Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

ABDERALILAR...25 Mart 2021 , Perşembe


Özlem Doğan

    Dahi ile dar kafalılar üzerine felsefi bir hiciv romanı...
1774 yazılmaya başlanan bu roman 1781'de tamamlanmıştır.
   

    Yazarı CHRİSTOPH MARTIN WIELAND Alman Aydınlanma devri edebiyatının önemli yazarıdır.
Wıeland 5 Eylül 1733'te Güney Almanya'da doğmuştur.
 

    Okumanızı şiddetle tavsiye edeceğim türde bir roman. Tarih ve edebiyat bilimleri birbirine yardımcı bilimlerdir. Toplumların geçirdiği aşamaları, dönemleri bir nevi sokakların içinden ve gerçek gözlerden aktaranlardan okursunuz. Tabii ki her kişi kendi bakış açısını katacaktır ama resmi anlatıma sahip tarih dilinden daha canlıdır.
Abderalılar kitabında da yazar Avrupa'nın karanlık dönemi diyebileceğimiz "Skolastik Düşüncenin" hakimiyetini, antik dönemin kılığına bürüyerek anlatır."Skolastik düşünce, Orta Çağ döneminde kilisenin hem siyaset hem de toplum üzerindeki gücünü temsil eden, aklın ve bilimin saf dışı bırakılmasına verilen dönemdir."
Abderalılar'da, fikir hayatındaki gerilik ve sığlık, ana konu ve hiciv için ana hedef olmuştur.
"Wieland Biberach, çok yakından karşılaştığı ve tanıdığı bu geri kafalılıkla mücadeleye girişmeden, insanların hümanizm yönünde eğitilmesinin ve toplumun ileriye götürülmesinin mümkün olmayacağı inancındaydı. 18. Yüzyılın ikinci yarısında ve (Fransız ihtilalinden hemen önce), fikir hayatında aşılması gereken başlıca engeller; feodal mutlakiyet, kilisenin bağnazlığı, geri kafalılık ve cehaletti." Abderalılar kitabı syf.9
   

  Tarih'i okumak, anlamak için, toplumların geçirdiği aşamaları anlamak için ve dahası ders çıkarabilmek için sadece tarih kitapları yetmez.
 

   Tarih kitapları ve beraberinde tarihe şahitlik etmiş insanların elinden çıkan her türlü kitabı okuyup mukayase etmeli ki en doğru bilince ulaşabilelim.
    Okumak zihinsel bir aydınlanmayı getirir en nihayetinde...

 

 

 

Bu yazı toplam 2390 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU