Günün Tarihi:25 Haziran 2022

Seyifler Kalesi turizme kazandırılacak


Ferizli İlçe Kaymakamı Hasan Balcı, tarihi Seyifler Kalesinin turizme kazandırılması için gerekli çalışmaların yapılacağını açıkladı.

Ferizli İlçe Kaymakamı Hasan Balcı, “Seyfiler Mahallesinin girişinde Sakarya Nehri ile Çark suyunun birleştiği noktada bulunan kale kalıntılıları, batı ve kuzey bölümündeki yarım daire şeklindeki iki burcu olarak halen ayaktadır. Bizans döneminde stratejik bir noktada bulunan köprüler çok önemlidir. Seyifler, Karadeniz -Adapazarı yolu üzerinde olasılıkla Çark suyu ve Sakarya Nehri üzerindeki güvenliğini sağlamak amacıyla her iki akarsuya da çok yakın bir noktada kurulmuş 80’e80’e boyutlarında bir kaledir. Çark suyunun Sakarya nehrine birleştiği Seyfiler kalesinin gün yüzüne çıkarılması için valimizde gerekli bilgileri vereceğiz. Valimizin talimatları doğrultusunda Seyfiler kalemizin tekrar gün güzüne çıkarılıp, kültür turizmine kazandırılması için Sakarya Üniversitemiz ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve İl Kültür Müdürlüğü ile gerekli çalışmalarımıza başlayacağız” dedi. 

15 Aralık 2021 , Çarşamba Bu haber toplam 338 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU