Günün Tarihi:18 Ocak 2021

AKADEMİ SAKARYASPOR2 Ekim 2020 , Cuma


Alpay Alev

 

Sevgili Okurlarım hepinize merhaba, İlimizde son dönemde Spor ve Kültür-Sanatta çok önemli çalışma ve projelerin altına imzasını atan Gelişim Sakarya Derneği yoluna emin adımlarla ilerliyor. Akademi Sakaryaspor adıyla anılan bu dernek oluşumuyla tanışmam 2019‘un Mayıs aylarında Çok uzun yıllardan beri tanıdığım Abim Fuat Saltık (Kırıntı Fuat) vesilesiyle oldu ve Bende İlk yönetim kurulu ekibinde memleketime ve sporuna nasıl ve ne derecede katkı sağlayabilirim diyerek gönüllü olarak yerimi aldım. Yaklaşık 1,5 yıldır içerisinde yer aldığım bu güzide ekibin yaptıklarını, akademinin hangi amaçla ve neden var olduğunu sizlerle paylaşmak istedim.

 

Akademi Sakaryaspor, şehir sevdalısı insanların samimi duygularıyla ortaya çıkmış, çoğunluğunu Sakaryaspor taraftarlarının oluşturduğu üyeleriyle 2018 yılı yaz aylarından itibaren çalışma programına başlamış gönüllü bir ekiptir. Sakarya’da, Sakarya şehrinin ve Sakaryaspor Kulübü’nün daha yüksek seviyelere ulaşabilmesi için fikir ve proje üretme amacıyla bir dernek olarak ülkemizde ilk örneğini Akademi Sakaryaspor adıyla, 2019 yılında hayata geçirmiştir. Hatta ilk önemli Projesi, Sakarya Atatürk Stadyumunun yıkılarak yerine Millet Bahçesi yapılması kararı sürecinde yaptıkları ve adını  Bizim Stat verdikleri bir aidiyet hikayesi olan belgesel çekimi olmuştur. Akabinde de ‘’Bizim Stat Müze Olsa’’ kampanyası ile de Spor Müzesi Projesi hazırlayarak şehrin yöneticilerine sunmuşlardır.

 

Akademinin hedeflerine baktığımızda ise; kısa vadede farkındalık oluşturma, orta vadede maddi ve manevi güçleniş ve uzun vadede ulusal ve uluslararası yönetim modeli hâline gelme olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hedeflerine ulaşırken de tarihi farkındalık, şehirdaşlık  gibi kavramları güçlendirirken, şehir kültürünü pekiştirici çalışmalarda rol oynamaktadır.

 

‘’Hep daha yükseğe’’ felsefesiyle başta İlimiz ve Sakaryasporu merkeze alarak  Anadolu şehirlerindeki Kent ve Spor Kültürü, tarih farkındalığı ve toplumsal bilinci arttırmaya yönelik projelerle vizyonunu ortaya koyan Akademi Sakaryaspor oluşumu çalışmalarına devam etmektedir.

 

Üyeleri ve Çalışma ekipleri birbirlerine bağlı hareket eden, ortak ve eşit yönetim anlayışını benimseyen gönüllü ve hevesli aynı zamanda bu alanda uzman kişilerden oluşmaktadır.

Yapılan projelerde Sakarya’nın yetişmiş İnsan gücünü harekete geçirerek, şehre yönelik aidiyet duygusunu arttıracak çalışmaların yer aldığını görebilirsiniz. Gençlerin şehir ve şehir sporuna bağlılıklarını arttırmaya yönelik etkinlik ve faaliyetleri de harekete geçirmek için ekip her daim kolları sıvamış şekilde beklemektedir.

 

Son dönemde özellikle Sakarya’nın sporuna ciddi emekler vermiş sporcu ve spor adamları ile yapılan Podcastler önemli bir çalışma olarak arşivlerde yerini almıştır. Türkiye’de eşi ve benzeri bulunmayan bir proje hazırlığı ile de yoğun temposunu sürdüren akademi ekibinin bu özverili çalışmalarını takdir etmemek elde değil.

 

Akademi Sakaryaspor bu önemli platformu ile şehrimizde uzun süre hafızalardan silinmeyecek çok önemli bir misyonu görev edinmiş durumda olduğunu ortaya koyuyor. Umuyorum ki ilerleyen dönemde Türkiye’de ve Dünyada ses getirecek projeler ile sahnede olacaklardır. Bir asır öncesinin Spor tarihi ve arşivciliği araştırmaları ile de ilerleyen dönemde şehrimizde yapılması planlanan İsminin ‘’Ethem Boran’’ olmasını istediğim ve sonuna kadar savunduğum Spor Müzesi içinde en büyük destekçi ve öncü ekip olacaktır.

 

Tüm paydaş örgütlerin, yerel yönetimlerin ve kalbi Sakaryaspor sevdası ile çarpan herkesin Akademi Sakaryaspor oluşumunun yanında olmasını ve ihtiyacı olduğunda desteğini esirgememesi Sakaryalılık Ruhu açısından önem arz etmektedir.

 

Sevgiyle Kalın…

 

 

Bu yazı toplam 1782 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU