Günün Tarihi:26 Ocak 2022

Döviz ile birlikte fındık fiyatıda düştü


Döviz kurundaki hızlı yükselişle birlikte ilimizde fiyatı 36 liraya kadar yükselen fındık, kurdaki düşüş sonrası 28 liraya kadar geriledi. Kocaali Ziraat Odası Başkanı Tamer Tunca, fındığın yurtdışına ihraç edilmesi nedeniyle döviz kuruna endeksli olduğunu ve fiyatta yaşanan düşüşün normal olduğunu söyledi.

Düşüş yaşanması normal

Fındığın yüzde 60 ile 70 oranında bir ihraç malı olduğunu vurgulayan Kocaali Ziraat Odası Başkanı Tamer Tunca, “Fındık yurt dışına ihraç edilmesi sebebiyle döviz kuruna endeksli oluyor. Dövizdeki artışla birlikte fındık fiyatı 24 liradan 36 liraya kadar yükselmişti. Yine kurdaki bu düşüşle birlikte de 28 ile 28 buçuk lira civarlarına kadar geriledi. Fındığın ihraç malı olması sebebiyle dövize endeksli olarak fiyatının değişmesi normal bir durum olarak karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Fırsatçılık boyun büktü

Serbest piyasada fındık fiyatının 30 liranın altına düşmesini uygun görmediklerini söyleyen Başkan Tunca, “Çiftçimizin sezon öncesinde fındık fiyatı beklentisi 30 lira civarlarındaydı. Sezonun başlamasıyla birlikte fındıklarını toplayan çiftçilerimizin yüzde 60’ı ihtiyaçları ve borçları doğrultusunda fındıklarını satmak durumunda kaldı. Üreticinin bu sıkıntılı halinden faydalanan ihracatçılar 22 lira ile 23 lira arasından fındıkları aldılar. Daha sonra da doların yükselmesiyle birlikte fındık fiyatı 30 liraların üzerine çıktı. Bu durum ihtiyaç sahibi, çiftçilik yapmaya çalışan ve zorla toprağı işlemeye çalışan çiftçilerimizin bir ihtiyacını karşılamadı. İlk etapta TMO’nun açıklamış olduğu 27 lira, 28 liralardan piyasanın açıklanması gerekirken ihracatçıların yapmış olduğu fırsatçılık ile piyasa 22 lira ile 23 lira arasında açıklandı. Bu durum da üreticinin boynunu büktü” dedi.

24 Aralık 2021 , Cuma Bu haber toplam 797 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU