Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

Etkili Cv Hazırlamanın Püf Noktaları Nelerdir?


CV, diğer adıyla özgeçmiş olarak biliniyor. Kişiye ait olan CV'de kişi becerilerini, deneyimlerini, eğitim durumunu ve iş tecrübesini belirtir. Özgeçmiş genelde iş görüşmesi için kullanılır. CV bir belge görevi de görmektedir. Bu belgede kişi eğitim durumunu, deneyimlerini, beceri ve yeteneklerini ortaya koyar. Özgeçmiş işveren kişiye sizin hakkınızda ilk bilgileri sunar. Ve CV sayesinde işveren sizin hakkınızda bir yargıya varır. Özgeçmiş iki türden oluşur. O iki tür ise şu şekildedir;

 - Kronolojik özgeçmiş

 - İşlevsel özgeçmiş

Bu iki tür özgeçmiş şekillerinde kronolojik özgeçmişte iş ve eğitim bilgileri en sondan başlar. Tarih sırası tersten yazılır. Ayrıca kronolojik özgeçmiş en çok kullanılan özgeçmiş türü olarak biliniyor.

CV Ne İçin Kullanılır?

CV sayesinde bir işveren kişinin bu iş için uygun olup olmadığına hazırladığı CV sayesinde karar veriyor. Eğer kişi CV'sinde belirttiği özellikler ile işverenin aradığı özelliklere uyum sağlıyorsa işveren o kişiyi işe alıyor. Eğer kişinin hazırladığı CV gayet etkili bir şekilde hazırlandıysa o kişi telefon yoluyla veya yüz yüze görüşmek için davet gönderilir.

CV Ne Kadar Uzun Olmalı?

Bir CV'de dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi ise CV'nin boyutudur. İşverenler için en fazla üç sayfalık bir belge yeterlidir. Bunu için bir CV mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. CV'de başvurulan iş ile ilgili gerekli olan bilgiler CV'ye eklenmelidir. Asla uzun gözükmesi için gereksiz bilgilere CV'de yer verilmemelidir. Işveren okuduğu bir CV'yi kabul etmesi veya reddetmesi kısa zamanda gerçekleşir. Bu yüzden etkili bir CV hazırlamanız önemlidir.

Etkili Bir CV Nasıl Olmalı?

Bir işe kabul edilmek etkili bir CV hazırlamanın önemlidir. İşverenlere her gün fazlaca CV geliyor işverenler sadece etkili ve göze çarpan CV'yi alıyorlar. Onun için CV'nizin etkili olmasına dikkat edin. Etkili bir CV'de kişi kariyer hedeflerinden bahsetmelidir. Ayrıca CV'de kişisel bilgiler, eğitim bilgileri, iş deneyimleri ve yaptıkları stajların deneyimini belirtmelidir. Çünkü bir CV'de deneyim oldukça önemli önemli bir unsurdur. Ayrıca etkili bir CV'de zaman içinde kazandığınız becerilerle, aldığınız eğitime ve sahip olduğunuz sertifikaları belirtmeniz sizin için avantajlı bir durum olacaktır. Etkili bir CV şu şekilde olmalıdır;

- Bir CV'de kişisel bilgiler bölümüne ad, soyad, açık adres, telefon numarası ve e-mail adresine yer verilmelidir. Bu bilgiler bir özgeçmişin üst kısmında ortalanarak yer verilmelidir. Ayrıca CV'de belirttiğiniz telefon numarası ve e-mail adresi mutlaka güncel olmalıdır. E-mail adresi farklı isimlerden oluşmamalı bu sizi olumsuz yansıtır. Sadece adınız ve soyadınız dan oluşan bir e-mail adresi vermelisiniz.

- Seçtiğiniz fotoğraf oldukça önemlidir. Fotoğraf seçimi yaparken pozitif bir görüntü oluşturan fotoğrafınızı seçin.

- CV'nin bir köşesine mutlaka doğum tarihinizi ve doğum yerinizi belirtin.

- Erkek adaylar askerlik durumlarını CV'de belirtmelidirler.

- Eğitim bilgilerinizi ise mezun olduğunuz okulu ve bölümü ters kronolojik sıra ile belirtmelisiniz.

- Eğitim bilgilerine yer verdiğiniz zaman başladığınız ve bitirdiğiniz tarihi belirtin.

- Eğitim sürecinde elde ettiğiniz başarılar CV'de yer almalıdır.

- İş ve staj bölümlerine geldiğiniz zaman bu konudaki tüm deneyimlerinizi ters kronolojik sıra ile yazmanız gerekir.

- Çalıştığınız yer ile ilgili pozisyonunuzu belirtin.

- Sıra becerilerinize geldiğinde bildiğiniz yabancı dilleri, bilgisayar programlarınızı mutlaka belirtin.

- İlgi alanlarınızı da belirtmeyi unutmayın.

- Sıra sertifikalarınız hakkındaki bilgilere geldiği zaman sertifikalarınızı kronolojik sıraya uygun bir şekilde yazın. Bu sertifikaları aldığınız kurumları, eğitimlerinizin başlangıç ve bitiş tarihini belirtin.

İşte CV hazırlamanın püf noktaları bu şekildedir. Bu şekilde hazırlığınız CV sayesinde işveren kişilerin dikkatini çekersiniz. Ayrıca bu sayede işe kabul olma şansınız da fazlasıyla artar.

Hazır Özgeçmiş Örneği Nasıl Olur?

İşte hazır özgeçmiş örnekleri şu şekildedir;

En Üste Ali Özden.

Aşağısına meslek yazılmalı.

Sol tarafa hakkında bölümü.

Bir alt tarafa deneyimler. Başlangıç ve bitiş tarihini belirterek.

Eğitim durumu yazılmalı. Başlangıç ve bitiş belirtilerek. Örnek: Gazi Üniversitesi 2008- 2012.

Doğum Tarihi: 30/08/1990

Vatandaşlık: T.C.

Cinsiyet: Erkek

İletişim: aliozden90@hotmail.com

Yabancı dil: İngilizce iyi seviye, Almanca orta seviye.

Etkili CV Hazırlamanın Adresi

Ayrıca etkili bir CV hazırlamak için CVhazirlama.cool sitesinden yardımı kolayca alabilirsiniz.

*Ücretli İçerik

4 Ağustos 2022 , Perşembe Bu haber toplam 44 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.


Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU