Günün Tarihi:26 Haziran 2022

Akyazı’da ‘Aronya’ heyecanı


Akyazılı üretici yenilik peşinde koşturup duruyor. Amaç; yeni bir meyve ile piyasaya girmek ve para kazanmak.

Süper meyve

Akyazılı üretici, ‘süper meyve’ olarak da isimlendirilen Aronya meyvesi ile tanışmaya hazırlanıyor. Gülgiller familyasından çalı bitkisi olan ve yüksek antioksiden (antioksidan özelliği bilinen meyvelerin 10-15 katı) ve pek çok vitamin içerdiği için sağlığa olumlu etkileri olan yeni meyve türü Aronya. Akyazı İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından da çiftçi ve üreticilere alternatif ürün olarak öneriliyor.

 

Osmanbey

Aronya meyvesini Akyazı’da ilk kez Osmanbey Mahallesi’nden girişimci üretici özelliğini her zaman muhafaza eden Hüsamettin Tufan 3 dekar arazisi üzerinde dikim gerçekleştirdi. Şu anda meyve verme aşamasında. Fidanlar 3.yılında maksimum verime ulaşıyor. Her fidan için 10-15 Kg. Dekarda 1500-2000 Kg. verim alınıyor. Bölgenin iklim şartlarına uyumlu bir meyve olan Aronya fidanı tüplü olarak yılın 12 ayı boyuncu dikilebiliyor.

 

250-300 lira

Fidan dikerken yapılması gereken 2x4 metre aralıklarla 40-50 cm. derinlikte fidan çukuru açmak. Dekara 100-120 adet fidan dikilebiliyor. Yeni ürün olyması ve piyasasının tam olarak oluşmamasına rağmen geçen yıl yaş olarak kg.mı 100-120 lira arasında alıcı buluyordu. Bu yıl ise 250-300 lira arasında olması bekleniyor.

 

İlçe Tarım

Akyazı İlçe Tarım Müdürü Veysel Meydan, meyve ile ilgili olarak istekli ve girişimci çiftçilere yeni bahçe tahsis etme çalışmalarının devam ettiğini, bu ürünle ilgilenenleri İlçe Tarım Müdürlüğü’ne beklediklerini, ya da davet etmeleri halinde kendilerinin üreticilerin yanına gidebileceklerini söyledi.

 

Bol verim

Akyazı Kaymakamı Yakup Güney’de, İlçe Tarım Müdürü Veysel Meydan’ı alarak gittiği Osmanbey Mahallesi’nde girişimci çiftçi Hüsamettin Tufan’la buluştu, Aronya ürününün dikili olduğu bahçeyi gezdi, çalışmaları hakkında bilgiler aldıktan sonra, “İlçemiz toprakları her türlü tarım ürününe çok müsaittir. Yeni ürün olarak isimlendirilen alonya meyvesi de ilçemiz sınırları içinde rahatlıkla dikilebilecek ve bol verim alınabilecek bir üründür. Kaymakamlık olarak girişimci üreticilerimize her konuda olduğu gibi yeni ürün konusunda da destek vermeye hazırız. Yeter ki onlar üretsinler, hem kendileri hem de ülkemiz kazansın. Yöneticiler olarak. Bizler bu durumdan sadece mutluluk duyarız” dedi.

3 Haziran 2022 , Cuma Bu haber toplam 267 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU