Günün Tarihi:26 Haziran 2022

Sakarya hayran bıraktı


Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin 'otağı' Etnospor Kültür Festivali'nin gözdesi oldu. Her yöreden, renkten, kültürden insanın buluştuğu festivalde Sakarya'nın sembolleri hazırlanan 2 farklı çadırda sunuldu.

Kültürel değer

Büyükşehir, Sakarya'yı anlatan aksesuarlar, geri dönüşümden üretilen malzemeleri ve Sera A.Ş'nin hazırladığı yöresel ürünleri misafirlere sundu. Kendi yöresel ve kültürel değerlerini tanıtmak için festivale katılan onlarca ülkeden vatandaş sunulan ürünler ve yapılan anlatımlar karşısında büyük hayranlık duydu.

 

Geleneksel sporlar

Geleneksel kültürlerin muhafaza edilmesi ve geleceğe aktarılmasını sembolize eden, çeşitli geleneksel sporların yapıldığı festivalde Büyükşehir Mehteran ekibi de büyüleyici bir performans ortaya koydu. Zengin kültürü, yöresine özgü birbirinden özel eserleriyle Sakarya’nın ‘otağı’ katılımcıların ilgi odağı oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, festivalin ikinci gününde alana geldi.

 

Zengin kültür

Etkinlik alanında Sakarya’nın ve tüm şehirlerin stantlarını inceleyen, yapılan gösteri ve spor faaliyetlerini takip eden Yüce, katılımcılarla sohbet etti. Yüce, 70’ten fazla milleti topraklarında misafir eden ve bu şekilde zengin bir kültürün oluştuğu Sakarya’ya tüm medeniyetlerden insanın ilgi duyduğunu ifade etti.

 

Farklı medeniyetler

Festival alanında konuşan Başkan Yüce, “Kültürlerin ve geleneksel spor dallarının muhafaza edildiği, hatırlandığı ve geleceğe adeta bir köprü olan Etnspor Festivalimiz gerçekten büyük bir coşkuyla gerçekleşiyor. Onlarca farklı ülkeden insan burada kendi yöresine özgü sanatı gösteriyor, geleneksel sporlarını tanıyor. Her kültüre özgü bir parça bulduk, dünyanın farklı medeniyetlerine dair izleri temaşa ettik.”

 

2 farklı otağda

Büyükşehir Belediyesi olarak ciddi bir hazırlık yaptık. Burada 2 farklı otağda şehrimizi anlatan objeler sergiledik. Belediyemiz tarafından üretilen geleneksel aksesuarları, yöremize ait el emeğimizle ürettiğimiz ürünleri sunduk. Maharetli ellerden çıkan hanımeli ürünlerimizi gösterdik. Kültürlerin ve birçok medeniyetin buluştuğu, 70’ten fazla milletten yoğrularak ortaya çıkan Sakarya kültürünü en iyi şekilde anlatmaya çalıştık. Misafirlerimiz sunduğumuz ürünler ve anlatıcı öğeleri incelediğinde bizlere hayran kaldı” dedi.

 

 

13 Haziran 2022 , Pazartesi Bu haber toplam 191 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU