Günün Tarihi:20 Şubat 2020

Boşanma Hakimi boşanmak isteyen çiftleri neden Taraklı’ya gönderdi!..22 Ağustos 2019 , Perşembe

Bugünlerde sosyal medya üzerinde ve özellikle Taraklılı olanların paylaşımlarında böylesine güzel bir yazı var.

‘Taraklı ve Türkiye’nin mutluluk adaları’ başlığı ile verilen yazı gerçekten ilginç…

İşte o yazı:

Bir aile hakimi arkadaşımızın boşanma davalarında boşanmaya karar vermeden önce boşanma niyetiyle mahkemeye müracat eden çiftleri Taraklı ya göndermesi ile Sakarya ilimize bağlı Taraklı ilçesinin adını ilk defa duymuşdum. Bu sebeple de Taraklı’yı merak ediyordum.

Gebze de ikamet eden Taraklılı iş adamlarımızdan yakın arkadaşımız Mehmet Kozcağız ağabeyimizin babasının vefatı sebebiyle, mesai çıkışı Taraklı ya gittik.

Taziye evi, Kültür ve Turizim Bakanlığı tarafından Kültür varlığı olarak korunma altına alınmış tarihi bir konaktı. Ev sahipleri taziye evinde taziyeleri kabul ediyorlardı. Taraklı ilçe kaymakamı Sayın Abdullah Kurt bey de taziye evinde ev sahibinin acısını paylaşıyordu. Mehmet abinin ailesine ait tarihî konak taziye evi olarak kullanılmasına rağmen huzur ve saadet kaynağı olan çok değerli kültür miraslarımızdan tarihi bir mekandı.

Bir mülki amiri taziye evinde insanların acılarını paylaşırken görmek, hem ev halkı hemde yöre halkı için mutluluk kaynağıdır. Halkla yöneticilerin bütünleştiği bu güzel tablo geçmiş yıllarda, son sürat, sekülerleştirilmeye çalışılan toplumumuz için hiç de alışık olmadığımız bir tabloydu.

Taraklı beldesi Safranbolu' nun tarihi evleri gibi evleri olan çok şirin bir ilçe, tabiat ve kültür zenginliği çok muhteşem olan bir belde hüviyetindeydi.

Kocaeli adliyesinde, sonradan, Taraklı lı olduğunu öğrendiğim , Hakîm arkadaşımız çok orjinal fikirleri olan başarılı bir hakimdi. Boşanmaya karar vermiş, evliliklerini sona erdirmeyi amaç edinen çiftleri, Taraklı da uzun yıllardan beri aynı yastığa baş koymuş mutlu evlilikleri olan yaşlı çiftlerin yanına gönderiyor, bu çiftlerden nasihat almalarını mutlu yaşamanın sırlarını öğrenmelerini sağlıyordu. Taraklı da bir hafta on gün kalan çiftlerin büyük kısmı oradaki mutluluk tablosundan ve nasihatlerden etkilenerek boşanmaktan vazgeçiyorlardı. Bu idealist hakim arkadaş Kocaeli’nde de benzer projelerle yıkılmakta olan çok sayıda ailenin kurtarılabileceğini bizlere gösterdi. Fakat Kocaeli olarak biz ondan yeterince istifade edemedik.

Ülkemizde TÜİK verilerine baktığımızda 2001 yılında her 5,9 evliliğe karşılık 1 evlilik boşanma ile neticelenmişken , 2018 yılında ise her 3,88 evlilikte 1 evlilik boşanma ile neticelenmiştir. Aile den sorumlu Bakanlığın yaptığı araştırmaya göre en önemli boşanma sebebi olarak kadınlarda 1.sırada boşanma sebebi yüzde 26,6 ile "sorumsuz ve ilgisiz davranış"ken, erkelerde 1.sırada boşanma sebebi olan "sorumsuz ve ilgisiz davranış" yüzde 28,2 dir. Kadınlarda 2.sırada boşanma sebebi yüzde 20,8 şiddet, 3.sırada yüzde 16,8 aldatma, 4.sırada boşanma sebebi olarak yüzde 15,4 oranı ile ıçki ve kumar alışkanlığı gelmektedir. Erkeklerin boşanma sebeplerinde ise 2. sırada yüzde 10 oranında eşlerinin "ailelerine saygısız davranmaları", 3.sırada yüzde 7,9 ile "evin ekonomik olarak geçimini sağlayamamaları " boşanma sebebidir. Türkiyede en yüksek boşanma oranında İZMİR ilimiz birinci sırada yer akmaktadır.

Hem erkekler hemde kadınlarda boşanma sebebi olarak 1. sırada eşin "sorumsuz ve ilgisiz davranması" sebebinin yer alması boşanma oranlarının azaltılmasında hakim arkadaşımızın yaptığı gibi büyüklerin tavsiyeleri ve yol göstermeleri evlilik tecrübelerini problemli çiftlere aktarmaları, evliliklerin kurtarılmasında etkili olmaktadır. Bu vesileyle , Taraklı kaymakamımıza Taraklı daki boşanma oranlarını da sorduk. Kaymakam bey kendilerinin Taraklı da görev yaptıkları süre için de bir tane dahi boşanmanın olmadığını Taraklı sakinlerinin kadın ve aile konusunda çok hassas olduklarını hatta ilçede, bir evde anne ve kızının birlikte ikamet ettiğini, bu evin yakınında ilçeye çalışmaya gelen bekar gençlerin ev kiraladıklarını, o eve komşu olarak ikamet eden bayanların huzursuz olmalarından endişelenmeleri sebebiyle, belde sakinlerinin Kaymakamlığa rahatsızlıklarını ilettiklerini söylemiştir. Taraklı ların çok saygılı olduklarını, Kaymakamlığa, fakir ve ihtiyaçlı ailelere dağıtılmak üzere gönderilen vakıf paralarını dağıtırken çok araştırma yaptıklarını Taraklıların kendilerinin ihtiyaçlı olsalar dahi Kaymakamlığa gelerek yardım talep etmediklerini, bu asil insanların yardım almak istemediklerini sosyal yardımları dağıtırken hayli zorlandıklarını ifade etmiştir.

Gerçekten Taraklı ve Taraklı gibi beldelerimiz ülkemizin en büyük zenginliğidir. Büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un dediği "medeniyet denilen tek dişi kalmış canavar " Taraklı gibi beldelerimize girememiş bu beldelerimizdeki en değerli varlığımız olan aile yapımızı zaafa uğratamamıştır. Avrupa ,hâlâ bu arzusundan vazgeçmemiştir. Bu güne kadar örnek aldığımız Avrupa ülkelerinde aile müessesi çökmüş, bazı batı avrupa ülkelerinde doğan çocukların baba adları kimlik kartlarına yazılmıyor. Doğan çocukların büyük kısmı gayrı meşru doğuyor, eşcinsel evlilikler yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. Uyuşturucu kullanımı ve intihar oranları çok yüksek miktardadır.

Kısa süre önce televizyonda, Sakarya Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlunun söylediği bir söz hiç unutulacak gibi değildir. Sayın Sofuoğlu, Rusyada 19, 20 yaşlarında bir genç kızın "Ben 60 yaşında bir Türk erkeği ile evlenirim yeter ki sadakatli olsun!" dediğini ifade etmiş, Rusyada ve Avrupa da aile müessesinin nasıl çökertildiğini gözler önüne sermiştir.

Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde de övgüyle bahsedilen şimşir kaşık ve tarak imalatı ve satışı sebebiyle Taraklı adını alan Sakarya iline bağlı bu şirin beldemiz hala orjinalliğini koruyan beldelerimizden biridir. Bu tarihi ve kültürel zenginliklerimizi çok iyi muhafaza etmeliyiz. Anadolu insanımızın üstün vasıflarıyla donanmış Taraklı gibi nice beldeleri tekrar keşfederek ilham kaynağımız olmalarını sağlamamız gerekir.

Daha önce sosyalist parti genel sekreterliği senatörlük ve milletvekilliği de yapan Ünlü Fransız düşünür ve yazar Prof. Roger Garaudy, sosyalizm kominizm kapitalizm başta olmak üzere dünyadaki bütün sistemleri incelediğini insanlığın örnek alabileceği tek sistem olan Medine modelinin Peygamberimiz tarafından ilk defa Medine gerçekleştirildiğini söylüyor. Böyle bir sistemin insanlık tarihi boyunca bir daha tesis edilemediğini söylüyor.

Taraklı ve Taraklı gibi nice beldelerimiz Roger Garaudy"nin işaret ettiği gibi mutlu şehir olan adalet ve barış yurdu, Medine modelinden çok şey almış ve hala bu güzel özelliklerini kaybetmemiştir. Roger Garaudy' nin de işaret ettiği Medine modeli bizzat peygamber efendimiz tarafından Yahudilerin ve Hristiyanlarında içinde olduğü 18 farklı kabile ve topluluğun bir araya gelmesiyle teşekkül ettirilmiş bir yönetim modelidir. Bu yönetimle birlikte Medinede barış yurdu ( Darüsselam) tesis edilmiştir. Bu sebeplede bizim için çok önemlidir. Taraklı gibi beldelerimiz barış yurdunun (Darüsselam) bir çok özelliğini almıştır.

Taraklı gibi beldelerimizde yaşayan, henüz, batının kanserli hücreler gibi metastaz yapmış sosyal ve kültürel hastalıklarını kapmamış insanlarımız sayesinde ülkemizi ve beldelerimizi adalet ve barış yurduna çevirebiliriz . Allahu Teala da Kur'an ı Kerim de Yunus Suresi'nde bizleri barış yurduna (Darüsselam) çağırıyor. Bizlerin ve bizlere moderniteyi dayatan Avrupa'nın Taraklıdan ve Taraklı insanından aile ve aile müessesesi yanında daha bir çok konuda öğrenebileceğimiz çok şey var. Av Necmi ÖZEN.

 

 

Bu yazı toplam 129 defa okundu.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU