Günün Tarihi:4 Ağustos 2021

2025 ve Yetenekler!…3 Mayıs 2021 , Pazartesi


Murat Kaba

Geçen senenin sonlarına doğru Dünya Ekonomik Forumu tarafından “İşlerin Geleceği” ve “Başarı için Yetenekler-2025” konulu raporlar yayınlandı.

Pandeminin de etkisi ile hazırlanmış bu raporları “gelecekle ilgili ip uçları” şeklinde değerlendirmek de fayda var. 

Ben de öyle yaptım ve sizlerle paylaşmak İstedim.

En önemlisi 2025 yılında iş hayatında başarı elde etmek için gerekli 10 yetenekten bahsediliyor. Hatta bunları “yetkinlik” olarak tanımlayanlar da var...

Ne demek “yetkinlik” ?

İş dünyasında sürekli anılan kavramlardan biri olan yetkinlik, sözlük anlamıyla yetkin olma durumudur. İş dünyası bağlamında baktığımızda ise üstlenilen veya üstlenilecek sorumlulukların yerine getirilmesini sağlayan bilgi, tutum ve becerilerin toplamıdır.

Global piyasa ve iş ortamı koşulları, teknolojik gelişmeler ve tüm dünyayı etkileyen dalgalanmalar göz önünde bulundurularak hazırlanan bu liste, şirketlerin ve bireylerin önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde odaklanması ve gerekli yatırımları yapması gereken yetkinliklerden oluşuyor.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından yayımlanan rapora göre pandemiyle birlikte yükselişe geçen yetkinlikler; 

* stres toleransı ve yılmazlık

* aktif öğrenme, 

* direnç 

* esneklik. 

İşverenlerse gelecek beş yıl içerisinde “eleştirel düşünme”, “problem çözme”,“işbirliği” ve “sosyal nüfuzun kuvvetlendirilmesi” gibi yetkinliklerinin öne çıkacağını düşünüyor.

Bunlardan hariç raporda anılan 2025’te ihtiyaç duyulacak ilk 10 yetenek arasında, analiz etme de var.

Bu 10 yeteneği Dünya Ekonomi Forumu raporunda 4 ana kategori altında ele almış:

Problem Çözme: Rekabette yapay zekânın çözüm üretemediği alanlara odaklanılması gerekiyor. Yani, neden-sonuç arasında bağlantı kurabilmek, mantık yürütebilmek ve benzeri yetenekler oldukça önemli olacak. Bu doğrultuda bu kategoride, analitik düşünme ve inovasyon; kritik düşünme ve analiz; kompleks problem çözme; akıl yürütme, fikir oluşturma ve problem çözme; orijinallik, yaratıcılık ve inisiyatif alma bulunuyor.

Kişisel Yönetim: Geleceğe yapılacak yatırımın en önemli ayağı, eğitim ve kültür yatırımları. Bu nedenle bu kategoride stres toleransı, esneklik, aktif öğrenme ve öğrenme stratejileri bulunuyor.

Takım Çalışması: Bugün halihazırda takım çalışmalarının önemi pek çok kesim tarafından kabul görmüş durumda. Takım çalışmalarının başarıyla yürütülmesi için liderlik ile sosyal etkinin önemi de büyük. Bu doğrultuda bu kategori altında liderlerin mesleki yeterliliğe sahip olmakla birlikte iş birlikçi ve iyi bir mentor olması da bulunuyor. Ayrıca, takım üyelerinin potansiyellerini görme, onları doğru bir şekilde yönlendirme ve ilham verici olma özelliklerine de sahip olması var.

Teknolojiyi Kullanma ve/veya Geliştirme: Endüstri 4.0, yapay zekâ, sürücüsüz araçlar… Tüm bu teknolojiler nasıl bir değişimi gerekli kılacak? İnovasyon çalışmalarının verdiği meyvelerin hangi meslekleri atıl duruma getireceği kestirilmekte ancak net olarak bilinememekte. Bu nedenle bu kategori altında teknolojinin kullanımı; tasarım ve programlama; kontrol bulunuyor. Diğer bir ifadeyle değişim dikkatli bir şekilde masaya yatırılmalı ve beraberinde getirdikleri uygulamalar detaylıca araştırılmalıdır.

Anıldığı ve bilindiği üzere pandemi, ekonomik olarak ülkeleri derinden etkilediği gibi iş süreçlerini de değişime uğratmıştır. Bu değişim de özellikle dijital dönüşüm ve otomasyon noktalarında yaşanmıştır. Değişimin görünen yüzünde tehdit baskın olsa da arka planda yatan fırsatlar da bulunmaktadır.

Önemli olan işletmelerin pandemi krizini fırsata çevirecek, süreci iyileştirmeye ve yenilikler meydana getirecek çalışmalara odaklanmasıdır.

Hâlihazırda çalışanların yarısının, beş yıllık zaman diliminde yeniden yetkinlik kazanması bekleniyor. Öte yandan %40’ının da iş yapış biçimlerini değiştirecek yeni yetkinliklere sahip olması gerekliliğinin ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.

Sonuç olarak; dijital dönüşüm hızlanmış, hayat boyu öğrenme kavramı önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Meslekler, pandemi yokken de olduğu gibi, değişebilir, gelişebilir veya yok olabilir.

İhtiyaç duyulan yetkinliklerin karşılanması adaptasyon için oldukça önemlidir. 

Özetle; işini iyi bir şekilde yapan, karşılaştığı zorluklarda esneyip direncini artıran, teknolojiyi kendi lehine kullanabilen, yüzünü yeniliğe dönen, belirsiz gelecekten korkmayanlar 2025’in de kazananları olacaktır.

İyi haftalar…

 

 

Bu yazı toplam 182 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU