Günün Tarihi:18 Ekim 2021


BİK çalışanı Özergin ve Bolat’ı unutmadık!27 Eylül 2021 , Pazartesi

Basın İlan Kurumu (BİK) çalışanı Devrim Ersin Özergin ve BİK Sakarya Şube Müdürü Recep Bolat’ın ölümü, Yenisakarya Gazetesi’nden Mustafa Süke'nin yaralanmasına yol açan silahlı saldırının üzerinden 9 yıl geçti.

26 Eylül 2012’de Anadolu Gazetesi imtiyaz sahibi Adnan Uyumaz her yıl yapılan rutin gazete denetlemesi amacıyla gelen BİK denetim ekibine silahlı saldırıda bulunmuştu. İki kişinin ölümü ve bir kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olay sonrasında ilimizdeki yerel gazeteler protesto amaçlı olarak, ‘'Sakarya basını'' imzalı ortak bir metinle saldırıyı kınamıştı.

27 Eylül 2012’de, ‘'Kara gün'’ manşetiyle çıkan YENİGÜN ile birlikte diğer tüm yerel gazeteler ortak imzalı metinde, ''Sakarya basınında yıllardır göz ardı edilen sorunlar, göz yumulan ihaleler, aksaklıklar ve günü kurtarma düşüncesiyle hoş görülen yanlışların faturasının pırıl pırıl 3 basın emekçisine çıktığı'' belirtildi.

Anadolu Gazetesi’ne dün görevlerini yapmaya giden Basın İlan Kurumu'nun 3 görevlisi ve denetçiler arasında yer alan Yeni Sakarya Gazetesi çalışanı Mustafa Süke'nin söz konusu sorunların sonucu ''kuralsızlığı hak sayan zihniyet tarafından kurşunlandığı'' kaydedilen ortak bildiride, ''Anadolu Gazetesi’nde dün basın emekçilerine sıkılan kurşunlarda tetiği çeken, aslında katil zanlısı değil, yıllardır silahı kendi ayağına doğrultarak, nişan alıp bekleyen Sakarya basınıdır'' ifadeleri kullanılmıştı.

Sakarya Gazeteciler Birliği’nin bünyesinde yer aldığı Marmara Gazeteciler Federasyonu yayınladığı mesajı ile 9. yıldönümünde bir kez daha olayı kınadı.

 

Bu yazı toplam 73 defa okundu.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU