Günün Tarihi:17 Nisan 2021

Ah! Keşkem… Keşkem…4 Mart 2021 , Perşembe


Cevdet Güngör

Türkiye genelinde ilimizdeki vaka sayısı Türkiye ortalaması ile aynı seviyede seyrediyordu. Sonra özellikle Şubat ayında ne olduysa oldu, Sakarya koronada risk seviyesi en yüksek iller arasına girdi. Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre son bir hafta ortalamasında Sakarya’da ki günlük vaka sayısı yüzbinde 114.34 olarak açıklandı.

                Türkiye risk haritasında Sakarya yüzbinde  114.34, Balıkesir yüzbinde 142.57 ve Edirne  yüzbinde 107.43 oranları ile Marmara Bölgesi’nde kırmızı  renkli iller olarak belirtildi. Yani şu anda Sakarya korona açısından en yüksek risk olan iller arasında. Bir ara vaka sayısı sıfır olduğu için sevindiğimiz Taraklı’da dahi 3 ev karantinaya alınmış durumda.

Neden böyle oldu?

                Bazı yetkililere göre şu anda yüksek riskli Karadeniz Bölgesi’ndeki Samsun, Trabzon, Ordu, Rize gibi illerde yaşayanların Sakarya ile ilişkileri çok fazla.

                Vali Kaldırım ise, son yaptığı açıklamada bulaşta % 72sinin ev ziyaretlerinden kaynaklandığını belirtmiş. Bu tespit de doğru olabilir. Çünkü korona görülen evlerde hemen tüm ev fertleri tedavi altına alınıyor.

                Bence buna bir de Şubat ayındaki  kar yağışı da etkili olmuş olabilir. Kar yağışı nedeniyle  kapalı yerler daha bir rağbet gördü.  Gerçi aynı gerekçeler  vaka sayısı az olan iller içinde geçerli olabilir. Demek ki bizde vatandaşların sorumluluğunda  ve önlemler konusunda bir eksiklik oldu. Bu arada maske takma konusunda belirgin bir olumlu durum var. Ancak mesafe konusunda bir türlü istenilen ortam olmuyor. Çıkın Çark Caddesi’ne insanlar özellikle iyi havalarda  neredeyse omuz omuza dolaşıyor.               

                        Önlemler artırıldı

                Sakarya vaka sayısı olarak risk seviyesi en yüksek iller arasında yer aldıktan sonra ilimizde önlemler daha bir arttırıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce,  billboardları korona ile mücadeleye çağıran afişler ile donattı.

                Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, son günlerde  vatandaşlara  “Topyekun Mücadele”  çağrısı yapıyor.

                Şüphesiz korona ile mücadele konusunda daha önceleri de benzeri önlemler alınıyordu. Görülen o ki arada eksik bir şeyler kalmış.

***

                Pandemi döneminin en mağdurları hemen korona ile ilgili her yazımda belirttiğim gibi hizmet sektörü. Kahvehane, lokanta, kafe gibi işletmelerde yüzlerce kişi çalışıyordu. Önlemlerden sadece mekan sahipleri değil, çok çalışan da mağdur oldu.

                Yani korona ile mücadele konusunda kişinin zararı sadece kendine değil çevresine de oluyor.

                Yetkililer ilimizdeki vaka sayısının artmasında şehirlerarası  seyahatler ile ilimiz gelenlerin  de vaka sayısının artmasında etkili olduğunu söylüyorlar. O halde bu tehlikenin önlenmesi içinde bir şeyler yapılması gerekiyor. Hizmet sektörüne “Dükkanı kapat” demek kolay. Bence dükkanların kapanmasına neden olan konular ile ilgili ciddi önlemler alınması gerekiyor.

Şu bir gerçek. Demek ki Sakarya’da önlemler, vaka sayısı  bizden az olan  İstanbul, İzmit gibi illerden daha az etkili olmuş.

Bunun için şimdi durup İbrahim Tatlıses’in “Ah! Keşkem... Keşkem...” türküsünü çığırmanın bir anlamı yok.

Geçmişe takılmadan bundan sonra  neler yapılabileceğine bakmalıyız.  Kırmızıdan bir an önce mavi renge  geçmenin başka yolu yok.

 

Bu yazı toplam 369 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU