Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

İşverenle işçi anlaşamadı


Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında gerçekleşen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamayarak arabulucuya gidilmesi kararlaştırıldı.

Dün gerçekleştirilen oturumla, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) tarafından ücrete ilk 6 ay için yüzde 12, diğer aylarda ise enflasyon oranında teklif edilen zam, Türk Metal Sendikası tarafından reddedildi. Tarafların ortak bir teklifte buluşamaması üzerine oturumdan uyuşmazlık çıktı.

Maddeler ret edildi

Görüşmelerin arabulucuya gideceğini açıklayan Türk Metal Sendikası Sakarya Şube Başkanı Olcay Meriç, “Teklifler heyetimiz tarafından reddedilmiştir. Sosyal haklara ise ilk yıl için toplu sözleşme yürürlük tarihimizdeki yıllık enflasyon olan 19,25 rakamını zam olarak teklif etmiştir. Teklif yine heyetimiz tarafından reddedilmiştir. Ayrıca MESS, SGK ile ilgili izinlerimizde istirahatli üyelerimizin SGK 'nın ödemediği ilk 2 günü işverenin ödemesi hükmünü kaldırmayı teklif etmiş bu teklif tarafımızdan reddedilmiş ve madde ertelenmiştir. Gece çalışma tazminatımıza istediğimiz artış, bakım onarım ve teknik personele istediğimiz zam talebimiz, Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının eş ve çocuklar içinde geçerli olması talebimiz de MESS tarafından reddedilmiş ve bu maddeler de ertelenmiştir” dedi.

Uyuşmazlık tutanağı

Oturumda karar alınmadığını belirten Başkan Meriç, “Bugünkü toplantıyla, 10 Aralık'ta sona erecek 60 günlük müzakere sürecinin son toplantısını gerçekleştirerek, ‘Uyuşmazlık Tutanağı’ tutmuş bulunuyoruz. Bundan sonraki süreç tarafsız arabulucu aşamasıyla devam edecektir” ifadelerine yer verdi. 

8 Aralık 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 917 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU