Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

‘Fındıkçıyı kartellerin vicdanına bırakmayın’


Saadet Partisi Kaynarca İlçe Başkanı Mustafa Tan, “Bizi kartellerin vicdanına bırakmayın” dedi.

Hayal kırıklığı

Maliyet hesabına göre fındığın kilogram fiyatının 65 ile 74 TL arasında beklendiğini ifade eden Başkan Tan, “Sayın Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan fındık alım fiyatı, başta ürün maliyetleri olmak üzere yüzde 250 ila 300'lere varan enflasyon ve artan hayat pahalılığında, üreticilerimizi hayal kırıklığına uğratmıştır. Geçen yıl açıklanan fiyat 3 dolar civarındaydı bu yıl da öyle oldu. Oysa beklenti 4 dolardı. Geçen yıl 1 kg fındıkla 3,2 litre mazot alınırken, bu yılki fiyatla 2 litre mazot ancak alınabiliyor. Açıklanan fiyat döviz, altın, enerji ve gıda fiyatlarındaki artışla kıyaslandığında, bir müjde değil bilakis hayal kırıklığıdır” dedi.

 

TMO yok

Kaynarca’da Toprak Mahsulleri Ofisi’nin bulunmadığını belirten Mustafa Tan,  “54 TL'lik fiyat, maliyet fiyatıdır kaldı ki, Kaynarcada, TMO ofisi bile yok. TMO’nun olmamasının Kaynarca’ya zararı yıllık 25 milyon civarıdır. Tüccarın fındığı 45 TL civarında alacağını duyduk . Yani üretici fındığı maliyetine toplayıp fındık kartellerine teslim edecektir, üreticinin bu işten kârı, çektiği çile olurken fındığın sefasını bir avuç insan sürecektir” dedi.

 

‘Yazık değil mi?’

Tan, “Yazık değil mi bu insanlara, bu alın terinin bu emeğin hakkını iktidar korumayacak da kim koruyacak? 54 TL'lik fiyatın taban fiyat olacağının garantisi yoktur. Serbest piyasacı AK Parti'nin bugüne kadar olduğu gibi yarın da üreticiyi sözde serbest piyasanın insafına terk etmesinden ve bin bir çileyle toplanan fındığın piyasada 54 liranın altında fiyatlarla alınıp satılmasından endişe ediyoruz. Üreticiye satmayın bekleyin demekle bu işler olmuyor. Ne yapacak üretici, cebinde parası mı var da ürünü bekletecek? Bu insanlara nasıl geçiniyorsunuz, diye soran var mı?” diye sordu.

 

3 Ağustos 2022 , Çarşamba Bu haber toplam 128 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU