Günün Tarihi:23 Ocak 2022

2022’de Dünya Ekonomisi27 Eylül 2021 , Pazartesi


Murat Kaba

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) nin Temmuz ayında  açıklanan raporunda Türk ekonomisinin 2022’de yüzde 3,2 büyüyeceği beklentisi yer alıyor.

Covid-19’a karşı aşı ve tedavide ilerlemenin,  belirsizliği azalttığı görüşü hakim raporda. 

Ayrıca raporda ABD ekonomisinin 2022’de yüzde 3,5 büyüyeceği öngörüldü. Çin ekonomisine yönelik 2022’de yüzde 4,9 büyüme öngörülüyor.

Genel küresel ekonomik görünümde ise Covid-19 salgınının başlangıcından beri aşı ve Asya’da toparlanma ile ilk kez daha parlak bir gelecek için “umut” olduğunu kaydedildi. 2022 için dünyada genel anlamda öngörülen büyüme oranı yüzde 3,7.

Tüm dünyada krize karşı emsali görülmemiş hükümet ve merkez bankası eylemleri ile küresel ekonomik faaliyetler birçok sektörde hızlı bir şekilde toparlandı aslında ama bazı hizmet sektörlerinde faaliyetler kısıtlamalardan etkilenmeye devam ediyor…

OECD’nin yanı sıra Türkiye ile ilgili  benzer bir öngörü de Uluslararası Para Fonu (IMF) ‘den geldi. 

IMF Türkiye ekonomisinin 2022’de yüzde 3,5 büyüyeceği öngörüsünde bulundu. 

IMF, Küresel değerlendirmede ise Dünya Ekonomik Görünüm Raporunda “Ayrışan Toparlanmaları Yönetme” başlığı ile ekonomik büyüme tahminini 2022 için yüzde 4,4 olarak belirledi…

ABD ekonomisinin 2022 yılı büyüme tahmini de yüzde 3,5 olarak açıkladı…

Euro Bölgesi’ne yönelik büyüme beklentisi de 2022 için yüzde yüzde 3,8. Almanya’nın 2022 yılı büyüme tahmini yüzde 3,4. Almanya’dan bir arkadaşım geçen hafta Almanya Hükümetinin Mart 2022 itibariyle Covid-19’dan büyük ölçüde kurtulacaklarını açıkladığını söyledi bana; mesela bu da önemli bir tahmin ve açıklama…

İtalya ve İspanya’nın 2022 yılı büyüme tahminleri ise sırasıyla yüzde 3,6 ve yüzde 4,7.

İngiltere için 2022 tahmini yüzde 5,1. Japonya ve Kanada ekonomilerinin 2022’de ise sırasıyla yüzde 2,5 ve yüzde 4,7 büyüyeceği öngörüldü. 

Söz konusu oranlara baktığımızda  gelişmiş ülkeler grubuna yönelik büyüme beklentisi 2022 için yüzde 3,6 olurken; Covid-19 salgınının ortaya çıktığı ülke olmasına rağmen geçen yılı yüzde 2,3’lük büyüme ile tamamlayan Çin’in 2022 yılı büyüme beklentisi yüzde 5,6 olarak açıklandı.

Ancak geçen hafta da açıkladığım gibi kesinlikle ekonomideki büyüme sokağa yansımıyor. Bu şu an için net bir durum…

Pandeminin vurduğu son bir yılda işsizlik ve yoksulluk rekor seviyelere çıkarken yüksek enflasyon nedeniyle de vatandaşın cebi giderek daraldı.

Dünyanın halen bir salgın krizinin ortasında olduğunu önce kabul etmek ve sonra da vurgulamak gerek. 

Türkiye ile ilgili kısımda ise güçlü ama sürdürülebilir olmayan mali teşviklerden sonra 2020 yılı sonlarında daha istikrarlı makroekonomik politikalara geçiş 2021’in ilk çeyreği sonunda sekteye uğrayarak piyasa beklentilerini bozdu.

Halka, vatandaşa inmek lazım… 

Covid-19’un ekonomik etkileri ile mücadelede hane halkına ve firmalara doğrudan mali destek sağlanması, para politikalarının da doğrudan enflasyonu düşürmeye odaklı yapılması gerekiyor. 

Büyümenin finansman kalitesi önemli. Tüketimi suni olarak tetikleyerek, eşitsizlikle ve istihdamsız şekilde, hormonlu büyüme doğru olmaz…

Ötelenen talep, sektörel ayrışma gibi nedenlerle Türkiye’de ve dünyada gerçek resmi, büyümedeki yeni normali ve gerçek tabloyu ancak 2022 sonrası görebileceğiz.

İyi haftalar…

 

 

Bu yazı toplam 174 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU