Günün Tarihi:23 Ocak 2021

2020’li yıllarda ekonomi...9 Mart 2020 , Pazartesi


Murat Kaba

Genel bir yorum yaparak bu haftaya başlamak istiyorum.

Yaşanan olaylardan da anladığımız üzere çok barizdir ki; dünya ekonomisini önümüzdeki yıllarda daha yavaş bir dönem bekliyor. 

Bu seneki ekonomik durgunluk, virüs vs dışında bunun en önemli nedenleri arasında demografik değişim gösteriliyor. 

Bu sene dünya nüfusu bir ilki yaşayacak. Dünya tarihinde ilk kez 30 yaşın üzerindeki insanların sayısı, 30 yaşın altındaki nüfustan büyük olacak. “Yaşlı” olarak görülen 65 yaş üstü nüfus da dünyadaki 5 yaş ve altındaki çocuk sayısının üstünde olacak. 

Nüfusu yaşlanan Japonya, İtalya ve Portekiz gibi ekonomilerde 2020’li yıllarda ortalama büyüme yüzde 1’in bayağı altında olması bekleniyor. 

Çin, Rusya ve hatta Tayland gibi gelişmekte olan ekonomilerde de nüfusun yaşlanması, sağlık hizmetleri ve bakım ihtiyaçlarını artıracak. 

2020’li yıllarda beklenen bir başka önemli değişim ise önde gelen yükselen ekonomilerin yavaşlamaya başlaması... Başta da Çin. 2020’li yıllar boyunca dünya Çin’in yavaşlamasına alışacak. 

Ancak bu demek değil ki; Çin 2020’li yılların sonunda dünyanın en büyük ekonomisi olma hedefinden şaşacak, sapacak... Bunda Çin yönetiminin önümüzdeki dönemde ithalata da ağırlık vermesinin önemli bir payı olacak. Virüs öncesi Çin yönetimi 2020’nin ilk yarısında 10 trilyon dolarlık ithalat yapmayı taahhüt etmişti.

Çin ekonomisinin 2020 yılında yüzde 6.1 büyüme göstermesi bekleniyor. Çin’de yönetim hem para hem de maliye politikalarını devreye sokarak, ekonominin hızlı bir yavaşlamaya girmesini engellemeye çalışacak.

Çin ekonomisinin yavaşlamasının da etkisiyle dünya ekonomisi önümüzdeki 10 yılda önceki 10 yıla göre çok daha düşük bir performans gösterecek. Yapılan analizler, 2020’li yıllarda dünya ekonomisinin büyüme hızının 2010’lu yıllara göre yarı yarıya azalacağını gösteriyor. 

Önde gelen gelişmekte olan ülkeler arasında büyüme hızında gelecek yıl ilk 10’a girebilecek tek ekonomi Hindistan olacak. Uzmanlar, Asya’nın en büyük genç nüfusuna sahip Hindistan’ın gelecek yıl yüzde 6.7 büyüyeceğini öngörüyorlar. Uzmanlara göre, Hindistan 2020’li yıllar boyunca da ”hızlı” büyüyen ekonomiler arasında yer alacak. Böylece, 2020’lerin sonuna doğru Hindistan’ın en büyük ilk 5 ekonomi arasına katılması bekleniyor. 

2020 yılında hızlı büyüyecek bölgeler arasında ise Afrika öne çıkıyor. Nüfusu da hızla artan Afrika, Türk iş insanları açısından daha fazla dikkate alınması gereken bir kıta. Yapılan projeksiyonlara göre, bugün 7.8 milyar olan dünya nüfusunun 50 yıldan biraz fazla bir zaman içerisinde 11 milyarı bulması bekleniyor. 

Bu süreçte Avrupa nüfusu 650 milyondan 630 milyona inecek. Asya nüfusu 4.2 milyardan 4.8 milyara çıkacak. Amerika kıtası hemen hemen aynı kalacak. En büyük nüfus sıçraması ise Afrika’dan gelecek. Bugün 1.2 milyar olan Afrika’nın nüfusu 4.2 milyara çıkacak.

Fildişi Sahili yüzde 6.8, Etiyopya yüzde 7.4, Ruanda yüzde 7.5 ile Afrika’nın 2020’de en hızlı büyümesi beklenen ülkeleri..

Asya’da Butan’ın yüzde 7.3, Myanmar’ın yüzde 7, Nepal’in ise yüzde 6.9 ile 2020’de bu kıtanın hızlı büyüyen ekonomileri olması bekleniyor. Asya’nın en hızlı büyüyen ikinci ekonomisi yüzde 7.7 ile Bangladeş olacak. Ülke, son 15 yıldaki büyüme performansı ile GSYH’sını 2020 itibariyle üç katına çıkaracak. 

Dünyanın en hızlı büyüyecek ekonomisinin ise Latin Amerika’dan çıkması bekleniyor. Fakat bu demek değil ki; komple Güney Amerika ülkelerinde işler artacak... Güney Amerika’nın kıta olarak gelecek yıl vasat bir büyüme göstermesi öngörülüyor. Kıtanın önemli ülkelerinden Arjantin ekonomisinin ise daralması bekleniyor. Ancak küçük bir Latin Amerika ülkesi olan Guyana, kıtasının 2020 ortalaması olarak beklenen yüzde 1.2’lik büyümenin onlarca katı üzerine çıkacak. 

IMF, Guyana’nın 2020’de tam yüzde 86 büyüme göstermesini bekliyor. Çünkü Guyana’da petrol çıktı. Exxon Mobil’in iki büyük petrol havzası keşfettiği Guyana’dan yılda 5 milyar varil petrol çıkartılması bekleniyor. Guyana, bu üretimle kişi başı petrol üretimi bakımından dünyanın en büyük 10 petrol üreticisi arasına girecek.

İyi haftalar dilerim...

 

Bu yazı toplam 1612 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU