Günün Tarihi:24 Şubat 2020

2020’de öne çıkacak meslekler ???13 Ocak 2020 , Pazartesi


Murat Kaba

Geçen hafta ülke olarak güçlü olduğumuz sektörlerden Ev tekstilinin en önemli fuarı İçin Almanya’da Frankfurt’ta idim.

2020 iş dünyası, ekonominin gidişatı ve ihracatımız için önemli fikir veren bir fuar ama  bugünki yazımı 2020’nin en gözde meslekleri nelerdir konusuna ayırmak istedim. Almanya izlenimlerimi haftaya paylaşırım sizlerle...

Önce nedenini açıklayayım? 

Ara ara bu köşede değindiğim bir konu aslında ama tekrar vurgulamak istiyorum. Günümüzde gençler maalesef sabırsız ve kolay para kazanmanın yolunu arıyorlar...

Bir kere “çalışmadan olmaz” bu net...

Hangi meslek olursa olsun, bol para kazanmak ve ilerde rahat etmek için çalışkan olmak gerekiyor.

Çalışkanlığını gösterip yüksek kazançlı bir meslek veya branşta değerlendirenler, en azından bol paralı olma yolundaki dileğini kendi elleriyle gerçekleştirmenin temelini hazırlamış olur. 

Almanya’da bir internet sitesi tarafından yapılan bir araştırmada, 2020’nin en çok tutulan ve en çok gelir getiren meslek dalları belirlenmiş…

Özellikle 2020 olması, yani bu sene olması bizim insanımız için de daha dikkat çekici olsa gerek çünkü “geleceğin meslekleri” şeklinde bir araştırmaya ilgi duymak “daha zamanı var” rahatlığına yol açıyor… Bu nedenle özellikle de bu hafta yazmak istememin nedeni budur!... 

Araştırmada, sitenin arama motorunda internet kullanıcıları tarafından en sık yapılan; iş aramaları, istihdam açığı bulunan meslekler, en çok gelir sağlayan iş sahaları, 6 bin 600’ü aşkın maaş bordrosu bilgileri ve uzmanlarla geleceğe dönük yapılan görüşmelerden edinilen bilgiler esas alınmış. 

Özet olarak şu başlıklar yeni senede iş alanları olarak ön plana çıkmış. 

* Bilgisayar teknolojisi alanındaki danışmanlık hizmetleri, 

* Elektrik mühendisliği, 

* Yaşlı bakımı 

* Kurumsal şirketlerde sorumlu müdürler, 

Bilişim Teknolojisi (IT) alanındaki istihdam açığı yine rekor düzeyde. "IT danışmanlığı” “Bilgi İşlem Sorumluluğu”nun bir seviye üstünde olmaya aday. 

Birçok şirket bu alanda danışmanlık yapabilecek yetişmiş iş gücü bulma zorluğu çektiği için hariçten, yani şirket dışından da "IT danışmanlığına” talep her geçen gün artmaktadır. Diğer bir ifadeyle, "IT danışmanları" aranan kalifiye eleman olmakla kalmıyor, arz-talep dengesizliğinden bu branşta hizmet sunanlar en iyi para kazananlar arasında yer alabilir. Bu net. 

Özellikle Otomotiv Sanayiinde; Benzinli ve Dizel Motorlu yakıtlarla çalışan otomobiller yerine elektrikle çalışan arabalara olan ilginin artmasıyla elektronik mühendislerine olan rağbet de giderek artmaktadır. 

Bunun en son örneği, dünyanın önde gelen elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın, Almanya’nın doğusundaki Brandenburg Eyaleti’ne üretim ünitesi kurma kararı olmuştur… Alman otomobil devi Volkswagen de elekrikli otomobil teknolojisine ağırlık vermeye başladı ve kardeş kuruluşu Audi için 2 bin kişiye kadar istihdam kararı aldı. İşe alınan kalifiye elemanların başında kuşkusuz elektronik mühendisleri başı çekiyor. Türkiye’de “Türkiye’nin Otomobilinin” elektrikli yapılacak olması da bu konudaki potansiyeli ve trendi de gösteriyor aslında...

 

Hatta şunu da söyleyim özellikle son iki senede Almanya’da Dizel motorlu araçların ikinci el fiyatları Benzinli otomobillere göre yüzde 40-50 arasında düşüş göstermiş… Bizde de otomotiv sektöründen bazı dostlarımdan duyduğum kadarıyla 3-5 sene içerisinde dizel motorlu araçların üretiminin duracağı ve dolayısıyla dizel motorlu araçlara ilginin azalacağı telafuz edilmeye başlanmış...

Özellikle perakende sektörü başta olmak üzere; Müşterilerinin tüketim alışkanlıkları hakkında veri toplayıp sunduğu ürünlerini optimize eden şirketlerin sayısı her geçen artıyor.

Bu amaçla şirketlerde giderek artan sayıda müşterilere yönelik bilgi toplamakla görevlendirilenlerin sayısı artıyor. Bu işi yapanlara “Veri Bilimci” de deniliyor. Bu işle uğraşanlar müşterilerin tüketim alışkanlıklarına ilişkin veri toplarken ingilizce olarak "Data Artist" olarak adlandırılan meslek grubundakiler de, bu verileri görsel hale getiriyor. 

Şirket içi denetim koçlukları: Planlanan projelerin hedefine en kısa zamanda ulaşması için atılan adımları ve prosedürleri gözetleyen ve koordine eden bir birimden bahsediyorum. 

Günümüzde birçok şirket, çok dinamik ve agresif satış politikaları izleyip şirket içi projeler kullanabiliyorlar. Bu nedenle yeni dönemde bunların çalışanlar ve birimler arası gidişatını takip edecek “Koç” diye adlandırabileceğimiz İş tanımlamaları ile karşılaşacağız.

Kurumsal sosyal sorumluluk müdürü; Bir şirketin, ekolojik, sosyal ve ekonomik alanlardaki faaliyetlerini eşgüdümlü hale getiren, geleceğe dönük kurumsal stratejiler geliştiren ve kamuoyu nezdinde kurumsal saygınlığı artırıcı çalışmalardan sorumlu olan bu pozisyonda görev yapanlar, ağırlıklı olarak şirketin halkla ilişkiler, pazarlama ve yönetim kademesiyle yakın iş birliği içinde çalışıyorlar. 

Almanya’da yapılan diğer bir araştırmaya göre 2030 yılına kadar açık bulunan hasta ve yaşlı bakımı alanında tam zamanlı çalışan kalifiye eleman açığı bir hayli artacak.

Hasta ve yaşlı bakımı alanında meslek öğrenenlerin gelecekte iş bulma sıkıntısı yaşamayacaklarını, bu meslekte çalışanların gelecekte de hep aranan kalifiye eleman statüsünde olacakları belirtiyor.

Bu konu Türk gelenek ve göreneklerine göre Almanya gibi ve o kadar hızlı seyretmez ama şu var; Almanya ve Avrupa’ya “yaşlı bakımı“ konusunda “sağlık turizmi” kapsamında hizmetlerimiz artabilir. Nasıl saç ekimi ve estetik konularında Türkiye çok turist alıyorsa bu konuda da ileriki dönemlerde alması muhtemel ve bayağıda potansiyelli bir durumla karşı karşıya geleceğiz.

Haftaya görüşmek üzere...

İyi haftalar.

 

 

Bu yazı toplam 235 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU