Günün Tarihi:25 Haziran 2022

Sakarya’da 3 ayda 7 işçi hayatını kaybetti


Makine Mühendisleri Odası (MMO) Sakarya Yürütme Kurulu Başkanı Olgun Özdemir, Treyler Fabrikasında yaşanan ve bir işçinin ölümü ile sonuçlanan iş kazası ile ilgili yaptığı açıklamasında, “Bu elim olay bizlere bir kez daha ülkemizde işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda alınan önlemlerin yetersiz olduğunu göstermektedir” dedi.

Mart’ta 118 kaza

İSİG Meclisi iş kazaları raporuna göre, 2022 yılının ilk üç ayında iş kazalarında en az 347 kişinin, sadece Mart ayında ise en az 118  işçinin hayatını kaybettiğini belirten Özdemir, “2022 yılının ilk üç ayında Sakarya’da 7  işçi hayatını kaybetti, “İş kazaları, meslek hastalıkları ‘kader’ değildir. İş kazalarının, meslek hastalıklarının ‘işin doğal bir sonucu’ olarak görülmesi, yeni iş kazalarına davetiye çıkarmaktadır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetlerinin piyasalaştırılması, yaşanan sorunların en temel kaynaklarındandır. İşyerlerine verilecek işçi sağlığı ve iş güvenliği hizmetleri, bir kamu hizmeti olarak ele alınmalıdır” dedi.

 

Korunmalı

Özdemir, “İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarının mesleki bağımsızlıkları ve iş güvenceleri korunmalıdır. Bakanlık kamusal denetim yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Sendikalar, Üniversiteler, TMMOB, TTB, ÇSGB ve Sağlık Bakanlığı’nın katılımı ile idari ve mali yönden bağımsız, çoğunluğunu işçi örgütlerinin oluşturduğu ulusal bir enstitü oluşturulmalıdır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili ulusal politikaların oluşturulması, kararların alınması ve işyerlerinin denetimi işlemleri oluşturulan ulusal enstitü tarafından gerçekleştirilmelidir” dedi.

 

26 Nisan 2022 , Salı Bu haber toplam 199 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU