Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

Beklenen indirim geldi


Un fiyatların yüzde 27, ayçiçeği yağında yüzde 11 ve tuvalet kağıtlarında yüzde 30 Tarım Kredi Pazarlama ve Marketçilik A.Ş. Genel Müdürü Bayramali Yıldırım, döviz kurundaki düşüşün ardından girdi fiyatlarında indirim olmasını beklemeden fiyatları aşağı çektiklerini söyledi. Alışveriş yapan vatandaşlar ise, “Madem fiyatlar indirilebiliyor neden pahalı satarak bizleri zor durumda bıraktılar” diye tepki gösterdi.

Müdür Yıldırım konuştu

Tarım Kredi Pazarlama ve Marketçilik A.Ş. Genel Müdürü Bayramali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kur Korumalı TL Mevduat" sistemini açıklamasının ardından döviz kurlarında yaşanan gerilemenin marketlerdeki ürün fiyatlarına etkisini değerlendirdi.  Son 3 ayda döviz kurlarında spekülatif bir artış yaşandığına dikkati çeken Yıldırım, “Bu aslında Türkiye gerçeklerinde olmayan bir yükselişti. Buna bağlı olarak girdi fiyatları çok arttığı için gıda ürünlerinde de fiyatlar arttı” dedi.

Yüzde 30 indirim

Döviz kurlarında devam eden geri çekilmeye işaret eden Yıldırım, “Girdi maliyetlerinde de bir indirim olması normaldir. Biz Tarım Kredi Kooperatif Market olarak vatandaşlarımızın yanında yer almak için girdi fiyatlarında indirim olmasını beklemeden indirimleri fiyatlarımıza yansıtmaya başladık. Dün yaptığımız çalışmayla beraber yüzde 30'a varan indirimlerimizi fiyatlarımıza yansıttık” ifadelerini kullandı.

İlk hareketle öncüyüz

Yıldırım, piyasayı regüle etme görevleri olduğunu belirterek, “Fiyatlar yukarı doğru çıkarken fiyatlarımızı aşağıda tutarak regülasyon görevinde öncülük yaptık, şu anda fiyatlarımızı aşağı alırken ilk hareketi yaparak da piyasada öncülük yaptık” dedi. Üretici firmaların da girdi maliyetleri düştüğü için bunu fiyatlara yansıtması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, konunun sosyal sorumluluk boyutunun da bulunduğunun altını çizdi.

Yağda  yüzde 11

Bakliyat grubu, yağ, deterjan ve kozmetik grubu gibi birçok üründe indirim yaptıklarını dile getiren Yıldırım, “Un fiyatlarımızı yüzde 27 aşağı çektik, ayçiçeği yağında yüzde 11 civarında indirim oldu, tuvalet kağıtlarında yüzde 30'a yakın indirim yaptık. Temel ihtiyaçlarda indirimlerimizi hızlıca yaptık. Bu çalışmamız devam edecek. Biz devam ettikçe inanıyorum ki perakende sektöründe bizi takip edenler de indirim yapmak zorunda kalacak” dedi.  Tarım Kredi olarak çiftçilerden ürün almaya devam ettiklerini söyleyen Yıldırım, piyasayı regüle etmek için patates ve soğan gibi ürünleri depoladıklarını, Tarım Market sayısını artmayı sürdürdüklerini, Mart 2022'de 1000 mağazaya ulaşacaklarını bildirdi.

Diğer marketler de indirsin

Markette alışveriş yapan vatandaşlar ise yapılan indirimlerle ilgili yaptıkları açıklamalarında, “En yakın sürede diğer marketlerde de indirim gelmesini bekliyoruz.  Tarım kredi marketlerinin bu konuda örnek olduğu içinde tebrik ediyoruz. Ama madem böyle bir indirim yapılabiliyordu neden bu ürünleri zamlı satarak bizleri de zor durumda bıraktılar”diye ifade ettiler.

Şuan ki fiyatlar

Tarım Kredi Marketlerinde yapılan indirim sonrasında son fiyatlar şu şekilde; Ayçiçek yağında 5 litre (teneke) 115 lira 90 kuruş, 5 litre pet şişe  ise 110 lira 90 kuruş,  5 kilo un 33 lira 90 kuruş-2 kilosu 17 lira 75 kuruş olurken 1 kilosu 10 lira 90 kuruşa satılıyor. Tuvalet kağıdında yüzde 30’luk  indirim yapılırken marketlerde bulunmaması ise vatandaşları isyan ettirdi.

 

24 Aralık 2021 , Cuma Bu haber toplam 1427 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU