Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

Gören bu tarlaya koşuyor


Adapazarı ilçesinde 5 bin metrekarelik alan üzerine kurulan lavanta tarlası, fotoğrafçıların ve yerli turistlerin uğrak noktası oldu. 250 kişilik mahallede yer alan lavanta bahçesi, sezonu boyunca 25 bin misafir ağırlıyor.

Görsel şölen

Lavanta, üretimiyle ekonomiye katkı sağladığı kadar sunduğu eşsiz manzarasıyla da turizmi canlandırarak fotoğraf tutkunları ile yerli turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Doğal bir fotoğraf stüdyosu haline gelen lavanta tarlası her gün onlarca ziyaretçisine görsel şölen sunuyor. Bu doğrultuda Burak Görgülü isimli vatandaş, Adapazarı ilçesi Karadavut Mahallesi'nde kendisine ait olan tarlanın 5 bin metrekarelik alanına diktiği 2 bin 850 adet lavanta fidesiyle hem ekonomiye katkı sağlamayı hem de turizmi canlandırmayı hedefliyor.

 

Canlı görmek

Lavanta bahçesini internetten görerek bölgeye geldiğini belirten Oktay Azbent, “İnternette de resimlerini gördüğüm bu mekanı dünya gözüyle canlı görmek çok daha güzel oldu. Herkesi davet ediyorum gelsinler, görsünler ve bu güzelliği yaşasınlar” dedi.

 

Çevre illerden

Tarlasının 5 dönümünü lavanta bahçesine çevren Burak Görgülü, “Lavanta sezonunda yaklaşık 25 bin kişi ağırlıyoruz. 250 kişilik nüfuslu mahallemizde lavanta sezonunda mahallenin 100 katı kadar misafir ağırlıyoruz. İstanbul, Bursa, Düzce gibi çevre illerden bahçemize çok sayıda vatandaş geliyor. Sakarya’dan Isparta’nın Kuyucak köyüne olan lavanta turlarına 950 lira isteniyor biz bu hizmeti direkt olarak Adapazarı’na getirdik” dedi.

 

Çekim yapılıyor

Görgülü, “Lavanta turizmi sayesinde mahallenin de çevresi değişti, komşularımız çay bahçeleri açtı, bizde bahçemizde lavantanın kolonyağını, sabununu, yağını ve hediyelik eşyalarını kendi ürettiğimiz şekilde satıyoruz. Burası çocuk yaş çekimleri, düğün çekimleri, evlilik teklifleri ve genellikle fotoğrafçıların ziyaret ettiği bir yer oluyor. Burası yaklaşık 5 dönüm üzerine kurulu burada 3 bin adet lavanta var. Bizim lavantalarımız tıbbi lavanta, bundan dolayı lavanta yağının da rahatsızlıklara karşı bir yöntem olarak kullanılabilir” diye konuştu.

 

Öneriyle geliyorlar

Düğün sonrası çekime gelen Ayşe Büşra Gümüş, “Düğünümüzden sonra fotoğraf çekimi için geldik, çok güzel bir lavanta bahçesi olduğu söylendi, çok güzel ışığı var ve güzel fotoğraflar çıkacağı için burayı tercih ettik” derken Ümit Güner, “Arkadaşlarımızın önerisi doğrultusunda geldik buraya ve görsel, ambiyans ile hizmet çok güzel. Biz fotoğraf çekimi için çok keyifli bir yer bulduk” şeklinde konuştu.

 

21 Haziran 2022 , Salı Bu haber toplam 166 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU