Günün Tarihi:18 Ocak 2021

2020–2021 Eğitim ve Öğretim Yılı23 Eylül 2020 , Çarşamba


İzzettin Kömürcü

Koronavirüs tedbirlerinin en ince ayrıntısına kadar uygulandığı okullarda 2020–2021 Eğitim ve Öğretim yılı başladı. Taraklı’da da okul öncesi ve ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin yüz yüze eğitim başladı.

Yeni Eğitim ve Öğretim yılının hayırlı olmasını diliyor tüm öğrencilerimize ve öğretmenlerimize başarılar diliyorum

Geçen Hafta…

Geçen hafta Taraklı Kaymakamı Abdullah Arslantürk Erzincan İli Çayırlı İlçesi Kaymakamlığına atandı. Kaymakam Arslantürk 10 ay önce Taraklı Kaymakamlığına atanmıştı. Erzincan’a atanınca “Taraklı yine Kaymakamsız kalacak” diye üzülmüştük. Diğer taraftan Amasya İli Hamamözü Kaymakamı Özgür Kaya Taraklı’ya atandı. Bu atamada hepimizi sevindirdi. Taraklı için hayırlı olsun.

Yunuspaşa Camii

Taraklı’daki Yunuspaşa camii 1517 yılında yapılmış tarihi bir camidir.Geçtiğimiz günlerde İlçe Müftüsü Kerim Kaya daha önce başka camiye verilen “Merkez Camii” adının tekrar Yunuspaşa camiine verildiğini duyurdu.Ayrıca ilçe merkezinden mahallelere yayın yapan merkezi ezan yayını sisteminin de yeniden Yunuspaşa caminden hizmete sunulacağını söyledi

Alınan bu kararın kanaatimce de doğru bir karar olduğunu belirtirim.

 

Yunuspaşa Camii’nin tekrar Taraklı’da Merkez Camii olmasında emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

Ahilik Kültürü…

Geçtiğimiz hafta Türkiye'de Ahilik Haftası olarak kutlandı.

Ahilik teşkilatı, Debbağ(derici) ve tıp bilimleri ile uğraşan bir bilim adamı olan Nasıreddin El Hoyi (Ahi Evran) tarafından kurulmuştur.

Ahi Evran 1170’li yıllarda Azerbaycan’ın Hoy kasabasında doğmuştur. Hoca Ahmet Yesevi ve talebelerinden olan “Evhadüd-din Kirmani”den tasavvuf dersleri ve terbiyesi alır. Fütüvvet teşkilatının önderi Nasır Lidinillah ile tanışır. Bu tanışma Ahi Evran’ın ileride kuracağı Ahilik teşkilatının temelinin fütüvvet esaslarına göre atılmasını sağlayacaktır. Ahi Evran pozitif bilimlerde çalışmalar yapar. Yılanın zehrinden panzehirini üretir. Farabi ve İbn-i Sina’nın eserlerini Farsçaya tercüme eder. Kayseri’ye gelir, burada bir çarşı kurar. Önce debbağları sonra da muhtelif iş kolundaki zanaatkarı teşkilatlandırır

Ahilik teşkilatı  zamanın gözde düşünce adamı ve kanaat önderi durumunda olan Hacı Bektaşi Veli Hazretlerinin tavsiyeleri doğrultusunda kurulmuş, organizasyonun felsefi yapısı ahlaki ve insani prensiplerle oluşturulmuştur.

Taraklı’da da Ahilik kültürü yaşamaktadır.

Usta-çırak ilişkisinin olduğu mutafçılık, semercilik, ayakkabıcılık, gibi meslekler yok olmasına rağmen Taraklı esnafında Ahilk Kültürünü görmekteyiz

Bu günkü  ben merkezli kapitalist sistemde bu olgunluğa  rastlamamız pek mümkün değildir.

 

 

Coronavirüs (Koronavirüs) Tehlikesi.

Son günlerde günlük Coronavirüs (Koronavirüs) vakalarında önemli artışlar dikkat çekiyor. Taraklı’da da karantina kapsamına alınanların sayısında artışlar var.

Lütfen kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunmayalım. Sosyal mesafeye dikkat edelim. Maske ve eldiven kullanalım.

Haftaya tekrar görüşmek üzere Sağlıcakla kalın

 

Bu yazı toplam 2841 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU