Günün Tarihi:26 Haziran 2022

Türkoğlu’ndan 57 yıllık emeğe veda


Adapazarı Güneşler Zirai Aletler Sanayi Sitesinin tornacı esnaflarından Himmet Türkoğlu, 57 yıl emek verdiği mesleğine çırak ve kalfa bulunamaması nedeniyle veda etti.

1976’da başladı

1952 Sakarya doğumlu olan Tornacı Himmet Türkoğlu, 1965 yılında Karapınar Köyü İlkokulu’ndan mezun olduktan sonra yine aynı yıl Çeşme Meydanında faaliyet gösteren Hasan ve Suat Devrim ustalarının yanında işe başladı. 4 yıl boyunca birlikte çalışıp burada mesleğin temel eğitimini alan Türkoğlu, 1976’ta aktif olarak mesleğe başladı.

 

‘Severek yaptım’

Genç yaşlarda başladığı mesleğine üzülerek veda eden Türkoğlu, “57 yıl süren meslek hayatımda sayısız çırak ve kalfa yetiştirmeye, mesleğe yeni zanaatkârlar kazandırmaya çalıştım. Son dönemde çırak ve kalfa bulunmaması ve yaşımın ilerlemiş olması gibi nedenlerden dolayı severek yaptığım mesleğime veda etmek zorunda kaldım.

 

‘Mesleğim unutulmasın’

Türkoğlu, “Beni en çok etkileyen konu ise yeni zanaatkârların yetişmemesi ve yaptığımız mesleğin unutulmaya yüz tutmuş olmasıdır. Değerli devlet büyüklerimizden, mesleki eğitim ve öğrenime kıymet vererek tornacılık ve benzeri zanaatların unutulmasının önüne geçilmesini istiyorum” dedi. 

18 Mayıs 2022 , Çarşamba Bu haber toplam 171 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU