Günün Tarihi:26 Ocak 2022

CHP’den ‘Benim Hakkım’ çalışması


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yaptı.

Hak ihlalleri

İl binası önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, “Bugün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü. İnsanlığın doğuştan sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerin tüm dünyada ilan ve kabul edilişinin 73. yılındayız. Geçtiğimiz yıl yaptığımız insan hakları günü açıklamamızda, iktidarın hak ihlallerine ilişkin olumsuz karnesini kamuoyu ile paylaşmıştık. 2021 yılı içinde de hak ihlalleri katlanarak artmıştır. Tek adamın kararıyla kadınların, yaşam hakkının en önemli güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı hukuksuzca çıkılmıştır. Düşünce ve fikirlerini açıklayan yurttaşlar apar topar gözaltına alınmıştır. Yüksek mahkeme kararlarına dahi uymayan vesayet altındaki yargı ile ülkemiz, hak ihlallerinin merkezi haline getirilmiştir” ifadelerini kullandı.

 

Mücadeleye devam

Asgari ücretin yoksulluk değil, açlık sınırının altında olduğuna değinen Başkan Keleş, “Gıdasız kalan çocukların büyüme geriliklerinin ortaya çıktığı bir dönemi yaşamaktayız. Tek adam rejiminin, tüm gizleme çabasına rağmen saklayamadığı açlık ve yoksulluk 2021 Türkiye’sinin en önemli insan hakkı sorunudur. Bugün, ülkemizin yaşadığı başta ekonomik buhran olmak üzere her türlü adaletsizliğin temelinde tek kişilik hükümetin; otoriter, antidemokratik ve evrensel insan haklarına aykırı uygulamaları yatmaktadır. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ve adalete susamış milyonların desteğiyle hala sürmekte olan hak, hukuk, adalet mücadelemize tüm kadrolarımızla, hak bilincinin güçlenmesi için yurdun dört bir yanında devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

81 ilde sahada

CHP’nin yapmış olduğu ‘Benim Hakkım’ projesini anlatan Başkan Keleş, “Hak mücadelemizi, halkın içinde, halkla birlikte büyütmek hedefi ile ‘Benim Hakkım’ broşürlerimizle bugün 81 ilde hep birlikte sahadayız. Tüm illerde, vatandaşlara haklarını, hak arama yollarını anlatacağız. Sunulan hizmetlerin hiçbir siyasi partinin lütfu olmadığını, bunların anayasal güvence altında olduğunu ve aynı zamanda devleti yönetenlerin görevi olduğunu anlatacağız. Eğitimin, sağlığın, barınmanın, gıdanın, çalışmanın, düşünce ve ifade özgürlüğünün, şiddetsiz bir toplumun var olabilmesi için CHP olarak; hak odaklı, çözüm içeren politikalarla hareket edeceğiz” dedi.

 

Coşkuyla kutlanacak

Ülkedeki mağdur olan vatandaşlar için hak mücadelelerini güçlendireceklerini ifade eden Başkan Keleş, “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Gününde bir kez daha ilan ediyoruz: İnsan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasi ilkelerinin egemen olduğu; hak ihlallerinin olmadığı, eşit ve özgür bir Türkiye'yi hep birlikte kuracağız. Cumhuriyetimizin ikinci yüz yılında 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü adına yaraşır bir şekilde coşkuyla kutlanacak” ifadelerini kullandı. Açıklamasının ardından Başkan Ecevit ve yönetimi, Bosna Caddesi ve Çark Caddesi’nde vatandaşlara ‘Benim Hakkım’ projesinin broşürlerin dağıttı.

 

10 Aralık 2021 , Cuma Bu haber toplam 950 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU