Günün Tarihi:5 Aralık 2021

Adapazarı’nın güzel günleri9 Ekim 2021 , Cumartesi


Cevdet Güngör

Dün sabah bizim gençliğimizde Adapazarı’nda sosyal yaşamın nasıl olduğunu şöyle bir kez daha düşündüm. Sosyal yaşamın son derece hareketli olduğu o yıllara pandemi stresini de üzerimizden bir an önce atmak dileğiyle şöyle birlikte bir kez daha yolculuk yapmak istedim.

   O yıllarda Adapazarı Atatürk Lisesi (şimdi Adapazarı Anadolu Atatürk Lisesi oldu) Şeker Fabrikası lokali, Organizatör Hamdi, Melek Sineması ve Fitaş Sineması, Adapazarı sosyal yaşamına yön veren yerlerdi.

   Şimdi Adapazarı Atatürk Lisesi’nin, Adapazarı’nın sosyal yaşamı ile ne ilgisi var diye düşünenler, benim Adapazarı Atatürk Lisesi mezunu olduğum için torpil (!) yaptığımı sananlar olabilir. Tabi her şeye rağmen, Adapazarı Atatürk Lisesi deyince ister istemez kan çekiyor.

Adapazarı Atatürk Lisesi

   O yıllarda Adapazarı’nın sosyal yaşamında Melek ve Fitaş sinemalarının ayrı bir yeri vardı. Her iki sinemada zamanın en kaliteli yabancı filmleri oynardı ve bu iki sinema birbiri ile tatlı bir rekabet içindeydi.

   Bu nedenle cumartesi günleri matinelerinde her iki sinema iki film arasında konserler düzenlerlerdi.

   Bu sinemalarda konser veren orkestralar ise, Adapazarı Atatürk Lisesi öğrencilerinden oluşurdu.

   Yankılar Orkestrası Melek Sineması’nda, Gölgeler Orkestrası ile Fitaş Sineması’nda cumartesi günleri birbirleri ile rekabet halinde konserler verirdi.

   Yankılar Orkestrası’nda aklımda kaldığı kadarı ile davulda Varol Uçukkan, gitarda Ataman Hakman (şimdi Toyota Diş Hastanesi’nde diş hekimi olarak görev yapıyor), bas gitarda Oğuz Kutmandu, ritim gitarda Engin Süelözgen vardı. Solistleri ise Atakan Dikmen’di.

   Varol Uçunkan, Ataman Hakman, Oğuz Kutmandu ve Engin Süelözgen daha sonraki yıllarda Türkiye’nin en ünlü müzik grubu olan Rıza Silahlıpota ve Ritim 68 Orkestrası’nda çalıştılar. Türkiye genelinde üne kavuştular

Adapazarı Atatürk Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu ve her cumartesi günü Fitaş Sineması’nda sahne olan Gölgeler Orkestrası’nda  ise yine aklımda kaldığı kadarı ile davulda Hamdi Güler, gitarda  rahmetli Cumhur Ateş (Avukat), Tuğrul ve Oğuz kardeşler vardı. Solistleri ise Seceat Baloğlu’ydu.

   Melek ve Fitaş sinemalarının yukarıda bahsettiğim daimi orkestralarının yanı sıra yine cumartesi günleri o yılların en ünlü müzik toplulukları ve solistleri her iki sinemada konserler verirdi.

   Örneğin; Erol Büyükburç, Esin Engin, Erkin Koray, Cem Karaca, Berkant, Başar Tamer  ve  Yurdaer  Doğulu orkestrasını Melek ve Fitaş sinemalarının cumartesi matinelerinde dinlemişizdir.

   O yıllarda her iki sinemanın cumartesi günleri matine ve suarelerinde yer bulabilmek için günler öncesinden bilet almanız gerekirdi.

***

   Adapazarı’nın eski sosyal yaşamından söz edince, Çark Gazinosu’nu bir kez daha anmamak olmaz. Çark Gazinosu’nda yıllarca Türkiye’nin en ünlü Türk Sanat Müziği sanatçıları, İstanbul sahneleri ile aynı anda sahnede yer almıştı.

   Yine bir ara Funda Düğün Salonu hafta sonları yemekli müzikhol haline getiriliyor ve burada ünlü sanatçılar sahne alıyordu.

   O yıllarda Donatım’da ki Mavi Tuna Gazinosu ile Çark Gazinosu arasında Çark Deresi üzerinde yapılan sandal sefalarının ise tadına doyum olmazdı.

Eski Adapazarı baloları

   Adapazarı’nın sosyal yaşamında bizim gençliğimizde sık sık balolar olurdu. Her yıl kış sezonunda yapılan Tıp Balosu ve Hukuk Balosu, Adapazarı’nın en prestijli balolarındandı.

   Yine o yıllarda Adapazarı’nda Kabak Baloları tertip edilirdi.

   Ormancılar Balosu da oldukça ses getirirdi. Ancak Ormancılar Balosu Orman İşletmesi’nde biraz kapalı devre olurdu.

   O yıllarda balolar genellikle Şeker Fabrikası’nın sosyal tesislerinde yapılırdı.

     Şeker Fabrikası, Şeker Cumhuriyeti olarak anıldığı o yıllarda Adapazarı sosyal yaşamının önemli merkezlerinden biriydi.

   Şeker Fabrikası Sosyal Tesisleri’nde her akşam Aydın Esen ve orkestrası program yapardı. Aileler Aydın Esen‘in söylediği tangoları ile dans ederlerdi. Yaz günlerinde bahçede, kış günlerinde ise Şeker Fabrikası’nın kapalı salonunda güzel müzik akşamları yaşanırdı.

   Şeker Cumhuriyeti Adapazarı’nın sosyal yaşamına öylesine damgasını vurmuştu ki, o yıllarda Şeker Fabrikası Sosyal Tesisleri’ne girebilmek bile bir ayrıcalıktı.

***

      Daha sonraki yıllarda balo geleneği bir süre Sapanca Gölü kenarındaki Metin Restaurant’ta devam etti. Metin Restaurant da yıllarca Adapazarı’nın sosyal yaşamına renk katan bir yerdi. Metin Restaurant Süleyman Demirel, Turgut Özal, Tansu Çiller, Bülent Ecevit gibi zamanın ünlü liderlerini ağırlayan, siyasetçilerin de uğrak yeri olan nezih bir müzikholdü.

Önce Melek ve Fitaş Sineması, televizyon ile mücadelede yenik düştü sonra Metin Restaurant kapandı.

       Şeker Fabrikası, Şeker Cumhuriyeti özelliğini kaybetti.

   Adapazarı’ndaki sosyal yaşamın renkli olduğu o günleri bilenler sanırım o günlere özlem duyuyorlardır. Adapazarı o yıllarda gerçekten çok daha samimi bir kentti.

            Mutlu ve sağlıklı bir hafta sonu diliyorum.

 

Bu yazı toplam 98 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU