Günün Tarihi:8 Nisan 2020

2020’ye girerken ihracat !...10 Aralık 2019 , Salı


Murat Kaba

Ne zamandır ihracatı yorumlamıyorduk beraber…

Geçen hafta da kasım ayı ihracat rakamları açıklandı.

2020’den ihracatçının beklentisi fazla. Bu nedenle gelin gidişata beraber bakalım…

11 Aylık İhracat 165 Milyar Dolara Ulaştı…

Türkiye’nin ihracatı 2019 yılı kasım ayında 16 milyar 214 milyon dolar oldu. Yılın ilk 11 ayında ise ihracat yüzde 1,8 artış ile 165 milyar dolara yükseldi.

Kasım ayında ihracat, Genel Ticaret Sistemi’ne göre 16 milyar 214 milyon dolar oldu. Yılın ilk 11 ayında ise ihracat yüzde 1,8 artış ile 165 milyar dolara, son 12 aylık ihracat da 180 milyar dolara ulaştı.

Toplam 225 ülkeye ihracat yapılmaktadır. Kasım ayında 210 ülkeye ihracat yaptık. 105 ülkeye ihracat arttı. 70 ülkede artış yüzde 10’un, 32 ülkede ise yüzde 50’nin üzerinde gerçekleşti. En çok ihracat gerçekleştirilen ilk 3 ülke ise 1,5 milyar dolar ile Almanya, 1,1 milyar dolar ile Irak ve 948 milyon dolar ile Birleşik Krallık oldu. İlk 10 ülkenin ihracattaki payı yüzde 48,4 olurken, ilk 20 ülkede bu pay yüzde 66,4 olarak gerçekleşti. En büyük pazarımız olan Avrupa Birliği’nin ihracatımızdaki payı kasımda yüzde 47,5 oldu.

İllerin ihracatına bakıldığında; kasım ayında 41 il ihracatını artırdı. En çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 il sırasıyla; 6,1 milyar dolarla İstanbul, 1,4 milyar dolarla Bursa ve 1,3 milyar dolarla Kocaeli oldu. En dikkat çekici artışlar ise; yüzde 2030 artışla 88 milyon dolar ihracata imza atan Yalova, yüzde 504 artışla 96 milyon dolara ulaşan Çorum ve yüzde 103 artışla 35 milyon dolar ihracat yapan Giresun’da oldu. Yalova’da Gemi ve Yat, Çorum’da Mücevher ve Giresun’da Fındık sektörleri kasım ayında olağanüstü bir performans sergiledi.

176 ülkeye TL ile ihracat yapıldı. Toplam rakam 5,3 milyar TL oldu. 7 bin 190 firma kasım ayında beyannamelerinde Türk Lirasını tercih etti.

Küresel ticarette yaşanan daralmanın bütün ülkeleri etkilediğini görüyoruz, biliyoruz. Küresel büyümede de önemli bir kayıp var.                                                                                               

Bizde ise küresel ortalamanın üzerinde bir ihracat tablosu var…

2019 yılı ilk 9 aylık ihracat verisini açıklayan ülkelerden Güney Kore’nin ihracatı yüzde 9,8 düşmüş durumda. Birleşik Krallık’ta ise azalma yüzde 6,5. Almanya’da yüzde 5,2. Rusya’da yüzde 4,6. Japonya’da yüzde 4,5. ABD’de ise yüzde 1,2 düşüş var.

Çin’de ihracat bile yüzde 0,1 düşmüş. Bizim ilk 9 aydaki artışımız yüzde 2,6 olmuştu.

Hep söylerim; “İhracatta süreklilik esastır”.

Sürdürülebilir kalkınmanın en kritik aracı da ihracattır…

Artık dünyada Atlantik İttifakı’nın bir zamanlar öncülük ettiği konvansiyonel yöntemlerden, Asya-Pasifik’in öncülük ettiği bir dijital dönüşüm sürecine, Türkiye gibi yükselen gelişmekte olan ekonomiler ile birlikte küresel ekonomik-politikte çok sesli bir dönemin gerekliliği yerine getiriliyor.

Dünya gündemi ticaret savaşlarıyla, terörle, sarı yeleklerle, sokak olaylarıyla, istikrarsızlıklarla meşgulken, biz bugün Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan projeleri gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Yani çaba var, gayret var. Hep birlikte bir hareket var.

Türkiye, bölgesinde artık sadece AB ile değil, tüm aktörler ile dengeli ve çıkarları doğrultusunda çok yönlü ve güçlü bir politika izliyor. 

Çin’in ‘Kuşak Yol Projesi’nde; bölgemizin içerisinde bulunduğu Orta Koridor, en stratejik konumların başında geliyor. Yapılan altyapı yatırımları, transit ticarette de geleceğin vazgeçilmez bir üssü haline geleceğimize işaret ediyor.

Tüm bu gelişmelerin ihracata yansıması adına yerli üretimden, küresel marka oluşturmaya, ölçek ve kapasiteden yeni pazarlara kadar tüm konularda her ihracatçı veya ihracat yapmaya aday firmalar ülke genelindeki ihracat seferberliği içinde olmalıdırlar.

İyi haftalar...

 

 

Bu yazı toplam 202 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU