Günün Tarihi:16 Ağustos 2022

Gayrimenkul fiyatları arttı


Geçtiğimiz 3 ay içerisinde dolar kurunda yaşanan fiyat artışının gayrimenkul fiyatlarına etkisi üzerine konuşan Yenigün Emlak Genel Müdürü Nevzat Berber, kurdaki yükselişin fiyatlara da yansıdığını belirterek “350 bin lira fiyatındaki bir evin değeri şuanda 500 bin lira oldu” dedi.

Hızlı artış

Gayrimenkul piyasasında yaşanan fiyat artışı konusunda bilgi veren Yenigün Emlak Genel Müdürü Nevzat Berber, “Yaklaşık 3 ayda kurlarda yaşanan yükselişin ardından gayrimenkul fiyatlarında da yükselme yaşandı. 3 ay öncesinde 2+1 olarak 350 bin lira ile 400 bin lira arasında sattığımız dairenin fiyatı şuanda 500 bin lirayı geçmiş durumda. Üstelik geçtiğimiz gün dolar fiyatındaki hızlı artış sebebiyle yapmış olduğumuz anlaşmalar bile bozuldu. Tabi ki bu süreç geçici, her geçen gün düzelecek” dedi.

 

Sektörler etkilendi

Dolarda yaşanan yükselişin taleplere de yansıdığını söyleyen Berber, “Bu süreçte gayrimenkulü olan vatandaş mutlu oldu. Doların değer kazanması nedeniyle gayrimenkule olan talep azaldı. Fakat bu durum sadece bizim sektörümüze özel değil. Müteahhitlerde de sorun yaşandı, birçok meslek grubunda da. Artan fiyatlar hem esnafı hem de vatandaşı etkiledi. Daha önce de dolar biranda yükselmişti. O zaman da benzer sıkıntıları yaşamıştık. Piyasa biraz çalkalandı ama yavaş yavaş yerine oturuyor” şeklinde konuştu.

 

Yatırımcısını mutlu eder

Eskiden yatırım olarak dolar, mark yerine gayrimenkul alındığına değinen Berber, “Gayrimenkulü şu şekilde değerlendirmek lazım; Devamlı fiyatı artan, değerlenen ve her zaman prim yapan bir yatırım. Eskiden de zaten büyüklerimiz yatırım aracı olarak gayrimenkulü görürdü ve değerlendirirdi. Vatandaşlarımız, euro, dolar gibi yatırımlardan ziyade gayrimenkule yönelmeli. Çünkü gayrimenkul, değer kaybetmeyen ve sürekli değerlenen bir yatırım aracıdır. Gayrimenkul almak da satmak da insanları mutlu eder. Diğer yatırımlara göre belki biraz uğraştırır ama sonuç olarak herkesi mutlu eder” ifadelerini kullandı. 

30 Kasım 2021 , Salı Bu haber toplam 343 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU