Günün Tarihi:26 Haziran 2022

Kahramanlar moral buldu


İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı tarafından 2020-2022 Covid-19 pandemi döneminde sahada görev yapan il genelindeki filyasyon ekiplerine yönelik program düzenlendi.

Törene katılım

Valilik Kampüsünde gerçekleşen programa Vali Yardımcısı Selda Dural, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Yasin Çatalbaş, Sağlık Hizmetleri Başkanı Dr. Serdar Değirmenci, sağlık müdürlüğü yöneticileri, ilçe sağlık müdürleri, filyasyon ekiplerinde yer alan hekim, hemşire ve sağlık personeli katıldı.

 

Filyasyon ekibi

Programın açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Aziz Öğütlü, Covid-19 salgının Ülkemizde görülmesinden itibaren Sakarya’da salgına karşı planlamanın hızlı bir şekilde yapıldığını belirterek, sahada görev yapan filyasyon ekiplerinin cansiperane çalışmasıyla önemli bir başarı elde edildiğini dile getirdi. 

 

İşimiz sağlık

İnsanların evlerinden çıkmaya korktuğu, kimsenin kimseye temas etmemek için kaçtığı bir ortamda sağlık çalışanlarının hastalara ulaştığı testler yaparak numuneler toplayıp ilaçlarını verdiğini hatırlatan Öğütlü “Her zaman söylüyoruz bazı mesleklerin karşılığı maddi anlamda ne yaparsanız yapın ödenmez. Bizde sağlık çalışanları olarak bu kategorideyiz. İşimiz insan sağlığı. Sizlerin önemi salgın döneminde o kadar çok belli oldu ki, bırakın Ülkemizi dünya sağlık çalışanlarının nasıl bir sorumluluk yüklendiğini gördü.” dedi.

 

Şehit olanlar

Öğütlü “Kültürümüzden gelen maneviyatla kimseyi ölüme terk etmediniz, yardımsız bırakmadınız. Ülkemizin sağlık sistemi sizlerin sayesinde çok başarılı bir sınav verdi. Birçoğumuz evinden, ailesinden, çocuklarından aylarca uzak kaldı. İnsanımızın hizmetine koşarken sevdiklerine hastalık bulaştırmamak için yurtlarda, otellerde kaldınız. Dağ, kır, bayır; yağmur, çamur, kar, kış, sıcak demeden sabahlara kadar çalıştınız. Salgın döneminde birçok arkadaşımız görevi başında yakalandığı hastalık nedeniyle hayatını kaybetti, şehit oldu. Onları da buradan saygıyla anıyorum, ruhları şad olsun. Önüne servet dökseniz sizlerin girdiği evlerin kimse girmezdi. Hepinizden Allah razı olsun, önünüzde saygıya eğiliyorum. Salgın kontrol altına alındıktan sonra sizlerle bir araya gelmek istedik ve bu programı düzenledik. Emek veren herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu. 

 

Zor şartlarda

Yaşanan sürecin başından beri bir idareci olarak birçok olaya vakıf olduklarını dile getiren Vali Yardımcısı Selda Dural, sağlık çalışanları başta olmak üzere salgının kontrol altına alınması için çalışan tüm kurumların mükemmel bir koordinasyon sergileyerek zor şartlarda insanüstü bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirtti.

 

Korku içindeyken

Dural “Bu öyle bir şey ki dönüp geriye baktığımızda sanki yaşananlar, yaşadıklarımız rüya gibi. Vakaların yeni çıkmaya başladığı dönemde herkes korku içindeyken, daha bu hastalıkla nasıl başa çıkılacağına dair bir şeyler ortada yokken, aşıdan dahi söz edilmediği bir dönemde sizler görevinizden geri durmadan, hayatınızdan fedakârlıklar yaparak insanımızın sağlığı için var gücünüzle çalıştınız. Bu sürecin başarıyla atlatılmasında sizlerin bu çalışması çok değerli ve kıymetliydi. İnsanüstü bir performans ve aynı zamanda insanüstü bir cesaret örneği sergilediniz. Bende sizlerin önünde saygıyla eğiliyorum. Hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Oyun ve konser

Konuşmaların ardından salgın dönemindeki başarılı çalışmaları dolayısıyla ilçe sağlık müdürlerine teşekkür belgesi verildi. İl genelinde salgın döneminde filyasyon ekiplerinin gerçekleştirdiği çalışmalardan kesitlerin yer aldığı video gösterimiyle devam eden programda, İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Tiyatro Grubu tarafından salgında filyasyon çalışmalarında yaşananların mizahi bir şekilde sergilendiği oyun sahnelendi. İlçelerde filyasyon ekiplerinde yer görev alan sağlık çalışanlarının yaşadıkları durumları anlatmasının ardından program Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinden oluşan müzik grubunun konseriyle son buldu.

14 Mayıs 2022 , Cumartesi Bu haber toplam 371 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU