Günün Tarihi:30 Mayıs 2020

Eskişehir raylı sistemin merkezi olma hedefinde23 Mayıs 2019 , Perşembe

Türkiye’de bir çok şehirde raylı sisteme büyük önem verilmeye başlanırken Eskişehir ise  raylı sistemler sektörünün kalbi olmak üzere kolları sıvadı.

Bizde TÜVASAŞ son yıllarda yaptığı atak ile konuşulmaya başlanırken, Eskişehir’de ise TÜLOMSAŞ ile birlikte çevre sanayinin de kalkınmasını sağlamak ve Türkiye'nin 163 yıllık demiryolu serüveninin 125 yılına tanıklık eden Eskişehir’in yeniden merkez olması amacıyla Eskişehir Sanayi Odası (ESO), bir dizi projeyle ortaya çıktı.

“Eskişehir Sanayi Odası Raylı Sistemler 2023 Vizyonu Sorunlar/Çözümler” raporunu sektördeki üreticiler ve akademisyenlerle bir araya gelerek atan ESO, yeni bir dizi çalışmayla sektörü hak ettiği yere taşımak için çalışma başlattı. Hızlı trenin üretiminin ve URAYSİM’in (Ulusal Raylı Sistemler Araştırma ve Test Merkezi) Eskişehir’in milli davası olduğunu söyleyen ESO Yönetim

Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş, “TÜLOMSAŞ’a ve URAYSİM’e tüm Eskişehir olarak sahip çıkmamız gerekiyor. Eskişehir Sanayi Odası olarak Ramazan ayı sonu çalışmalara başlıyoruz” açıklamasında bulundu.

Eskişehir Sanayi Odası olarak, raylı sistemler sektörünün en kısa zamanda eski hak ettiği değeri bulması için çalışmalara imza atacaklarının altını çizen Kesikbaş, bu yılın Ekim ayında Türkiye’nin en büyük “Raylı Sistemler Çalıştayının” Eskişehir Sanayi Odası liderliğinde ve Eskişehir’de gerçekleştirilmesi için çalışmalara başlayacaklarını açıkladı. Kesikbaş, “Eskişehir Sanayi Odası raylı sistemler sektörü için ortak akıl, ortak strateji ve ortak vizyon ortaya koyacak. Bu anlamda raylı sistemler sektörünün Türkiye ve dünyada önemli dinamiklerini, kurumlarını ve bilim insanlarını Eskişehir’e davet edeceğiz. Bu sayede ciddi bir adım atma fırsatı yakalayacağız” diye konuştu.

Avrupa Birliği tanıtım fonunu da raylı sistemler firmalarının tanıtımı için harcanacağı Eskişehir’de, siyasilerin, bilim insanlarının ve sanayicilerin Hızlı Trenin Eskişehir’de üretimi için TÜLOMSAŞ’ın yanında durması çağrısında bulunan ESO Başkanı Kesikbaş, “URAYSİM Raylı Sistemler Test Merkezi Eskişehir için çok önemli bir yatırım. Şu an diğer bazı kentler bu projenin Eskişehir’den alınması için lobi çalışmaları yürütüyor. Bu konuda proje sorumlusu olan Anadolu Üniversitesine de her türlü destekte bulunuyoruz” dedi.

Anlayacağınız biz Sakarya olarak ‘Milli Tren’i TÜVASAŞ üretecek diye söyleyip dururken, Eskişehir’de raylı sistemlere sahip çıkmak için Sanayi Odası harekete geçmiş… Biz de ise ‘ortak akıl’ denilerek çıkılan yolda nedense daha ortaya konmuş şöyle elle tutulur bir proje var mı doğrusu biz merak ediyoruz… Çünkü biz de, yıllardır şöyle olacak, böyle olacak deniyor ama sadece yeniliyor içiliyor sonrası malum… Ortada hiçbir şey yok… Var diyen varsa ne yapılmış açıklasın da bilelim.

 

 

Bu yazı toplam 166 defa okundu.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU