Günün Tarihi:26 Ocak 2022

Maden Deresi Büyükşehire geçti


Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ocak Meclisi’nde kabul edilen Maden Deresi’nde uygulanacak olan Yürüyüş Parkuru ve C Tipi Mesire Alanı Projesi’nin protokolü Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem Yüce ve Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat tarafından imzalandı.

Turizme kazandırılacak

Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi’nde düzenlenen programla Maden Deresi Ekoturizm Alanı Doğa Yürüyüşü Parkuru ve C Tipi Mesire Alanı Projesi için protokol imzalandı. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem Yüce ve Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat’ın imzaladığı protokol ile birlikte Maden Deresi Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesine geçmiş oldu. Konu ile ilgili konuşan Başkan Yüce,“Bu cennetin dönüşümü için kollarımızı sıvadık. Yollar, alanlar yenilenecek ve ölümlerin dahi yaşandığı bölgenin kullanımını güvenli hale getireceğiz. Dağcılık, doğa yürüyüşü, kamplar ve eko turizmi canlandıracağız. Burayı turizmin merkezi yapacağız” dedi.

 

Teşekkür etti

Sakarya’yı her alanda geliştirerek dünya markası haline getirmek için çalışmaları sürdürdüklerini belirten Başkan Yüce, “Sakarya’da doğanın her rengini barındıran doğal güzelliklerini sadece yurtiçinden gelen misafirlere değil artık dünyaya açacağız. Öncelikle Maden Deresi Eko Turizm Alanı Doğa Yürüyüşü Parkuru ve C Tipi Mesire Alanı Projesi’nin hayata geçirilmesinde katkıları olan Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

 

Projeyi anlattı

Maden Deresi’nde çalışmalarımızı bugünden itibaren başladıklarını söyleyen Başkan Yüce, “Bu proje ile Sakarya’nın önemli turistik noktalarından biri olan 30 kilometre uzunluğundaki Maden Deresi’ne ve çevresine değer kazandırmak amaçlanmaktadır. Proje kapsamında şelaleye giden yürüyüş parkurunun güvenli hale getirilmesi, turistlerin gözlem yapabileceği alanlar oluşturulması planlanmaktadır. Maden Deresi Doğa Yürüyüş Yolu, Maden Deresi Mesire Alanı ile entegre edilerek çok amaçlı fayda sağlanacak geçiş kolaylıklar oluşacaktır. Maden Deresi’nin tünellere çıkan ve şelaleye giden patika yolu güvenli hale getirilecek. Proje alanının başlangıcından şelaleye kadar olan yaklaşık bin 812 metre uzunluğundaki patika yolun güvenli bir şekilde ziyaret edilebilmesi amacıyla geniş kapsamlı bir çalışma yapacağız. Parkurun başlangıç noktasında ‘C Tipi Mesire Yeri’ mevcuttur ve sağından dere akmaktadır. Tamamı orman arazisidir. Bu alan doğa yürüyüş yolu olarak belirlenmiştir” şeklinde konuştu.

 

“Kolları sıvadık”

Maden Deresi hakkında bilgi veren Başkan Yüce, “Alanda toplam 230 metre uzunluğunda dört adet doğal mağara bulunmaktadır. Bin 812 metre uzunluğunda yürüyüş parkuru, çeşmeler, dinlenme yerleri, bin 582 metre uzunluğunda ahşap korkuluk alanları planlanmıştır. Büyükşehir Belediyesi çalışmaları ile eko turizm alanı hayata geçirildiğinde dağcılık ve dağ sporlarına imkân sağlanacak, yöre işletmecileri ve halk bilgi sahibi olacak, dağ rehberliği ve yürüyüş liderliği oluşacak, yürüyüş parkurları belirlenerek bir haritala çıkarılacak. Belgesi olmayan kişiler rehberlik yapamayacak, otopark sorunu yaşanmayacak, çevre temizliği ve ihtiyaçlar karşılanacak, kaçak turlar yapılamayacak, denetim eksikliklerine yer verilmeyecek. Günübirlik yapılan ziyaretlerin konaklamalı ziyarete dönüşünü sağlayacağız. Böyle bir cennet vadinin dönüşümü için kollarımızı sıvadık. Burayı turizmin merkezi yapacağız” dedi.

 

Soruları cevapladı

Konuşmaların sonrasında gazetecilerin sorularını cevaplayan Başkan Yüce, Kuyumculu Mahallesi üzerinden Maden Deresi’ne gidilen yolda Devlet Su İşleri’nin çalışmalarının devam ettiğini ve bu çalışmaların bitmesinin ardından hemen beton asfalt ile düzenleme yapılacağını söyledi. Ayrıca Başkan Yüce, proje için net bir bitiş tarihi vermezken “Çalışmalara hemen başlayacağız. En kısa sürede de bitirmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı. 

14 Ocak 2022 , Cuma Bu haber toplam 239 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU