Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

Çocuklarda skolyoz’u anlattı


Özel Adatıp Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji ekibine katılan Prof. Dr. İ. Teoman Benli, çocuklarda skolyoz hastalığını ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Çocuklarda skolyoz

Skolyoz hastalığının tedavisi başta olmak üzere, omurga cerrahisi, omurga tümörleri, çocuk ortopedisi, kalça artroskopisi gibi pek çok ortopedik hastalığın tanı ve tedavisinde uzman olarak görev yapan Prof. Dr. İ. Teoman Benli, çocuklarda skolyoz hastalığının tanı ve tedavisi ile ilgili bilgiler vererek, “Sağlıklı bir insan omurgasına yandan bakıldığında dümdüz olmadığı görülür ama arkadan bakıldığında omurga düz bir hat üzerindedir. Omurganın yana doğru eğriliği skolyoz olarak adlandırılmaktadır” dedi. Ayrıca skolyozda gözlem ve düzenli doktor kontrolünün hastalığın ilerlememesi açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Çocuklarda anlaşılır

Çocuk yaşta görülen skolyozun belirtilerinin kolaylıkla anlaşılabildiğini ve erken teşhisin sağlanmasında en büyük görevin ebeveynlere düştüğünü belirten Benli, “Çocukların sırtları, omurgaları düzenli aralıklarla ebeveynler tarafından incelenmelidir. Çocuk öne eğildiğinde sırt çıkıntılarının oluşması skolyoz belirtisi olabileceği gibi sırtta tüylenme artışı, renk değişimleri ve denge problemleri de skolyozun belirtileri arasında gösterilmektedir. Direkt olarak karşıdan bakınca bile anlaşılabilecek en önemli belirtilerden biri ise birbirine eşit olmayan omuzlardır. Omurga bir tarafa doğru daha çok eğilim gösterebileceğinden kalçada yan duruş olabilir, bacaklarda gövdeye oranla orantısız bir kısalık görülebilir. Bu belirtilerin fark edilmesi halinde hiç vakit kaybetmeden bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına başvurulması gerekmektedir” dedi.

 

14 Aralık 2021 , Salı Bu haber toplam 2019 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU