Günün Tarihi:28 Haziran 2022

Kabacan farkla kazandı


Sakarya Sebzeciler ve Meyveciler Esnaf Odası Olağan Genel Kurulu’nda yarışında Mehmet Demir ile yarışan mevcut Başkan Muzaffer Kabacan kullanılan 427 oyun 332’sini alarak seçimi farkla kazandı.

Genel kurula katılım

Can Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen genel kurula Hendek Belediyesi Başkanı Turgut Babaoğlu, Ticaret İl Müdürü Emre Atmaca, CHP Adapazarı Meclis üyesi Haluk Akbay, Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erdem, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hayri Balaban’ın yanı sıra SESOB'a bağlı oda başkanları ve davetliler katıldı. SESOB Başkanı Hasan Alişan’ın Divan Başkanlığı’na, Yaşar Demirel’in Başkan Vekilliğine, Metin Gürkaş, Bahattin Kılınç, Halit Karaduman’ın da Divan Katipliğine seçilmesinin ardından başlayan genel kurulda bir önceki dönem yönetimi ibra edildi. Daha sonrasında ise 2022 yılının bütçesinin okundu.

 

Yardım çağrısı

Bütçenin okunmasının ardından söz alan Genel Kurul Üyesi Rüstem Karasakal, “Şükrü bol bir meslek yapıyoruz. Küresel marketlerle rekabet etmemiz zor. Belediye başkanlarımızdan destek göremiyoruz. Belediye başkanlarının bizi desteklemesi lazım. Yoksa biz zincir marketlerle mücadele edemeyiz. Bu durumda da ne üretici ne de tüketici kazanır. Büyüklerimizden rica ediyorum yer kirası olsun, elektrik giderleri olsun, esnafımıza yardımcı olmalarını bekliyorum” dedi.

 

Üretmek çok önemli

Kongreye katılan Hendek Belediyesi Başkanı Turgut Babaoğlu, “Dünya olarak ekonomi konusunda sıkıntılı bir sürecin içerisindeyiz. Emin olun sizler iş yerlerinizde, tezgahlarında ne yaşıyorsanız bizde belediyelerde bu sıkıntıları yaşıyoruz. Gönül ister ki hiç para almadan bu hizmeti sizlere sağlamak ama bizler de pazaryerinden toplanan ücretlerle ancak masrafları karşılayabiliyoruz. Çok düşük bir ücretle buralarda hizmet veriyorsunuz. Yarın pazarcılık yapacak esnaf bulamayacağız. Üçüncü nesiller tarım yapmıyorlar. İlerleyen zamanda satacak ürün bile bulamayabilirsiniz. Kendi satacağınız ürünü üretmeniz çok önemli. Kongre hepimiz için hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

 

Demokrasi şöleni

İl Ticaret Müdürü Emre Atmaca ise, “Biz Ticaret İl Müdürlüğü olarak sebze, meyve ticaretinin tüm denetimini biz yapıyoruz. Daha sağlıklı bir ortam için başvurular ve denetimleri biz yapıyoruz. Esnafımızın, pazarcılarımızın yaşadığı maddi ve manevi herhangi bir sorunda yardımcı oluyoruz. Sorunları çözme konusunda Hal Hakem Heyeti var. 180 bin liraya kadar olan uyuşmazlıkla esnaf bize başvuruda bulunsun, biz de çözmek için görüşmeler yapalım. Bir sorun olursa biz esnafın yanındayız, bunu bilin. Sakarya’da SESOB bünyesinde 14’üncü başkanımızı seçeceğiz. Demokrasi şöleni şeklinde seçimler ilerliyor. Adaylar birlikte ‘Kazanan esnaf olsun’ diyerek seçime gidiyor ve dostluk havasında seçimler gerçekleşiyor. Emeği olan herkese teşekkürler. Kongre hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

 

Tansiyon yükseldi

Daha sonra kürsüye gelen Başkan Adayları Mehmet Demir ve Muzaffer Kabacan, yapacakları projeleri anlatarak destek istediler. Zaman zaman sözlü tartışmaların yaşandığı genel kurulda

Başkan Adayı Mehmet Demir’in konuşmasının ardından Divan Başkanı Hasan Alişan, Demir’in “Odaya geldiğiniz ‘borcunuzu ödemeden işlem yapılmıyor’ cevabını almayacaksınız. Bu sorunu da çözeceğiz” cümlelerine cevaben “Bu mümkün değil. Bu kanun ile yapılan bir şey, bunu kaldıramazsınız” dedi. Bunun üzerine Başkan Adayı Mehmet Demir, Hasan Alişan’a “Siz katip üyesisiniz, taraf tutamazsınız. Siz şuan taraf oluyorsunuz” ifadelerini kullanmasının ardından salonda kısa süreli gerginlik yaşandı. Seçimde yarışan iki adayın el ele tutuşarak “Biz arkadaşız, eşiz, dostuz. Gerilime gerek yok. Bu seçimi dostluk havası içerisinde geçirelim” demesiyle tartışma son buldu.

 

Başkan belli oldu

Konuşmaların ardından delegeler oy kullanımına başladı. 17.00’a kadar devam eden oylamanın sona ermesinin ardından oyların sayımına geçildi. Kongrede Muzaffer Kabacan 332 oy alırken, rakibi Mehmet Demir ise 87 oyda kaldı. 427 delegenin oy kullandığı kongrede 8 oy da geçersiz sayıldı. Odanın mevcut başkanı Muzaffer Kabacan 245 oy farkla yeniden Sakarya Sebzeciler ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı seçildi. 

 

Muzaffer Kabacan’ın Listesi

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri: Osman Kopsalı, İhsan Demir, Recep Çay, İlhan Önet, Ömer Karakaş, Hikmet Vatansever

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri: Cafer Tepe, Hikmet Çalışkan, Engin Şulan, Servet Kocabay, Ümit Kiremitçi, Turhan Çiçek, Osman Aydemir

Denetim Kurulu Asil Üyeleri: Adem Çuhadar, Ümit Kaya, Ali Topal

Denetim Kurulu Yedek Üyeleri: Hasan Dede, Muharrem Bel, Ersin Kılıç

 

Mehmet Demir’in kaybeden listesi

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri: Selami Gevrek, Mesut Demir, Fehmi Kocabay, Murat Atasoy, İsmail Dağbakan, Hüseyin Bodur

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri: Emre Akkoyun, Adem Korkmaz, Gökçe Taşkıran, Mehmet Demir, Ahmet Aydemir, Niyazi Çapa, Ramazan Yıldırım

Denetim Kurulu Asil Üyeleri: Fatih Kuşçu, Enes Aydın, Emrullah Koç

Denetim Kurulu Yedek Üyeleri: Sertan Etem, Kenan Tatar, İlhan Sağın

 

14 Ocak 2022 , Cuma Bu haber toplam 310 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU