Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

Muhalefetten asgari ücret açıklaması


CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş ve İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücrete uygulanacak zam oranlarını ve beklentilerini gazetemize değerlendirdiler.

Ağır yük altında

Ülkenin en büyük sorunlarından birinin asgari ücretle geçinen vatandaşların yaşadığı sorunlar olduğunu ifade eden CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, “Asgari ücretli çalışanlar, aldığı ücretle kirasını, faturalarını ödeyemez durumda, çocuğuna okul harçlığı dahi verememenin ağır yükü altında. Telefon ve araba almaya hakkı yok ama geçmeyeceği üçüncü köprünün yapım parası kendisini açlığa mahkûm eden asgari ücretinden kesiliyor. Asgari ücretli çalışanlar, açlığa ve yokluğa mahkûm edilmişken; bir yandan da ağır vergi yükü ile karşı karşıyalar" dedi.

 

Vergi kesintisi 752 TL

Asgari ücretin çalışanlara ödenen en düşük ücret olduğuna dikkat çeken Başkan Keleş, “Türkiye’de toplumun en düşük gelire sahip olan asgari ücretlilerden yüksek oranda vergi kesintisi yapılmaktadır. Bir asgari ücretli yılın dört ayından fazla bir sürede sadece vergi ödemek için çalışmaktadır. Açlık sınırı altında yaşayan asgari ücretlilerden vergi kesintisi yapılması en büyük adaletsizliktir. Şu an asgari ücret brüt olarak 3 bin 577 TL’dir. Asgari ücretten yapılan vergi ve SGK kesintilerinden sonra bir asgari ücretlinin eline 2825 TL geçmektedir. Çünkü asgari ücretliden gelir vergisi, SGK işçi payı, İşsizlik Sigortası primi payı, damga vergisi olmak üzere yapılan aylık toplam kesinti tutarı 752 TL’dir. Bir başka deyişle asgari ücretten kesintilere son verildiğinde, asgari ücretlinin geliri 752 TL artışla 3 bin 577 TL’ye yükselecektir” dedi.

 

İnsani yaşam seviyesi

Başkan Keleş, “Biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, asgari ücretliler vergi ödemesin, aldıkları ücretten herhangi bir kesinti olmasın, en azından asgari ücret insanca yaşanabilecek bir seviyeye çekilsin diyoruz. Asgari ücreti en azından insani yaşam seviyesin getireceğiz” ifadelerini kullandı.

 

5 bin lira olmalı

Asgari ücretin net 5 bin lira olması gerektiğini söyleyen İYİ Parti Sakarya İl Başkanı Selçuk Kılıçaslan, “4 bin lira yaparlarsa 3 ay sonra bu enflasyon şartlarında yapılan zammın bir anlamı kalmayacak. Şuan mevcut durumda asgari ücretin 5 bin lira olmasıyla belki vatandaşlarımız için belki yeterli olur. Çünkü biz daha doların 12 buçuk lira halindeki enflasyonunu görmedik. Bu yükseliş henüz tüketici fiyatlarına yansımadı. Önümüzdeki Mart ayına doğru üretim fiyatları ve maliyetler artacağı için bu durum tüketici fiyatlarına etki edecektir. O yüzden de 4 bin liranın bir anlamı olmayacaktır” şeklinde konuştu.

 

Vergi muafiyeti

Asgari ücretten vergi alınmaması gerektiğini söyleyen Başkan Kılıçaslan, “Bir yoksulluk sınırı var fakat bizim asgari ücretlimiz bırakın yoksulluk sınırını açlık sınırında yaşıyor. Bu durumun bir de işveren tarafı var. İşverenler için de çok zor. Bir asgari ücretliye 5 bin lira verdiğiniz zaman müdüre ne vereceksiniz? Bu durumun dışında işveren üzerindeki vergi yükleri var. Bunları da doğru hesaplamaları lazım” dedi.

 

Beka siyaseti

Kılıçaslan, “Bizim en başından beri savunduğumuz bir şey var. Asgari ücretliden vergi alınmaması gerektiğini düşünüyoruz. Ne işverene ne de çalışana bu yükü yüklemememiz gerektiğini düşünüyoruz. Bu yük için devletin bir kaynak yaratması lazım. Biz bunu meclise de sunduk fakat AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. Zaten biz meclise ne sunarsak sunalım, AK Parti ve MHP tarafından reddediliyor. Hala beka siyaseti yapıyorlar. Bir de herkesi hainlikle suçluyorlar. Onlara göre, memleketin yarısından fazlası hain oldu. Cumhur ittifakını desteklemeyen herkese hain diyorlar. Böyle bir mantıkla ilerliyoruz” dedi.

 

1 Aralık 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 728 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU