Günün Tarihi:19 Ağustos 2022

Mollaköy’de Turna heyecanı


SAMADER 13. Ulusal Turna Balığı Yakalama Yarışması büyük bir coşku ve heyecan içerisinde Sakarya‘nın Arifiye İlçe sınırlarında yer alan Mollaköy Göletleri’nde gerçekleşti.

91 yarışmacı

Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu tarafından düzenlenen - ASOF 2022 Türkiye Turnuvası kapsamında Sakarya Amatör Sportif Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Kulübü Derneği tarafından organize edilen yarışmaya Sakarya ili haricinde İstanbul, Kocaeli, Eskişehir illerinden katılım sağlanmış, bot ve kıyıdan yarışanlar olmak üzere toplam 91 yarışmacı mücadele etti.

 

Kıyasıya yarış

Ailelerin ilgi gösterdiği ve festival havasında geçen organizasyonda akşam geç saatlere kadar müzik eşliğinde eğlenen katılımcılara Cumartesi gün boyu çay, su ve kahve ile pazar günü sabah ve pazar günü öğlen yemeği ikramı da yapıldı. Güvenliği İlçe Jandarma Komutanlığı ile Karakol Komutanlığı tarafından sağlarken pazar sabah 05.30 ‘te göle açılmaya başlayan yarışmacılar 11.30 ‘a kadar kıyasıya mücadele etti.

 

Çöp toplama yarışması

Ödül törenine geçilmeden turnuva ve yarışmanın amacına yönelik olarak “Çevre Bilincini” daha küçük yaşlarda çocuklara aşılamak adına çöp toplama yarışması ödülleri verildi. 22 çocuğa yine aynı şekilde gelecekte daha bilinçli bir olta balıkçısı olması adına dernek tarafından madalya ve Remixon - Daiwa firmasınca olta takımları hediye edildi.

 

Ödüller verildi

Üç ayrı kategoride, beş dalda dereceye giren yarışmacı ve takımlara dernek adına kupa, madalya, katılım belgesi ve para ödülleri ile sponsor firma ödülleri verildikten sonra ödül töreni sona erdi. Katılımcıların mutlu ayrıldığı ve gelecek yarışmayı sabırsızlıkla beklediklerini belirttiği yarışmaya sponsor olan kurum ve kuruluşlar büyük taktir topladı.

 

Eşsiz doğa

Sakarya Amatör Sportif Olta Balıkçıları ve Doğal Hayatı Koruma Kulübü Derneği Başkanı Serhan Bilgen, bu tarz organizasyonların ancak sponsorların desteğiyle güzelleştirilebildiğini belirterek turnuvanın diğer illerdeki yarışmalarının hız kesmeden devam edeceğini söyledi.

Bilgen, "Düzenlemiş olduğumuz bu etkinlikle Sakarya ili Arifiye İlçesine bağlı Mollaköy Göletleri ve çevresinde yaşayan canlılar ile eşsiz doğasına farklı bir açıdan bakmak ve bunların tanıtılmasında, korunmasında sizlerle birlikte yan yana, omuz omuza bir kez daha pay sahibi olmak istedik. Bu uğurda ufacık da olsa başarı sağlayabildiysek ne mutlu bize" dedi.

 

En büyük turna

Bot ve tekne ile 24 takımdan 48 yarışmacı, kıyıdan ise 43 yarışmacı mücadele ederken toplamda 41 balık yakalandı. En büyük turna balığını 66 cm boyuyla Hikmet Özcan ve İlker Bekar yakaladı. İki yarışmacıya ödülünü Sakarya İli Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Alper Alp verdi.

 

Bot ve tekneyle

Bot ve tekneden toplamda 12 balıkla Volkan Serdar ve Yasin Bilgin dereceye girdiler. İki yarışmacıya ödülünü Arifiye Merkez Karakol Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Nihat Şıkoğlu verdi. Yine aynı kategoride 4 balıkla ikinci olan Semih Kol ve Hasan Biryan, üçüncü olan Yusuf Akçay, Fahri Bekar7a ödülleri verildi.  Kıyıdan en çok turna balığı yakalayan ise Ali Güler oldu.

 

 

27 Haziran 2022 , Pazartesi Bu haber toplam 175 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU