Günün Tarihi:16 Ağustos 2022

İçdedelerde pilav bereketi


Taraklı İçdedeler Mahalle camisinde vatandaşlar hasat döneminde bol ürün elde edilebilmesi için yapılan dualar ardından mahalle meydanında davetlilere bulgur pilavı, yufka ve ayran ikramında bulundu.

Bolluk ve bereket

İçdedeler Mahallesi Muhtarı İshak Karaoğlu, "Bu geleneğimiz yüzyıllardır süregelen bir gelenektir. Ne yazık ki pandemi nedeniyle 2 yıldır yapılamıyordu. Hasat öncesi köyümüzde ve çevre ilçelerde yapılan hayır pilavlarında bolluk ve bereketin olması için hep birlikte dualar yapılır. Aynı zamanda köyümüze gelen misafirlerimizi sosyal dayanışma içerisinde evlerimizde konuk ediyoruz” dedi.

80 kazan bulgur

Karaoğlu, “Mahalle meydanında gerçekleştirdiğimiz pilavda bu yıl 80 kazan bulgur pilavı pişirdik. 1 ton bulgur, 4 büyükbaş hayvan 30 küçükbaş hayvan ve 400 kg da sıvı yağ kullandık. Ayrıca günler öncesinden kadınlarımız tarafından yufka hazırlandı. Ayranla birlikte dağıtımını gerçekleştirdik" şeklinde konuştu.

Dualar edildi

Hayır pilavına katılanlar cami yanında türbe ziyareti yapıp dua etti. Mahalle sakinlerinden Sadettin Kocagöz mahallede hayır pilavı geleneğinin çok eski tarihlerden beri devam ettiğini söyledi. 

18 Mayıs 2022 , Çarşamba Bu haber toplam 170 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU