Günün Tarihi:26 Ocak 2022

Metal işçilerine zam


Eylül ayından bu yana devam eden Türk Metal Sendikası ile MESS arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Yapılan anlaşmaya göre işçilere ilk 6 ay için yüzde 27.44 oranında zam yapıldı.

Sosyal haklar

Türk Metal Sendikası ve işveren sendikası olan MESS arasındaki toplu sözleşmeden anlaşma çıktı. Taraflar ilk 6 ay için işçilere yüzde 27,44 oranında zam yapılırken ikinci 6 ay için de enflasyon korumalı bir şekilde yüzde 30 oranında zam almış oldu. Ayrıca sosyal hak olarak da ilk yıla yüzde 35 oranında bir artış yapıldı. Kurban Bayramı yardımı için de bütün gruplara yüzde 75’lik bir artış sağlandı. Bununla birlikte bu yıl Ocak ayı ve 2023 yılının Ocak ayında net 400 liralık erzak çeki verilecek.

Tarihe geçecek

Zam haberini ‘Tarihi sözleşmemiz tüm üyelerimize hayırlı olsun’ notuyla sosyal medya hesabından duyuran Türk Metal Sendikası Sakarya Şube Başkanı Olcay Meriç, “130 bin metal işçisini ilgilendiren 2021, 2023 dönemlerini kapsayan toplu iş sözleşmeleri 12 Ocak tarihinde imzalanmıştır. Sendikamızın Genel Başkanı Sayın Pevrul Kavlak’ın yoğun çabaları sonucunda üyelerimizle birlikte oluşturmuş olduğumuz sözleşme taslağının tamamına yakınını son kuruşuna kadar tahsil ederek üyelerimizin menfaatine sözleşme sonuçlandırılmıştır. Sonuçları itibariyle tarihe altın harflerle geçecek sözleşmenin özellikle salgın döneminde sağlıklarını riske atarak, canla başla ülke ekonomisine katma değer yaratan tüm üyelerimize ve teşkilatımız Türk Metal’e hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

3 bin işçi

Türk Metal Sendikası ile MESS arasında anlaşma sağlanan toplu sözleşme ile Sakarya’da faaliyet gösteren Türk Traktör, Otokar, TKG Otomotiv, Bplas ve  Noksel Fabrikası’nda çalışan işçilere yapılacak zam oranı belli oldu. Bu fabrikalarda çalışan toplamda 3 bin işçinin maaşında yüzde 27,44 oranında artış olacak. 

13 Ocak 2022 , Perşembe Bu haber toplam 358 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU