Günün Tarihi:5 Aralık 2021

‘Şiddetten uzak yaşamak istiyoruz’


Sakarya Barosu Kadın Hakları Merkezi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle yayımladığı basın açıklamasında, “her türlü şiddetten uzak bir ömür yaşamak istiyoruz” ifadeleri yer aldı.

Mücadele sürüyor

Baro’dan yapılan açıklamada, “1981 yılına gelindiğinde Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın kurultayında; 25 Kasım, ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü’ olarak kabul edildi. Daha sonra 1999 yılında, BM tarafından ‘25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddetin Yok Edilmesi İçin Uluslararası Mücadele Günü’ ilan edildi. Kadınlar, dünyanın dört bir yanında kadın cinayetlerinden, erkek şiddetine; kürtaj hakkından eğitim ve çalışma hakkına; özgürce giyinebilmekten araç kullanabilmeye varıncaya kadar farklı alanlarda özgürlük ve hak mücadelelerini katlayarak sürdürdüler. Kadına yönelik her türlü şiddet ve kadınların haklarına yönelik her türlü ihlal, tüm dünyada oransal olarak farklılıklar gösterse de herhangi bir ayrım, sınır ve sınıf farkı olmaksızın devam etti.”

Şiddetten uzak

 “Ülkemizde de kadınlar; birçok alanda güç seferberliği içinde asla yenilgiyi kabul etmeden kadınların insan haklarından faydalanabileceği bir dünya için mücadele ettiler ve devam ediyorlar.  Sakarya Barosu Kadın Hakları Merkezi olarak bizler; cinsiyetçiliğe, ayrımcılığa, her türlü şiddete, yaşam hakkının ihlaline ve kanunların bir şekilde pasifize edilmesi nedeni ile devlet şiddetine karşı birlik mücadelemizle her alanda var olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyor, yaşanabilir yarınlar adına mücadelemizi büyütmek için tüm kadınları birlik olmaya çağırıyoruz.  Bu 25 Kasım’dan sonra her türlü şiddetten uzak bir ömür  yaşamak istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

 

25 Kasım 2021 , Perşembe Bu haber toplam 255 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU