Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

‘Sakarya’da fındık OSB kuracağız’


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkan Vekili Engin Özkoç Kaynarca’da muhtarlarla bir araya geldi.

Soruları yanıtladı

Kaynarca Muhtarlar Derneği Başkanı Türkan Öner ve muhtarların çiçekle karşıladığı toplantı dernek binasında yapıldı. İl Başkanı Ecevit Keleş, İl Kadın Kolları Başkanı Azize Çeroğlu, Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Şaban Koludra, ilçe belediye meclis üyeleri ve partili yöneticilerin de katıldığı toplantıda konuşan Sakarya Milletvekili Engin Özkoç muhtarların sorularını da yanıtladı. Dış politikadan, ekonomiye, tarıma, Sakarya’nın sorunlarından, Kaynarca’nın sorunlarına kadar pek çok konuya yer veren Engin Özkoç’un yarım saatin üzerindeki konuşması muhtarlar tarafından ilgiyle dinlendi.

 

Fındığın merkezi

Kaynarca’daki muhtarları ziyareti sırasında fındık üretimiyle ilgili sıkıntıları dinleyen Özkoç,

“Sakarya Türkiye’nin, Türkiye dünyanın fındık merkezi...ama fındıktan parayı biz değil, bir avuç dünya devi kazanıyor. Biz fındığı büyük ölçüde işlemeden, hammadde olarak ucuza satıyoruz. Kazanmak için fındığı depolamak, işlemek, çikolata gibi getirisi yüksek ürün haline getirmemiz gerekiyor” dedi.

 

İktidarın işi
Özkoç, “Bunu kimin organize etmesi, kimin hayata geçirmesi lazım? İki dönüm, üç dönüm fındığı olan üreticiler mi, yoksa ülkeyi yöneten iktidar mı? Elbette iktidarın işi bu. Biz göreve geldiğimizde, Sakarya ve Türkiye için atacağımız ilk adımlardan biri; bölgemizde Organize Sanayi Bölgesi kurmak olacak. Çikolata sanayi, fındık işleme tesisleri ve lisanslı depoculuk işletmeleri özel teşvikler alacak” dedi.

 

İstikrara kavuşacak

Özkoç, “Lisanslı depoculuk fındık için en önemli bir alan... biz göreve geldiğimizde bu işi halledeceğiz. Fındık depolanmaya müsait, kabuklu bir yemiş. Doğru depolamayla uzun süre kalitesinden hiçbir şey kaybetmiyor. Bir yıl az olur, bir yıl çok olur. Lisanslı depoculuk sorununu çözdüğümüzde, piyasa ve üreticinin kazancı dengeye, istikrara kavuşacak.

Organize Sanayi Bölgesinde de üretici, lisanslı depoculuk işletmeleri, fındık işleme tesisleri ve fabrikalar arasında bağ kurulacak. Hepsi birarada organize biçimde, bir güç birliği içinde çalışacak. Hem üretici, hem sanayici, hem de ülkemiz kazanacak.”

 

‘Biz üretiyorsak’

Özkoç, dünya fındığının yüzde 70’ini üreten Türkiye’nin, dünyada fındık fiyatını belirleyememesini de eleştirerek, “Dünyanın fındığını biz üretiyorsak, borsası da bizde olacak. Fındık, stratejik ürünlerimizden biri haline gelecek” dedi. Kaynarca Muhtarlar Derneği ziyaretinin son bölümünde muhtarların sorularını yanıtlayan Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, “Sorunlarınızla ilgili iktidarın bakanlarıyla, milletvekilleriyle görüşemezseniz ben sizi Ankaya’ya geldiğinizde otogardan aldıracağım, TBMM’inde misafir edeceğim, sizi alıp birlikte giderek onlarla görüştüreceğim” dedi. Özkoç dün ayrıca Erenler ve Serdivan’da da muhtarları ziyaret etti.

 

30 Temmuz 2022 , Cumartesi Bu haber toplam 178 defa okundu.

Haberin Fotoğrafları

YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU