Günün Tarihi:26 Ocak 2022

‘Kasım’da 25 sağlık çalışanı mağdur oldu’


Sağlık Sen Sakarya Şube Başkanı Abdullah Sönmez, Kasım Ayı Sağlıkta Şiddet Raporu hakkında yaptığı değerlendirmesinde, “ Kasım ayı boyunca 17 şiddet vakası yaşandı. 26 saldırgan tarafından gerçekleştirilen olaylarda, 25 sağlık çalışanı mağdur oldu” dedi.

Şiddet arttı

Şiddet verilerini aktaran Başkan Sönmez, “Kasım ayı da sağlık çalışanları açısından; pandemi tehdidi, ağır çalışma şartları, özlük haklarındaki kronik sorunlar, yoğun nöbetler, hakkaniyetsiz ücret politikaları ve şiddet sarmalında geçen bir ay oldu. Önceki birkaç ayda düşüş eğilimi gösteren şiddet olayları, Kasım ayında yeniden tırmanışa geçti. Ay boyunca 17 şiddet vakası yaşandı. 26 saldırgan tarafından gerçekleştirilen olaylarda, 3’ü kadın, 22’si erkek olmak üzere 25 sağlık çalışanı şiddet mağduru oldu. Ne yazık ki tüm bunlar olurken, şiddet olaylarını önlemekle sorumlu olanların tavrı, izlemenin ötesine geçmedi. Oysa sağlık çalışanlarının can güvenliğini sağlama ve onların çalışma ortamlarını güvenli hale getirme Sağlık Bakanlığı’nın en temel sorumlulukları arasında bulunmaktadır.”

Bakanlık acil tedbir almalı

Sönmez, “Bakanlık hızlıca koruyucu ve önleyici tedbirler almak mecburiyetindedir. Kasım ayında yaşanan şiddet olaylarını gerçekleştirenlere baktığımızda yine baş faillerin değişmediğini görüyoruz. Ay boyunca 17 şiddet olayının 10’unu hastalar gerçekleştirirken, 5’ine hasta yakınları, 2’sine ise kendi bilmez kişiler sebebiyet verdi.  Şiddet olaylarının en çok yaşandığı yer yine hastaneler oldu. Adli mercilerin sağlık çalışanlarına yönelik şiddet kararları her ay olduğu gibi bu ay da tepkilere neden oldu. 2021 Sağlık Çalışanları Yılı ama sağlık çalışanlarına şiddet bir türlü önlenemiyor. Hayatın her alanında şiddete karşı bir farkındalık kampanyası acil olarak hayata geçirilmelidir. Siyasetçi, sanatçı, yazar, sporcu gibi kitleler nezdinde rol model olan kimseler, kullandığı ifadelere dikkat etmeli, sağlık çalışanlarını hedef haline getirmemelidir. Çünkü sağlık çalışanları, can kurtarmak gibi kutsal bir meslek icra ediyorlar” dedi.

 

21 Aralık 2021 , Salı Bu haber toplam 836 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU