Günün Tarihi:26 Haziran 2022

Kurtuluş için muhteşem konser


Atatürk İlkokulu Türk Halk Müziği Öğretmenler Korosu, Sakarya’nın Kurtuluşunu türkülerle kutladı.

Sakarya’nın Türküsü

Adapazarı Belediyesi ve Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü himayelerinde, Atatürk İlkokulunda görev yapan ve emekli olmuş öğretmenlerden oluşan Türk Halk Müziği korosunun konseri büyük beğeni topladı. Orhangazi Kültür Merkezinde gerçekleştirilen “Sakarya’nın Türküsü, Gönüller Köprüsü” konserine; Adapazarı Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Çelikel, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş, Atatürk İlkokulu Müdürü Tekin Ateş, ilimizdeki çok sayıdaki  okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve davetliler katıldı.

 

Sergi açılışı

Konser öncesinde Sakarya’mızın yakın tarihini ve kültürel mirasını yansıtan sergi açılışı yapılarak bir asrı aşkın tarihi geçmişe sahip araç gereçler konsere gelen izleyicilerle buluşturuldu. Sakaryalı vatandaşlarımızın sosyal, kültürel ve ekonomik hayatlarında yer alarak tarihin derinliklerinde kaybolmaya yüz tutan birçok araç ve gereçleri dikkatle inceleyen ravetliler, eskiye dönük yaşanmışlıkları bir kez daha hatırlayarak zaman zaman duygusal anlar yaşandı. Konsere katılan tüm dinleyicilere Sakarya’mızın; Ülkemiz mutfağına kattığı önemli lezzetleri olarak, kabak tatlısı ve keşkek ikram edildi.

 

Mücadele ruhu

101 yıl önce Sakarya ve çevresindeki Yunan, Rum ve Ermeni işgal girişimlerine karşı Sakarya’mızı düşmanlardan kurtarma azmini ve milli mücadele ruhunu Sakarya’da bayraklaştıran Halit Molla’nın hayatını ve mücadelesini anlatan kitap konsere katılan izleyicilere dağıtıldı. Adapazarı’nın Kurtuluşunun 101. yılı dolayısıyla Sakarya Yöresi ve ülkemizin çeşitli yörelerinden oluşan Türküleri seslendiren öğretmenlerin sahne performansları ayakta alkışlandı.

 

Öğretmenler seslendirdi

Binlerce yıllık süreçte sesimizin çıkmadığı yerde sesimiz, nefesimizin kesildiği yerde nefesimiz, efkârımızda neşemiz, yalnız kaldığımızda dost elimiz, zor günümüzde tesellimiz olmuş  “Evlerine Varamadım Gazelden, Armut Dalda Dik Durur, Minarede Ezen Var, Atımı Bayledim, Giderim Karasuya, Elmayı Top Top Yapalım, Allı Yazma Başında” Sakarya Türküleri öğretmenler tarafından coşku içerisinde seslendirildi.

 

Solo eserler

Buram buram türkü kokan yurdumuzun her köşesinden türkülerin solo olarak seslendirildiği konserin 2. Bölümünde, “Havada Bulut Yok, Dostum Dostum, Dam Üstünde Çul Serer,  Cevizin Yaprağı “ türküleri öğretmenler ve “Mayadağdan Kalkan Kazlar” türküsü bir öğrenci velisi tarafından seslendirildi. Seslendirilen türkülere izleyicilerin tempo tutup zaman zaman eşlik etmeleri, konser süresince salonda bir coşku havasını hakim kıldı.

 

Müdürden teşekkür

Konser sonrası Okul Müdürü Tekin Ateş, salonu dolduran izleyicilere teşekkür edip Sakarya’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yılında, bu toprağın bağrında, vatan sevgisini, acısını, sevdasını, hüznünü dile getiren; Sakarya Türkülerini, Sakaryalılarla buluşturdukları için okulu ve öğretmenleri ile gurur duyduğunu ifade etti. Koro şefi öğretmen Yusuf Dülger’e katkılarından dolayı teşekkür edip çiçek takdiminde bulunarak konsere katılanlara teşekkür etti.

 

Yakışır etkinlik

Sahneden izleyicilerin alkışları ile ayrılan öğretmenler Sakarya’mıza yakışır bir etkinliğin içerisinde olmaktan duydukları mutluluklarını ifade ederek kendilerine yöneltilen beğeni ve tebrikleri kabul ederek bir ekip çalışması olarak ortaya konulan bu tür çalışmalarda her zaman var olacaklarını belirttiler.

 

 

22 Haziran 2022 , Çarşamba Bu haber toplam 138 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU