Günün Tarihi:22 Mayıs 2022

‘İktidarımızda bedava arsa vereceğiz’


Pamukova’da partililer ile birlikte ilçe teşkilatını ardından vatandaşı ziyaret eden CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, “İktidarımızda Geyve ve Pamukova bölgesinde işverenlere bedava arsa verilecek ve tarımsal sanayi kurulacak. Çiftçilerimize suyu bedava vereceğiz” dedi.

ÖTV yok destek var

CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, Kadın Kolları Başkanı Azize Çeroğlu ve il yönetimiyle birlikte Pamukova İlçe Başkanı Fikret Uysal ile yönetimini ziyaret etti. Başkan Keleş ve ekibi daha sonra Şeyhvarmaz ve Mekece Mahallelerini ziyaret ederek bölge halkının sorun ve sıkıntılarını dinledi. Köy halkının ağırlıklı geçim kaynağı olan ayva ve üzüm gelirlerinin yok denecek kadar azaldığına dikkat çeken Keleş, “Bölgenin kalkınması ve üretimde istikrarın sağlanabilmesi için ayva ve üzüm konusunda fabrika kurulması gerekir. Onu da biz iktidara geldiğimiz ilk iş olarak hayata geçireceğiz. İktidarımızda çiftçiye verilecek mazottan ÖTV alınmayacak, gübre desteği verilecek. Tarım Kredi borçları yeniden yapılandırılacak ve faizler silinecek. İktidarımızda Geyve ve Pamukova bölgesinde işverenlere bedava arsa verilecek ve tarımsal sanayi kurulacak. Dağdan aşağı akan ve bütün ovayı sulayacak Ahiler Barajını hayata geçeceğiz. Ahiler Barajı’ndan çiftçilerimize suyu bedava vereceğiz. Pamukova’da sulama sorununu ortadan kaldıracağız.”

Sıkıntıları çözeceğiz

Çiftçinin ve köylerin yeniden ayağa kalkması gerektiğinin altını çizen Başkan Keleş, “Pamukova’ya gelmekten ve sizlerle bir arada olmaktan gurur duyuyorum. Köylünün tekrar ayağa kalkması için çalışacağız. Sizleri daha sık ziyaret edeceğiz. Sorun ve sıkıntılarınızı gündeme taşıyacağız ve çözümler üreteceğiz. Pamukova ve Geyve Bölgesinde bizimde kesinlikle ve kesinlikle tarımsal fabrikalar kurmamız lazım. Tarımsal Farika ne oluyor, Ayva ile ilgili fabrika kurmamız lazım. Üzümle ilgili fabrika kurmamız lazım. Benim vatandaşım ayvayı satacağım diye gece gündüz onun yanına gidiyor, onu gübreliyor, ona iyi bakıyor, ya da üzümünün yanına gidiyor. Ama hasat zamanı geldiği zaman 2 buçuk liraya üzümü veriyor. 2 buçuk liraya 3 liraya ayvayı veriyor. Maliyeti karşılıyor mu? Karşılamıyor” ifadelerini kullandı.

İşbirliği yapılmalı

Bölgenin kalkınabilmesi için Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerin el ele vererek çalışması gerektiğini belirten Keleş, “Ne yapmamız lazım; fabrika oluşturmamız lazım. Yani bu bölgede ayvanın yan ürünlerini işleyecek fabrika kurmamız lazım. Bununla ilgili Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri öncülük etmeli. Onlardan ruhsat parası, hatta arazi parası almaması lazım. Bakın bu bölgelerde mera arazileri vardı. Mera arazileri Büyükşehre geçti. Biz, iş adamına ‘Gel kardeşim. Sana bedava arazi vereyim’ Sizin araziniz bunlar, yani Büyükşehir öncesi sizlerin arazileriniz. Bunları veriyorum, ruhsatından da para almıyoruz. Gelin buraya ayva ve üzümün yan ürünleriyle ilgili fabrika kurun demeliyiz. Benim ayvam o zaman 6-7 lira etsin. Bunları bizler yapacağız. Sizleri ne kadar zengin edersek bu ülke o kadar bayrağı dalgalanan bir ülke olur. Sizleri ne kadar evinize, işimizin yanına, çocuklarımızın yüzüne bakma cesareti gösterirsek o zaman İstiklal Marşı daha çok söylenir. O zaman bizim geleneklerimiz ve göreneklerimiz o kadar daha çok yaygınlaşır” dedi.

20 Aralık 2021 , Pazartesi Bu haber toplam 230 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU