Günün Tarihi:18 Ekim 2021

6 Eylül’de başlıyoruz31 Ağustos 2021 , Salı


Seyfi Yücel

Bir buçuk yıl geride kaldı. Korona salgını nedeniyle okullarımız kapalı kaldı. Okullarımızı, öğrencilerimizi, velilerimizi, öğretmen arkadaşlarımızı özledik. Geride kalan süre içinde başta öğretmenlerimizi büyük fedakârlık örneği gösterdiler. Okullar kapalı olmasına rağmen çevremdeki meslektaşlarım internet üzerinden, bilgisayarla, tabletle, telefon aracılığı ile öğrencilerine ulaşmaya gayret ettiler. Görüntülü, yazılı iletişimle ellerinden gelenin en iyisini yaparak öğrencilerine ulaşmaya çalıştılar. Öğrencinin sosyal mesafe kurallarına uyarak çeşitli ortamlarda bir araya gelenleri de gördüm. Amaçları bir harf, bir kelime, bir işlem daha fazla öğretebilmek için… Bu süreçte tüm öğretmenlerimizi, eğitim ordumuzu takdir, tebrik etmemiz gerektiği inancındayım. Salgın hala yüksek seyirle devam ediyor. 6 Eylül’de okulları açıyoruz ama görünen o ki her an B Planı ile tekrar uzaktan eğitime dönebiliriz.

***

Öğretmen, öğrencilerimizi sayısına baktığımız zaman eğitim ordumuz gerçekten çok büyük. Öğretmen, öğrenci sayılarımızı topladığımızda dünya üzerindeki ülkelerin sıralamasına koysak muhtemelen orta-üst sıralarda yer alacaktır. Böyle olunca da yönetmek çok kolay olmuyor. 2020 MEB verilerine göre resmi, özel olmak üzere 1 milyon 117 bin, 686 öğretmenimiz; resmi-özel 68 bin, 589 okul; 727 bin 347 derslik bulunuyor. Buna karşılık 18 milyon, 241 bin, 881 öğrencimiz öğrenim görüyor. Bunlardan 15 milyon, 189 bin, 878’i resmi, 1 milyon, 468 bin, 198’i özel okul, 1 milyon, 583 bin, 805 öğrenci de açık öğretim sitemine kayıtlı. Yani büyük bir ordu…

***

Öğrencilerimizin okuldan uzak kaldığı bir buçuk yıl içinde elbet kayıplar oldu. Yüz-yüze eğitimin, iletişimin, temasın, duygu alışverişinin yerini başka yöntemler tutmuyor. Bu dezavantaja rağmen canlı dersleri iyi dinleyen, planlı çalışan, verilen ödevleri özenle yapan, araştırmayı bilen, kendi kendine öğrenme becerisi olan, merak edip araştıran, bilmediğini soran ve özellikle düzenli kitap okuyan öğrenciler her zaman başarılı olacağı gibi, uzaktan eğitim dönemini de dolu dolu geçirdiler. Hasarsız atlattılar. Hatta üzerine koydular diyebilirim.

***

Uzaktan eğitim döneminde eğitimci bilgi birikimle, deneyimimle birinci, dördüncü, sekizinci sınıflar olumsuz etkilendi. Her konunun belirli öğrenme yaş dönemi var. Birinci sınıfta okuma-yazma, dördüncü sınıfta sayısal beceriler, sekizinci sınıfta soyutlama, soyut alanlara yönelme dönemi diyebiliriz. Bir yaş ileri veya geri bu dönem için çok önemli. Geride kalan öğrenciler daha fazla çalışarak, işlem yaparak, kitap okuyarak, bilmediklerini araştırarak, öğretmenlerine sorarak eksiklerini kapatabilirler.

***

Uzaktan eğitim döneminde öğrencilerin günlük hayat akışları, beslenme alışkanlıkları bozuldu. Anne-babaların kısa dönemde çözmeleri gereken sorunların başında bunlar gelmektedir. Çocuklar, gençler geç saatlere kadar internet, telefon, televizyon izleyerek geç yatıp, geç kalkmayı alışkanlık haline getirdiler. Öncelikle bu sorun çözülmeli. Bir haftalık süreçte belirli yatma saatine uyup, sabah mutlak erken kalkılmalı. Bazı öğrenciler, ben gece ders çalışıyorum dese de; vücudun biyolojik ritmi gece öğrenmeye uygun değil. Gözleri açık da olsa vücut, beyin uykuya geçiyor, öğrenemiyor. Gözü açık ama uyuyan uzun yol şoförleri gibi. Vücudun, beynin öğrenmeye en açık olduğu dönem sabahın erken saatlerinde başlayıp, ikindiye kadar geçen süredir. Beslenme alışkanlığı da öğrenmede önemli faktörlerden birisi; Sabah kahvaltısı, öğlen yemeği, gece kalmayan akşam yemeği vücudu zinde tutup, öğrenmeye açık hale getiren etkenlerin başında geliyor. Protein almayan vücut öğrenmede geri kalıyor. Doğaya bakın; Otla beslenen hayvanlar daha ağır hareket ettiğini, zeka seviyelerinin daha düşük olduğunu; oysa etle, proteinle beslenen hayvanların daha çevik, daha zeki olduğunu görüyoruz. O nedenle çocuklarımızın daha zeki, çevik, başarılı olmaları için dengeli beslenmelerini sağlamalıyız. Gazlı, kolalı, katkılı; abur, cubur yiyeceklerden uzak tutmalıyız.

***

Yeni eğitim-öğretim döneminin öğretmenlerimize, öğrencilerimiz, velilerimize hayırlı, uğurlu olması dileklerimle yaşadığımız gerçeği bir daha üstüne basa basa vurgulamak istiyorum. Korona salgını tüm ciddiyetiyle devam ediyor. Bu nedenle klasikleşen üçlümüzü tekrar etmekte yarar var, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına mutlaka uyalım, davranış haline getirelim.

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 180 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU