Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

Memurlardan zam talebi


Adapazarı Kültür Merkezi (AKM) önünde basın açıklaması yapan Türk Kamu-Sen İl Temsilcisi Mehmet Düzlü, yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle memurların maaşlarının eridiğini belirterek, “Cüzdanımıza insanca yaşamaya yetecek kadar para konulmasını istiyoruz” dedi.

Maaşlar eriyor

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonuna bağlı Türk Sağlık Sen, Türk Eğitim Sen ve Türk Büro Sen üyeleri dün AKM önünde bir araya gelerek  son dönemde yaşanan ekonomik gelişmelerin memur ve emeklileri etkileyerek  ekonomik sıkıntıya soktuğunu belirten basın açıklamasını yaptı. Üyeler adına basın açıklamasını yapan Türk Kamu Sen İl Temsilcisi Düzlü, “Bir sene içinde ortalama memur maaşı 567 dolardan 365 dolara geriledi. Geçen sene memur maaşıyla 6,2 çeyrek altın alınabilirken bugün ancak 3,9 çeyrek altın alınabiliyor. Enflasyon resmi rakamlara göre bile %21,31 ama memur maaşına yapılan zam enflasyon farkı da dahil %16,4. Neresinden tutsak elimizde kalıyor; neresinden baksak maaşlar kuşa dönmüş durumda” ifadelerini kullandı.

Beklentileri sıraladı

Kamuoyunda konuşulan rakamlarla memurların eline geçen rakamlar arasında dağlar kadar fark olduğunu söyleyen Mehmet Düzlü, “Doları, Avroyu, altını artık takip edemiyoruz. Raflardaki ürün fiyatları sürekli artıyor. Maaş artışı, alım gücünü yükseltmiyorsa, buna zam denemez. Verdiğiniz zam, enflasyonun altındaysa buna zam denemez. Biz alım gücünü yükseltecek, ekonomideki büyümeden çalışana pay verecek gerçek bir zam istiyoruz. Herkes vergide adaletin sağlanmasını bekliyor. Memurlarımız 3600 ek gösterge bekliyor. Emekli yüzünün gülmesini bekliyor. Meseleleri halının altına süpürünce sorunlar çözülmüş olmuyor. Suya yazılan vaatlerle karın doymuyor. Cep delik, cepken delik, boş tencere kaynamıyor” şeklinde konuştu.

“Zamlar gözden geçirilmeli”

Toplu sözleşmenin olumsuzluklarını herkesin yaşayarak öğrendiğini söyleyen Düzlü, “Toplu sözleşmenin nasıl bir facia olduğunu şimdi herkes yaşayarak anladı. Biz o gün toplu sözleşmeyi kabul etmedik; bu günlerin geleceği gün gibi aşikardı.  Daha 3 ay sonrasını bile görmekten aciz olanlar yetkili olunca, bu hezimet de kaçınılmaz oluyor. Bugüne kadar kamu görevlilerinin yaşadığı sorunların temelinde maaş artışlarının hedeflenen enflasyona göre belirlenmesi gelmektedir. Hayallere göre zam verip gerçekleri görmezden gelmenin bedelini kamu görevlilerimiz ödememelidir. Hükümet, ivedilikle memur ve emekli maaş zamlarını gözden geçirmek zorundadır. Enflasyon, büyüme, refah payı, harcamalar ve geçmiş dönemde yaşanan kayıpların telafisi gibi etkenler mutlaka değerlendirilmelidir” dedi.

“Hakkımızı istiyoruz”

Gerçek enflasyon rakamlarının dikkate alınması gerektiğini ifade eden Düzlü, “Harcamalardaki artışı karşılayacak kabul edilebilir bir oransal artış, geçmiş dönemlerde yaşanan kayıpların telafisi için ek zam, reel gelir artışı sağlanabilmesi için maaşlara refah payı eklenmesi şart olmuştur. Biz, hakkımız olmayan hiçbir konuyu ve meblağı talep etmiyoruz. Hakkımızdan aşağısına da rıza gösterecek değiliz. Yıllardan beri “Hakkınız ödenmez” diyerek alkışlanıyoruz; şimdi ise hakkımızın ödenmesini istiyoruz. Biz artık sırtımızın sıvazlanmasını değil, cüzdanımıza insanca yaşamaya yetecek kadar para konulmasını istiyoruz. Sayın Bakanın “Memurlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz” sözünün gerçekleşmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Ek zam ve refah payı

Son olarak Mehmet Düzlü, “Kamu çalışanlarının tüm Türk milletinin daha güzel bir Türkiye’de, yaşanabilir bir ücretle, refah içinde yaşamasını istiyoruz. Ek zam da refah payı da kamu çalışanlarının analarının ak sütü kadar helal; hakkıdır. Milyonlarca kamu çalışanı, emekli ve aile bireyleri, zaten imzalandığı anda dahi ekonomik geçerliliği olmayan toplu sözleşmenin revize edilmesini beklemektedir. İğneden ipliğe her şeye zamlar yağmur gibi yağarken 25 milyon vatandaşımız, maaşına gerçek bir zam beklemektedir. Ekonomik olarak zor günler geçiren milyonların umutlarını boşa çıkarmaya hiç kimse cüret etmesin ve derhal ek zam ve refah payı uygulamasını hayata geçirsin” şeklinde konuşmasını sonlandırdı. 

16 Aralık 2021 , Perşembe Bu haber toplam 1367 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU