Günün Tarihi:29 Temmuz 2021

4 yıllık hüsran4 Haziran 2021 , Cuma


Cevdet Güngör

Bu şehrin sevgilisi ve en değerli markalarından biri olan Sakaryaspor, son 4 yıldır maalesef Play-Off duvarına çarpıyor. Hani bir söz vardır ya; “Yüzüp yüzüp kuyruğuna” geliyoruz nedense. İşte tam kuyrukta kalıyoruz.

Sakaryaspor, Av.İsmail Gürses’in Kulüp Başkanlığı döneminde yeni bir heyecan kazandı. O heyecan ile bir anlamda çakılıp kaldığımız 3’üncü Ligden kurtulup, 2’inci Lige terfi ettik. Sakaryaspor o dönem İsmail Gürses idaresinde gerçekten de iyi bir hava yakalamıştı. Bu havayı daha sonraki dönemlerde bulamadık. Gerek Cumhur Genç, gerekse Cevat Ekşi dönemlerinde bir türlü 1’inci Lig ve Süper Lig yolunda başarı kazanamadık. Ne yazık ki bu yıl yine Play-Off finalinde kaybettik.

En acısı ise geride bıraktığımız sezon oldu. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin ciddi maddi-manevi destek verdiği Cevat Ekşi ile yönetimi, şampiyonluğu son maçta kaçırdı. Bu yolda gösterilen emeklere yazık oldu.

                          Kongre heyecanı

Sakaryaspor yönetimi bilindiği gibi geçtiğimiz aylarda Olağanüstü Kongre kararı aldı. Bu kararlarda belirlenen tarihler, pandemi nedeniyle sık sık değişti. Son nokta ise önceki gün konuldu. Sakarya Valiliği, Sakaryaspor kongresinin 13 Haziran Pazar günü yapılmasına izin verdi. Bu ilk oturumda çoğunluk sağlanamazsa, ikinci oturum 20 Haziran Pazar günü çoğunluk aranmadan yapılacak.

            Sakaryaspor’un, başarılı olduğu eski dönemlerindeki havasına kavuşması için, bence Belediye’ye bağımlı bir yönetime bağlı olmaması gerekir. Çünkü Büyükşehir Belediyesi destekli bir yönetimin başarısı, Büyükşehir Belediye Başkanlarının sağlayacağı desteğe bağlı kalıyor. Tamam Büyükşehir Belediyesi tabii ki Sakaryaspor’a destek olmalı ancak tüm yük Büyükşehir Belediyesine kaldığında nereye kadar maddi destek sağlanabilecek?

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi’nin Sakaryaspor’a ciddi anlamda maddi destek sağlaması da öyle kolay bir iş değil. Bu destek resmen Belediye bütçesinden olamayacağına göre…

                        Değişim.

            Hepimizin gördüğü bir gerçek var. Sakaryaspor çok istendiği halde, hatta ciddi ölçüde maddi destek sağlandığı halde Büyükşehir Belediyesi destekli bir yönetim ile ne yazık ki nihai sonuca bir türlü ulaşamıyor.

            Sakaryaspor geçmişte ulaştığı başarıları,  Tuncer Tepe yönetimi gibi hep kendi maddi imkanları ile yakaladı.

            Bu nedenle önümüzdeki kongrede de Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’den maddi destek beklemeyecek bir yönetimin iş başına gelmesi, belki de Sakaryaspor’un eski günlerine dönmesini sağlayacaktır. Belki de Süper Lige giden bir alternatif olacaktır.

            Şu da bir gerçek, bu ekonomik zorluklar içinde Sakaryaspor yönetimine kendi imkanları ile gelecek bir isim olur mu?

            Şu ana kadar Sakaryaspor Başkanlığı için hiç kimse kesin bir açıklama yapmadı. Şayet böyle bir isim varsa denemekte fayda var diye düşünüyorum. Tabi bunun yanında Show TV modelini de hatırlatmak isterim. Geçmişte olduğu gibi Show TV modeli bir yönetim olmamalı. Show TV o dönem kulübü tamamen maaşlı birine bağlamıştı. Sakaryaspor tamamen maaşlı bir kişinin sorumluluğundaydı. Böyle bir yönetim tarzına o zaman da karşı çıkmıştım şimdide çıkarım.

            Büyükşehir Belediyesi dışında, daha doğrusu Büyükşehir Belediyesi’nden maddi destek beklemeden bir yönetim oluşacaksa, bu yönetimin çoğunluğunun Sakaryalı isimlerden oluşması gerekir. Kısacası Sakarya ruhunu taşıması gerekir. 

 

Bu yazı toplam 92 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU