Günün Tarihi:5 Aralık 2021

‘Şehre 2.2 milyarlık yatırım yaptık’


SATSO Kasım Ayı Meclis Toplantısına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, göreve geldikleri 31 ayda 2.2 milyar liralık yaptırım yaptıklarını belirterek, bir süre önce koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden hayırsever iş adamı Halit Evin'in adının bir sokağa verileceğini açıkladı

Onur konuğu

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında, Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, yönetim ve meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantının onur konuğu Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce oldu.

 

Ortak payda

Meclis Başkanı Talip Kuriş Büyükşehir Belediye Başkanı Yüce’nin bir kez daha meclis toplantısına iştiraklerinden duyduğu memnuniyeti belirterek, “Ekrem başkanımızı bir kez daha aramızda görmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Sakarya’ya hizmet etme ortak paydasıyla çalışan kurumlar olarak bizler aslında birbirimizi çok iyi tanıyoruz.  İş dünyası bir şehrin ev sahibidir ve şehre hizmet etmeyi, her koşulda elini taşın altına koymayı bilen bir kesimdir” dedi.

 

Ortak akıl

Kuriş, “SATSO’nun hedefi ilimizin ve üyelerimizin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine destek olmak, vizyon oluşturmak, yönlendirmek kılavuzluk etmektir. Şehir olarak birlikte olursak güçlü olacağımızı biliyoruz. Başkanımızın da bu anlayışa öncülük etmesi de bizler için çok önemlidir. Şöyle ki; meclis üyelerimiz, yönetim kurulumuz her ay bu kürsüden şehrin önemli konularına katkı sunmak, geliştirmek ve yönlendirmek adına görüşlerini dile getiriyor ve dile getirdiğimiz her konu da büyükşehir belediyesi tarafından karşılık bulup çözüm noktasında şekilleniyor. Bu katılımcı yönetim ve ortak aklı hakim kılan anlayıştan dolayı Ekrem Başkan’ımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Altuğ talep etti

Daha sonra konuşan Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ da, “SATSO olarak bütün üyelerimizle birlikte şehre katkı vermek için çalışıyoruz. 87 kişilik meclisimizden maalesef Abdurrahman Çakar ve Halit Evin abilerimizi covid virüsüne kurban verdik. Bu bağlamda toplantımızda ağırlamaktan mutluluk duyduğumuz Başkanımız Ekrem Yüce’den bir ricamız var: Bu şehrin abisi olarak tanınan, sayısız yardımseverlik davranışında bulunan Halit Evin abimizin isminin şehrimizde bir sokak veya caddeye verilmesini talep ediyoruz. Bu kendisinin ismini yaşatmak adına çok önemli bir armağan olacaktır” dedi.

 

Şehrin ihtiyaçları

Altuğ. “Oda olarak şehir için üretmeye çalışıyoruz. OSB’ler ile ilgili masterplan çalışmaları yapıyoruz ve planladığımız OSB’lerin ne ihtiyaçları varsa buna uygun planlar uygulamaya çalışıyoruz. Başkanımızın da şehrimizin sanayi şekillenmesinde desteklerinizi esirgemeyeceğini biliyoruz. Şehrin en büyük ihtiyaçlarının başında küçük sanayi sitelerinin şehrimizin içinde sıkışmışlığı gelmektedir. Bize acil küçük sanayi sitesi arazisi gerekiyor ve bu konuda başkanımızla sürekli iletişim ve toplantı halindeyiz. Gösterdiği ilgi ve meclis toplantımıza iştirak ettiği için kendisine tüm meclisimiz adına şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

 

Onur duyacağız

Daha sonra kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SATSO Meclisine bir kez daha katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, “Akgün Başkanımızın çok önemli bir talebi oldu. Hepimiz için bir değer olan, hayırsever iş adamı abimiz Halit Evin isminin bir sokak veya caddeye verilmesini talep etti. Umuyoruz ki, Aralık meclisimizde kararının alınıp uygun bir yere Halit Evin ismini vermekten onur duyacağız. Küçük sanayi siteleri ile ilgili Akgün Başkanımız ile sürekli bir araya geliyoruz” dedi.

 

5 ana konu

Altuğ, “30 aydır bu görevdeyim. Birçok projeyi tamamladık bazılarına devam ediyoruz. 5 ana konuda faaliyet alanımız var. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden bugüne; 31 ayda hemşerilerimizin hayatını kolaylaştırmak ve şehrimizi mamur hale getirmek için gündüz gece demeden çalışıyoruz. Ekonomi, sosyal yaşam, alt-üst yapı, sanat konusunda faaliyetlerimizde mutlaka sonucunda fayda getirmesini amaçladığımız bir anlayışla hizmet yürütüyoruz” dedi.

 

Hizmet etmeye

Başkan yüce, “Ana temennimiz faydadır ve SATSO’da bu doğrultuda varlığını sürdürmeye, şehre hizmet etmeye devam ediyor. Sakarya sahip olduğu çalışkan kurumlar ile çok daha büyümeye, gelişmeye devam edecektir. SATSO Meclisine katılmaktan bir kez daha mutluluk duyuyor ve meclisi selamlıyorum.” diye konuştu.

 

2.2 milyarlık yatırım

Başkan Yüce, çalışmalar hakkında bilgi verdiği konuşmasında “Gönül Belediyeciliği şiarıyla ekonomi, sosyal yaşam, altyapı ve üstyapı, kültür ve sanat gibi alanlarda insana dokunan her konuda faaliyet gösteriyoruz. 31 aylık süreçte toplam 2.2 milyar lira yatırım yapmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Yürüttüğümüz bu faaliyetlerden bazılarını sizinle paylaşmak isterim” dedi.

 

SGK kavşağı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi çalışmalarından ardından sırasıyla SASKİ, BELPAŞ, Fidan AŞ ve Sera Aş çalışmaları hakkında detaylı bilgi veren Başkan Yüce, “SGK Kavşağı’nda gelinen nokta hakkında bilgi vererek “Şehrimizin en önemli sorunlarından biri olan trafik meselesini çözmek; yakıttan ve zamandan tasarruf etmek için şehrimizin girişinde üç merkez ilçemizi birbirine bağlayacak bir köprülü kavşak projesini hayata geçiriyoruz. Toplamda 35 milyon lira değerindeki projemizi inşallah en kısa sürede tamamen hizmete açmayı planlıyoruz. Dün itibariyle şehir giriş-çıkışını sağlayan güzergâhı iki yönlü olarak trafiğe açtık.” dedi.

 

Sosyal yaşantı

Sakarya’ya bir lunapark kurmak için ihale çalışmalarının da tamamlandığını belirten Başkan Yüce, Sakaryapark içerisinde bir lunapark kurarak şehrin sosyal yaşamını canlandırmaya yönelik çalışmalarına devam edeceklerini ifade etti. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin konuşmalarının ardından Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyelerinin sorularını yanıtladı.

 

Gün ve Kırcı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Kasım Ayı Olağan Genel Kurulu’na başkanlık eden Başkan Yardımcısı Cem Gün, başta mecliste yer alan Mustafa Yıldırım ve Kenan Taçyıldız olmak üzere tüm öğretmenlerin gününü kutladı. Genel Sekreterlik görevinden ayrılan Teyfik Öztürk’e hizmetlerinden dolayı teşekkür eden Gün,  göreve başlayan Şevket Kırıcı’yı da tebrik ederek başarı diledi.

 

Üreten kesim

Ülkenin büyük bir mücadelenin içinde olduğunu belirten Gün yaptığı konuşmasında, “ İş insanları olarak şartlar bizi çok zorlasa da taşın altına elimizi koyarak çalışmaya ve üretmeye devam etmeliyiz ediyoruz da.  Bu minvalde, sürdürülebilir bir sanayi için üreten kesimin desteklenmesi ve maliyetlerin düşürülmesi yönünde ek tedbirler alınmasını ümit ediyor, ihracatın, üretimin, istihdamın devamlılığını sağlayacak reel sektörü destekleyecek yeni politikaların en kısa zamanda belirlenmesini bekliyoruz” dedi.

 

Piyasa ekonomisi

Gün, “Hepimiz biliyoruz ki; fiyat istikrarı, ekonomik ve sosyal istikrarın sağlanabilmesinin olmazsa olmaz koşuludur.  Çünkü istikrarlı bir para diğer bir deyişle istikrarlı bir fiyat, iyi işleyen bir piyasa ekonomisinin temel taşıdır. Bu alanda yaşanan istikrarsızlık ve belirsizlik ekonomik birimlerin yatırımlarını korumak için üretken olmayan yabancı para ve gayrimenkul gibi alanlara kaymasına neden olmaktadır. Ekonomide fiyat istikrarının sağlanması, enflasyonun dizginlenmesine yönelik olarak acil tedbirler alınmalı ve icra edilmelidir” dedi.

 

İhracat performansı

Sakarya’da ki dış ticaret verilerine değinen Gün, “ Son verilere göre ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 71,6’lık artış ile 558 milyon 230 bin dolarlık ihracat performansı gösterdi. İhracatımızdaki artışın olumlu olduğunu görüyoruz.  Kur, enflasyon, faiz sarmalından çıkılmasının, ekonomide ve finansal piyasalarda güven ortamının tahsis edilmesi noktasında önemli olduğunu da görmekteyiz. TÜİK  tarafından açıklanan eylül ayı ithalatında ise Ağustos’a göre yüzde 11 artışla 224.6 milyon dolarlık ithalat gerçekleştirdik. En son açıklanan 2021 yılı eylül ayı yatırım teşviklerinde ise 93 milyon TL tutarında 11 yatırım teşvik belgesi alan firma olmuş ve bu yatırımlarda 226 istihdam öngörülmüştür” dedi.

 

Stratejik plan

2022-2025 stratejik plan çalıştayına değinen ve müjdeli haber veren Gün, “ SATSO olarak ilimizde yatırım ve istihdamı arttıracak, üyelerimizin gelişimine katkı sağlayacak faaliyetlerimize devam ediyor ve bu doğrultuda üye memnuniyeti odaklı hizmet anlayışımızla çözüm odaklı çalışmalar yürütüyoruz. Çalıştayımızda da belirttiğim üzere; oda olarak üst kuruluşumuz TOBB tarafından akreditasyon denetimine tabi tutulduk.  2 gün süren denetimlerin ardından üyelerimize ve şehrimize verdiğimiz hizmet kalitesinin, düzenli iş akışımızın, yönetim ve personel kadromuzun kalitesinin ve kurumsal kapasitemizin ölçüldü değerlendirme sistemine göre ‘a kalite oda’ olarak ülkemizin sayılı odaları arasındaki yerimizi aldık. Emeği geçen oda çalışanlarımıza tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

 

Sakarya mutfağı

SATSO’nun yayına hazırladığı Topraktan Sofraya Sakarya Mutfağı kitabı hakkında da bilgi veren Gün, emeği geçenlere teşekkür ederek odanın çalışmalarını anlattı. Toplantıda ayrıca meclis üyeleri de sorunlarını ve beklentilerini anlattılar. 

25 Kasım 2021 , Perşembe Bu haber toplam 225 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU