Günün Tarihi:26 Haziran 2022

‘Karma OSB istemiyoruz’


Kaynarca’ya bağlı Taşoluk ve Okçular mahallelerinde verimli tarım arazilerinde kurulmak istenen ve kimya sanayiyi de kapsadığı öne sürülen ‘Karma OSB'ye karşı Kaynarca Sivil Toplum ve Çevre Platformu üyeleri çiftçilerle toplantı yaptı.

Bilgi alış verişi

Kaynarca Sivil Toplum ve Çevre Platformu Başkanı Sedat Balta, Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakar, Süt Birliği Başkanı Memduh Özdemir ve Muhtarlar Odası Başkanı Türkan Öner OSB’nin kurulacağı bölgedeki çiftçileri gelişmeler hakkında bilgilendirdi. Atılacak adımlarla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Geçit vermeyiz

Kaynarca’nın yeni bir ‘Dilovası’ olmasına izin vermeyeceklerini belirten Sedat Balta, “İçinde kimya tesislerinin yer alacağı OSB bölgedeki verimli tarım topraklarına, insan sağlığına, doğaya büyük bir tehdit oluşturuyor. İstanbul’daki fabrikaların çöplüğü olmaması için çevreye duyarlı insanlarımızla demokratik yöntemlerle mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu hafta imza kampanyası başlatacağız. Sorunlarımızı basın toplantıları, açıklamalarıyla halkımızla paylaşmaya devam edeceğiz. Verimli tarım topraklarımızda kirli sanayiye geçit vermeyeceğiz” dedi.

OSB yerine tarım

Kaynarca Ziraat Odası Başkanı İbrahim Çakar da, OSB yapılmak istenen bölgede sebze tarımı yapılabilmesi için Okçular Göleti’nden sulama projesi hazırladıklarını ifade ederek, “Bu topraklar yılda iki üç ürünün alınabildiği topraklar, sebzecilikle çiftçilerimiz daha çok para kazanabilir. Sulama imkanı olan bu toprakların kaybedilmemesi konusunda kararlıyız” diye konuştu.

Günlük 8 ton süt

Kaynarca Süt Üreticileri Birliği Başkanı Memduh Özdemir ise bölgede yalnız tarım değil yoğun olarak hayvancılık da yapıldığını belirterek, “Günde 8 ton süt üretiyoruz. Gıdanın öneminin, değerinin anlaşıldığı şu zamanlarda akla ziyan bir OSB’yle uğraşmak zorunda bırakılıyoruz” dedi.

Muhtarlar kararlı

Kaynarca Muhtarlar Derneği Başkanı Türkan Öner’de muhtarlar olarak iki OSB’nin bulunduğu ilçeye yeni OSB istemediklerini ifade ederek, “İki OSB 24 bin kişi çalıştırma sözü veriyor. İlçenin nüfusu 24 bin. Yeni üstelik kirli OSB’lerin ilçeye katkısı olmaz, tarıma, insana zarar verir. 45 mahalle muhtarı olarak verimli topraklarımıza sahip çıkacağız” diye konuştu. Toplantıda geçimini çiftçilik ve hayvancılıkla sağlayan vatandaşlarda düşüncelerini ifade ederek kirli sanayiye karşı olma konusunda birlik olduklarını dile getirdiler.

 

4 Haziran 2022 , Cumartesi Bu haber toplam 165 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU