Günün Tarihi:21 Şubat 2020

8.SINIF VELİLERİ BURADA MI?14 Kasım 2019 , Perşembe


Özlem Doğan

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılı sonunda yapılacak olan LGS "Liselere Geçiş Sınavı" için tüm 8.Sınıf öğrencileri harıl harıl çalışıyor. Biz aileler ise elimizden geldiğince çocuklarımıza destek olmaya çalışıyoruz. "Çalışan yapar" diyecek, belki bir çoğumuz. Fakat bu sene ki sınav hiç te eşit şartlarda değil ne yazık ki...
  
   Öyle ya okula 66 aylık olarak başlatılanlar da sınava girecekler. İlköğretim de senenin başında ve sonunda doğanların algılaması ve öğrenmesi çok fark eder. Bu yüzden ölçme ve değerlendirme konusunda sıkıntı yaşanacağı kaygısını taşıyorum.

  Diğer taraftan ikinci bir soru da kontenjanlarla ilgili. Çünkü bu yıl LGS sınavına geçen yıllara nazaran iki katı öğrenci girecek;  "Sınava girecek çocuk sayısı artacağına göre, okulların kontenjanı da arttırılacak mı?"

    Bu soru dolayısı ile dikkati okul sayıları ve kontenjan dağılımlarına çeviriyor.
Bu konu da Milli Eğitim Bakanlığının,  öğrencilere ve velilere bir açıklama yapması gerekir diye düşünüyorum.

  Geçen yılların okul listelerinde büyük bir çoğunluk İmam Hatip liseleriydi. Oysa o listede daha çok Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Meslek Liseleri olmalıydı. Eğitimin söz konusu olduğu yerde tercihler sınırlandırılmamalı. İmam Hatip Okullarına karşı olmamakla birlikte, Fen Liselerinin, Anadolu Liselerinin, Meslek Liselerinin sayılarının daha fazla olması gerektiği kanısındayım. Herkes tercih ettiği okula sıkıntısız girebilmeli. Çocuğumun İmam Hatip Lisesinde okuyup, imam olmasını istemiyorsam buna zorunlu kalmamalıyım. Çünkü eğitim hakkı; ülke yönetetenlerin vatandaşlarına yani bize ve çocuklarımıza sağlaması gereken en tabi haktır.
  Söylemekten ve altını çizmekten hiç bıkmayacağım cümleyi tekrar edersem; Bir ülkeyi ancak iyi yetişmiş bir nesil ayakta tutabilir. Gerek ekonomik, gerek kültürel, gerekse insan hakları bakımından gelişebilmek ve de birlik içinde olabilmek sadece kaliteli bir eğitimle hayat bulabilir. Biz bırakın gelecek kaygısını, henüz çocuğumuzun iyi bir lise okuması kaygısında boğuluyoruz. Çünkü içten içe biliyoruz ki iyi bir lise iyi bir üniversite demek...

 

 

Bu yazı toplam 217 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU