Günün Tarihi:21 Ekim 2021

Ahh! Bir Fuar alanımız olsa9 Eylül 2021 , Perşembe


Cevdet Güngör

Sakarya’nın yıllardır en büyük eksiklerinden biri bir fuar alanının olmamasıdır. Oysa ilimizde 12 ay canlı kalacak bir fuar alanı olsa ne güzel olur

            Komşu kent İzmit’teki fuar alanı 12 ay canlı kalıyor ve yılda bir  fuar  düzenleniyor. Pandemi dönemi dışında her yıl bir ay süre ile açık kalan “Sanayi Fuarı”  İzmit’e büyük hareketlilik kazandırmaktadır. Pandemi dönemi dışında her yıl İzmit fuar alanına kurulan Sanayi Fuarı’na Adapazarı’ndan da binlerce ziyaretçinin gittiği bir gerçektir.

            Fuar alanını sadece yılda birkaç gün, bilemedin bir ay  canlı olarak düşünmeyin. Kafeteryaları, lokantaları, eğlence merkezleri ile 12 ay canlı kalan ve kente hareket getiren bir merkez olarak düşünün.

            Ne yazık ki bizim yıllardır böyle bir fuar alanımız yok. Bu nedenle ilimizde düzenlenen son derece nadir fuarlar bir zamanlar Şeker Fabrikası ambarlarında, bir ara Serdivan’daki kapalı pazar yerinde ve çoğunlukla  Demokrasi Meydanı’na(Kent Meydanı) kurulan çadırlarda gerçekleştirilmeye çalışıldı.

Süs Bitkiciliği Fuarı

İlimizde fuar alanı olarak kullanılan bir diğer yer ise Sapanca Kırkpınar’daki daha önce hava alanı olarak kullanılan alan Green Blue restaurant’ın hemen arka tarafında bulunuyor.

Son üç yıldır  bu alanda “Peyzaj ve Süs itkileri Festivali” olarak düzenlenen festival   aynı yerde bu yıl “PSB Anatolia Peyzaj, Süs Bitkileri, Bahçe Sanatları  ve Ekipmanları Fuarı” adı ile düzenlendi. Dün başlayan fuar 11 Eylül tarihinde sona erecek.

Fuar’ın gerçekleşmesinde Büyükşehir Belediyesi’nin Sakarya Valiliği’nin, SATSO ve Ticaret Borsası’nın büyük katkıları var.

Bu arada söz konusu etkinliğin 3 yıldır festival, bu yıl ise fuar olarak düzenlenmesinde büyük emeği olan Remzi Adıyaman’ı da kutluyorum. İlimizin tanıtılması adına gerçekten günlerdir büyük bir emek verdiğini biliyorum.

***

Fuar sırasında Kırkpınar büyük bir hareketlilik yaşayacak. İlimizde 12 ay canlı kalacak bir fuar alanı olsa bu tür hareketliklerin çoğalması, ilimize hareket gelmesi ve ilimizin tanıtılması açısından da büyük bir şans olacaktır.

Zamanın Sakarya Valisi Mustafa Büyük ilimizde 12 ay canlı kalacak bir fuar alanı eksikliğini sürekli dile getirmişti. Hatta yanılmıyorsam fuar alanı olarak, Karaaptiler yolunda, SATSO Hizmet binasının karşısındaki bir alanı düşünmüştü. Bu alan 1999 depremi sonrası Kızılay’ın deposu olarak kullanılmıştı.

Vali Büyük’ten sonra ilimizin atanmış ve seçilmişleri bu konuda pek istekli olmadılar. Belki dün başlayan PSB Anatolia Fuarı’ndaki hareketlilik  kendilerini bu konuyu bir daha ve ciddi olarak düşünmelerine vesile olur.

Başkan Yüce’ye geçmiş olsun

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, yanılmıyorsam 21 gündür evinde istirahat ediyordu. İstirahatin nedenini ise dün PSB Anatolia Fuarı’nın tanıtım yemeğinde kendi korona olarak açıkladı. Yüce, açıklamayı yaparken koronanın çok sinsi bir illet olduğunu belirterek, “Nereden geldiği belli olmuyor. Önlemlere çok sıkı bir şekilde uyalım!” tavsiyesinde de bulundu.

Başkan Yüce’ye bir kez daha geçmiş olsun dilleklerimi iletip aramıza hoş geldin diyorum.

 

Bu yazı toplam 83 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU