Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

Ahi İbrahim Zengin ustamızın daveti5 Ekim 2021 , Salı


Seyfi Yücel

İbrahim Zengin Dörtyol Sanayi Çarşısı esnaflarından; ustaların, ustası, büyüğümüz. Ahilik Haftası etkinliklerinde Sakarya’da Yılın Ahisi seçildi, hafta etkinlikleri kapsamında Demokrasi Meydanı’nda, sayın valimizden ödülünü adı. Yılın Ahisi İbrahim Ustamızı otuz beş yıldır tanıyorum. Elinde büyüdük, yetiştik diyebilirim. Birçok sosyal faaliyeti yanında yıllarca her gün iki yüz çırak öğrenci için öğle yemeği çıkarırdı. Yemekhaneyi kurdu, araç gereçleri tedarik etti. Buldu, buluşturdu çırak öğrencilerin önüne yemeğini koydu. İbrahim abimiz, ustamız Yılın Ahisi olmayı, ödülü almayı sonuna kadar hak etti. İsabetli kararlarından dolayı da seçici kurulu tebrik ediyorum.

***

Ahi İbrahim ustamız telefon etti, Hocam Yılın Ahisi seçilmem sebebiyle Dörtyol Sanayi Sitesi’nde esnaf arkadaşlarıma, dostlarıma kahvaltı vermek istiyorum seni de davet ediyorum dedi. Ben de memnuniyetle kabul ettim.

Belirtilen saatten epeyce erken gittim. Günün ilk saatleri olmasına rağmen çarşı açılmış, ustalar, kalfalar, çıraklar çalışmaya; müşteriler gelmeye başlamış. Sokaklarda, dükkân önlerinden araba park edecek yer kalmamış. Zar, zor park yeri buldum. Aracımı bırakıp çarşıda dolaşmak istedim.

***

Dile kolay otuz yedi yıl geride kaldı. Çırak öğrenci kaydı yaptığımız ilk yıllar aklıma geldi. İlk zamanlar çarşıya girdiğimizde esnaflar çırakları saklardı, duvar arkalarına, çatılara gönderirdi. Bizi vergi, sigorta müfettişi sanırdı, adres sorduğumuzda tarif etmek istemezlerdi.  Kısa süre sonra bize alıştılar, dost, arkadaş olduk. Yıllar akıp gitti. Uzun zamandır da Dörtyol Sanayi Sitesi’nin içine girmedi, gezmedim. Sokak aralarında gezerken efsane ustaları hatırladım. Kimler geldi, kimler geçti… Dörtyol Sanayi Sitesi o yıllarda efsaneydi. Türkiye’nin dört bir yanından kamyon, otobüs tamir ettirmeye, toplatmaya getirirlerdi. Bir ay sıra bekleyenleri biliyorum, gördüm.

***

Ahi İbrahim ustamızı kahvaltısına çok sayıda esnaf arkadaşı katıldı. Sevildiği, sayıldığı belli… Arifiye kaymakamı, belediye başkanı, Adapazarı belediye başkanı, sesob başkanı, oda başkanları davete icabet ederek onurlandırdılar.

***

Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Matur, SAÜ öğretim üyesi, aynı zamanda İbrahim Abi’nin kardeşi Doç. Dr. Hayrettin Zengin Bey ile ayı masada oturduk. Çarşıdan değerli esnaf-sanatkârlarımız da bizlere eşlik ettiler. Üstat gazeteci Matur’u görmüşken sanatkârlarımız Dörtyol Sanayi Sitesi’nin eskimişliğini, kentsel dönüşümü için basında gündeme getirmesini rica ettiler.

***

Benim de sokak aralarında gördüğüm manzaranın çok hoş olmadığını söyleyebilirim. Aralarda yeni yapılar olmasına rağmen çarşının binalarının çoğunluğunun döküldüğünü söyleyebilirim. Yağ, pas, lavabo suları sokaklara akıyor. Her şey orta yerde dökülüp, saçılıyor… O kadar sıkışık ki saat ilerledikçe çarşı trafiği işlemez hale geldi. O karmaşanın içinde tır bile ilerlemeye çalışıyor. Kısaca çarşı nefes alamıyor… Esnaf da kanıksamış gözüküyor, bu karmaşa içinde var olmaya çalışıyor…

***

Esnaflara kulak misafiri oldum. Aslında onlar da ne istediklerini tam bilmiyor gibi. Burada kalıp mevcut durumu devam ettirelim mi? Yıkıp aynı yere yenden mi yapalım? Başka yere daha modern, rahat, altyapısı olan başka bir yere mi taşınalım? Bu görüşler henüz esnafların kafasında netleşmemiş, belirginleşmemiş gördüm. Ama bir endişelerinde fikir birliği oluş gözüküyor o da kentsel dönüşüm adı altında çarşının ranta kurban gitmesin istiyorlar.

***

Otuz beş yıl önce öğrenci sayısı çok olması sebebiyle okulda derslik yetmemişti, çarşı esnaflarından motor yenileştirmesi Bedri Bilgiç’in işyerinin çatı katında dershane açmıştık. Burayı güzelleştirelim, tamir edelim dediğimizde; Çarşı nasıl olsa yıkılacak boşuna masraf etmeyelim denirdi. Aradan otuz beş yıl geçti. Çarşının dönüşümü için sadece yol kenarlarına leylandi ağaçları dikilerek bazı çirkin yapıların görülmesi engellendi. Bu da gösteriyor ki çarşının kentsel dönüşümü daha uzun yıllar konuşulacak…

 

 

 

Bu yazı toplam 210 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU