Günün Tarihi:26 Haziran 2022

YKS provası yapıldı


Sakarya'da 12. sınıfta öğrenim gören üniversite adayları, 18-19 Haziran'da gerçekleştirilecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi İl Millî Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği Son Prova Sınavına katıldılar.

Heyecan yaşandı

Sakarya Valiliğinin himayesinde İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen NEHİR Projesi kapsamında Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya Üniversitesi iş birliğinde yapılan sınava katılan öğrenciler ve aileleri büyük heyecan yaşadı. Öğrencilerin sınav heyecanını yenmeleri ve sınav tecrübesi kazanmaları amacıyla İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen YKS Son Prova Sınavı; Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü, Hendek Eğitim Fakültesi ve Hendek Ziya Gökalp Ortaokulundaki salonlarda yapıldı.

 

Sınava giremeyen

Sabah saatlerinde sınava girecekleri okul binalarına aileleriyle birlikte gelen öğrenciler, önümüzdeki hafta ÖSYM sınavında uygulanacak tüm kurallara uygun şekilde üst araması ve belge kontrolünün ardından salonlara alındılar. Sınava son anda koşarak yetişen öğrenciler olduğu gibi birkaç dakikayla sınava giremeyen öğrenciler de oldu.

 

Birebir aynısı

Son prova sınavının asıl amacının öğrencilerin eksiklerini görerek önümüzdeki hafta yapılacak sınava daha hazır bir şekilde katılmalarını sağlamak olduğunu ifade eden İl Millî Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, “Çocuklarımız bir hafta sonra sınava nasıl girecekse bugünkü sınavda aynısını uyguluyoruz. Çocuğumuz bugün cep telefonuyla küpeyle geldiyse ve kimliği, giriş belgesi yoksa sınava giremeyecek. Burada amacımız çocuklarımızın bir hafta öncesinde bu heyecanı yaşayarak olası bir geç kalma durumunu veya eksikliklerini gidermeleridir” dedi.

 

Müdürden teşekkür

Saat 10.15’te başlayan sınav öncesi salonları gezen Müdür Savaşçı, öğrencilerin YKS öncesi önemli bir deneyim kazandıkları Son Prova Sınavına her türlü desteği veren Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanlığına ve Sakarya Üniversitesi Rektörlüğüne çocuklarımız ve aileleri adına teşekkür etti.

 

Son prova

Sınavın yapıldığı üniversite kampüsünde öğrencilerimizi ve ailelerini ziyaret eden SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan da hafta sonu yapılacak üniversite sınavının bir tür simülasyonunun gerçekleştirildiğini belirterek gerçek bir sınav havasının yaşandığı Son Prova Sınavının gelecek hafta yapılacak YKS’ye önemli katkısının olmasını diledi. YKS’nin bire bir provasının yapıldığı sınavla ilgili olarak öğrencilerimiz ve veliler gerçek bir sınav heyecanının yaşandığı uygulamadan duyduklarını memnuniyeti dile getirdiler. 165 dakika süren sınavda ter döken çocuklarını okul bahçelerinde dua ederek bekleyen aileler de uygulamadan büyük memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.

 

 

13 Haziran 2022 , Pazartesi Bu haber toplam 154 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU