Günün Tarihi:21 Eylül 2021

Acil Durum Hastanesi13 Temmuz 2021 , Salı


Cevdet Güngör

Sakarya’nın sağlıktaki en büyük sorunlarından biri yatak kapasitesinin yetersiz olması. İhalesi yapılan 1000 yataklı Şehir Hastanesi  (AKP Sakarya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz hastanenin  kapasitesinin bin 400 yataklı olacağını söyledi)  sağlıktaki yatak kapasitesi sorununa ciddi bir çözüm getirecek. Biraz gecikmeli de olsa olumlu bir gelişme ayrıca bizim şehir hastanesi yap-işlet-devret modeli ile değil doğrudan Sağlık Bakanlığı bütçesinden yapılacak. Hastaneden devlet hastanesi statüsü ile faydalanılacak.

***

Geçtiğimiz  günlerde bin yataklı şehir hastanesi ile birlikte 100 yataklı Acil Durum Hastanesi’nin de ihalesi yapıldı.

Acil Durum Hastanesi, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin hemen yanına Orman Bölge Müdürlüğü’nden alınan yere yapılacak.

İşin içine Orman Bölge Müdürlüğü girince insan ister istemez biraz duraklıyor. Çünkü 400 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yapımı sürecinde Orman Bakanlığı hastanenin yapılması için gerekli olan araziyi vermemek için uzun süre direnmişti. Konu mahkemelik olmuş en sonunda Ankara’da yüksek mahkeme  1’e 2 oyla arsa tahsisine onay vermişti. Bu süreçte zamanın AKP Sakarya Milletvekili Süleyman Gündüz’ün de olumlu katkıları olmuştu ancak bu gelişmeler nedeniyle 400 yataklı hastane inşaatının başlaması yaklaşık 2 yıl gecikmişti.

***

İşte bu nedenle Orman Bakanlığı’nın 100 yataklı hastane içinde aynı direnci göstereceği endişesini taşıyordum.

Dün sabah bu endişemi Ali İhsan Yavuz ile paylaştım. Yavuz, hiçbir sorun olmadığını Acil Durum Hastanesi’nin bulunduğu alandaki 7 binadan 5’inin yıkıldığını, 2’sininde bugünlerde yıkılacağını söyledi.

Şehir hastanesi ile birlikte 3 ay içinde bitirileceği belirtilen 100 yataklı Acil Durum Hastanesi sağlığa yeni bir soluk getirecektir. Hayırlı olsun.

 

Korona

                             Sinovac  aşısı  neden durduruldu?

 

Korona ile mücadelede şu anda tek etkili yol aşı olmaktan geçiyor.   İlk korona aşısı  Sinovac Çin’de üretildi. Ardından Almanya patentli BioNTech aşısı  da devreye    girdi.

Koronaya karşı ortada iki aşı olunca insanlar iki aşı arasında tercih sıkıntısı yaşadılar. Acaba hangi aşı daha etkili, hangi aşının yan etkisi daha az diye tereddütler yaşandı.  Meraklılar internet üzerinden kendilerince araştırmalar yaptılar. Aşı ile ilgili tartışmalar bu kez 3. doz aşının yapılıp yapılmaması ile ilgili olarak yaşandı. İşin doğrusu 3. aşı konusunda bilim adamlarının  şuana kadar ortak bir görüşü  yok ancak aşılama devam ediyor.

Bu arada son olarak  Sağlık Bakanlığı, Sinovac  aşısının  B 18880035A serisinin  aşılanmasını durdurdu ancak diğer serilerinin uygulanmasına devam ediyor.

Şuanda herkes, Sinovac aşısının bahsedilen serisinin neden durdurulduğunu merak ediyor.  Tabi bende merak ettim.

Sağlık Bakanlığı aşının söz konusu serisinin neden durdurulduğu konusunda bugüne kadar bir açıklama yapmadı.

Öğrenebildiğim kadar zaman zaman Amerika’da da aşıların durdurulduğu oluyormuş.

Tabi söz konusu aşıdan bugüne kadar olanlarımız var.

Diliyorum bugüne kadar bir yan etki görülmediyse bundan sonra da görülmemesidir.

Ancak bakanlık  durdurma kararının neden olduğunu açıklamalıdır. Yoksa fısıltı gazetesi ortaya bir sürü tedirgin edici neden çıkarır.

Yani açıklamamak, nedeni açıklamaktan çok daha fazla tedirginlik verecektir.

 

Bu yazı toplam 87 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU