Günün Tarihi:29 Mayıs 2020

Karasu Kalesi ortaya çıkacak


Karasu’da Cenevizlilerden kalma bin yıllık tarihi kale kalıntıları gün yüzüne çıkartılıyor.

Kaleler

Karasu Kalesi en az bin yıllık bir tarihi geçmişe sahip ve Sakarya Nehri boyunca serpiştirilmiş Paşalar Kalesi, Çobankale, Adliye Kalesi, Harmantepe Kalesi, Akçukur Kalesi, Seyifler Kalesi gibi ileri karakol niteliğinde haberleşme ve savunma amaçlı bir Cenevizliler dönemi yapısı olarak biliniyor. Yüksek bir tepede bulunan ve batı sınırındaki dik yamacı nehre sınır olan kaleye sadece yaya olarak çıkılabiliyor. Kalenin turizme kazandırılması için girişilen çabalar meyvesini vermeye başladı.

 

Aydınlanıyor

Sakarya Müze Müdürlüğü 2005 yılında Tuzla’da bulunan tarihi Karasu Kalesini taşınmaz kültür varlığı olarak Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca tescil ettirdi. Karasu Belediye başkanı Mehmet İspiroğlu, “Önceleri ulaşım tekne ve kayıklarla yapıldığı için Sakarya nehrinden geçenleri bu kaleden gözetliyorlarmış. Burası Cenevizlilerden kalma bin yıllık olduğunu tahmin ettiğimiz bir kale. Belediyemiz tarafındın Kültür ve Turizm Bakanlığına girişimlerde bulundu. Karasu kalesinin kazılarının yapılması ve Karasu’nun tarihinin aydınlığa çıkarılması için çapa sarf ediyoruz. Burası sit alanı olduğu için şu an bir şey yapamıyoruz. Defineceler de buraları talan etmişler. Biz Belediye olarak Üniversite ve Valilikle birlikte girişimlerimizi sürdürüyoruz dedi.

 

Pilot bölge

Araştırmacı Yazar İrfan Nişancık ise, çalışmalar kapsamında pilot bölgenin Karasu seçildiğini, kalenin çok eski bir tarihe sahip olduğu, özellikle Sakarya nehri boyuncu bu kalelerin savunma amaçlı kullanıldığı, yapılacak çalışmalarla turizme kazandıracaklarını söyledi. 

11 Kasım 2014 , Salı Bu haber toplam 1900 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.

Bu Haberi Okuyanlar Bunları da Okudu

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU